04:36 2019 Gegužės 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1139
 • RUB72.0525
  Bilionių piliakalnis, archyvinė nuotrauka.

  Archeologai Bilionių piliakalnyje aptiko II–XIV amžiaus relikvijų

  CC0 / wikipedia / Šarūnas Šimkus / Bilionių piliakalnis (iš pietų), Šilalės r.
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  42 0 0

  Svarbiausias radinys – susigūžusio žmogaus su koviniu peiliu prie šono kapas

  VILNIUS, liepos 31 — Sputnik. Klaipėdos universiteto archeologai, tiriantys Bilionių piliakalnį, aptiko II–XIV amžių liudijančių relikvijų, rašo LRT.

   Svarbiausias radinys – susigūžusio žmogaus su koviniu peiliu prie šono kapas. Tokie vykusias kovas liudijantys radiniai – itin reti.

  Apie Bilionių piliakalnį, kuris gerai matomas nuo senojo Žemaičių plento, iki šiol žinių nebuvo daug – vos 39 padavimai.

  Bilionių piliakalnis gali būti dar viena spėjama garsiųjų Pilėnų lokalizacijos vieta.

  Bilionys vietinių žmonių kartais vadinami Pilionimis, kuriuos galima tapatinti su legendiniais Pilėnais. Vokiečių istorikas Johanas Foigtas teigia, kad prie šio piliakalnio buvo įsikūrę senieji Pilėnai.

  "Tarp žmonių, bendruomenėje tos legendos pasakymai, kad čia – ne Bilionys, o Pilionys, nuolatos yra gyvi", – aiškina kultūros paveldo apsaugos vyr. specialistė Jurgita Viršilienė.

  Tiksli Pilėnų pilies vieta iki šiol nėra išaiškinta, mokslininkai tik sutaria, kad ji galėjo būti Žemaitijoje.

  Pernai Bilionių piliakalnį pradėjo tyrinėti Klaipėdos universiteto archeologai. Tada nustatytas iki tol visiškai nežinomas paprotys piliakalnyje laidoti sudegintus mirusiuosius.

  Prekybos ir amatų centras piliakalnyje, pasak archeologų, galėjo veikti iki II amžiaus. Kol nebuvo įrengta medinė pilis, gyvavusi iki XIV amžiaus. Tai liudija rastos medinės pilies liekanos – akmenų grindinys, stulpavietės, sudegusi mediena, kurios iki tol Lietuvos archeologams buvo beveik nežinomos.

  Tačiau netikėčiausi radiniai rasti kultūrinio sluoksnio apatinėje dalyje. Aptikta sudegusių kaulų sankaupų. Prie dalies jų rastos ir įkapės – geležiniai įmoviai, kirviai, ietigalis, apyrankės.

  Pasak Jurgitos Viršilienės, Piliakalniuose iki šiol nebuvo rasta laidojimų vietų. Būtent čia aptikti degintini kapai ir griautinis kapas. Galbūt kario kapas, kuris, kaip spėjama, buvo kniūbsčias, sukniubęs ir šalia jo rastas kovinis peilis. 

  Pasak kultūros paveldo apsaugos vyr. specialistės, greta žmonių kaulų aptikti ir gyvulių: "Yra kažkokio gyvulio žandikaulis. Čia, visai netoliese, rasti ir žirgo, arklio dantys."

  Anksčiau čia aptikta archeologinių liekanų: papuošalų, keramikos dirbinių. XX amžiaus pradžioje Liudvikas Kšivickis aikštelėje atrado storą kultūrinio paveldo sluoksnį. Anksčiau papėdėje buvusios gyvenvietės teritorijoje rasta keramikos grublėtu paviršiumi.

  Išsamūs radinių tyrimai laboratorijose praskleis paslapties uždangą ir atsakys į daugelį klausimų. Tarp jų ir galbūt apie Pilėnus.

  Dar šia tema

  Neries regioniniame parke atrastas labai senyvas piliakalnis
  Archeologai atlieka tyrimus Gedimino kalne
  Didžiausias pavojus kyla Gedimino kalno pagrindiniam pėsčiųjų takui
  Didžiosios sinagogos komplekso teritoriją tyrinėja archeologai
  Tegai:
  piliakalnis, archeologai, tyrimas

  Svarbiausios temos