22:20 2019 Liepos 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Kalėjimas, archyvinė nuotrauka

  Prieš popiežiaus apsilankymą planuojama paleisti apie 400 nusikaltėlių

  © Photo: Kalėjimų departamentui
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Popiežiaus Pranciškaus vizitas į Lietuvą 2018 metų rugsėjį (40)
  444 0 0

  Amnestiją inicijuoja Ramūnas Karbauskis, tačiau teisininkai kritikuoja panašius planus, nes daugelis paleistų nusikaltėlių greitai vėl grįš į kalinimo įstaigas

  VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Lietuvos valstybingumo šimtmečio minėjimo ir popiežiaus Pranciškaus apsilankymo Lietuvoje proga valdantieji siūlo skelbti amnestiją atliekantiems bausmę įkalinimo įstaigose, teigiama LRT reportaže.

  Teisininkai sako, kad tokios proginės amnestijos mažai duoda naudos, nes dalis amnestuotojų paprastai vėl nusikalsta ir grįžta į įkalinimo įstaigas. Esą, išeiti į laisvę jie turi būti ruošiami iš anksto. Pasak Seimo opozicijos atstovų, tokia amnestija — valdančiųjų galios demonstravimas ir viešųjų ryšių akcija.

  Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo, kaip ir kitų įkalinimo įstaigų, durys ankščiau laiko gali atsiverti daliai nuteistųjų. Pagal dabar siūlomą amnestijos projektą tokių laimingųjų gali būti 300–400. Šiuo metu iš viso įkalinimo įstaigose bausmę atlieka 6,5 tūkst. nuteistųjų.

  Nuo 1990 metų iš viso buvo septynios amnestijos. Per visas jas buvo amnestuota apie 10 tūkst. kalinčiųjų. Į laisvę ankščiau laiko daugiausia jų buvo išleista 2000 metais — 5 666 asmenys. Tačiau, pasak teisingumo ministro Elvino Jankevičiaus, tada amnestija buvo mažiausiai sėkminga.

  "Kadangi amnestuoti asmenys buvo įvairaus plauko, galima taip pasakyti – ir sunkesni nusikaltėliai, ir lengvesni, ir kur jau ne pirmą kartą nusikalto, todėl tenka pripažinti, kad per metus pusė jų grįžo atgal", – sakė Jankevičius.

  8-ąją amnestiją inicijuojantis Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, teigia, kad ji būtų taikoma siaurai daliai kalinčiųjų.

  "Tai yra moterys, mamos, nėščios moterys, vaikai ir pensinio amžiaus žmonės – siūloma amnestija būtent toms kategorijoms žmonių", – vardijo Karbauskis.

  Teisingumo ministras sakė, kad projektui pasiekus Vyriausybę, o po to Seimą, tokių asmenų ratą greičiausiai bus siūloma praplėsti, pavyzdžiui, amnestiją taikyti nusikaltusiems pirmą kartą, taip pat neturintiems polinkio nusikalti. Tikslus tokių asmenų skaičius bus žinomas rugpjūtį.

  Lukiškių kalėjimas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александра Липовец

  Teisingumo ministras teigia, jog svarstoma keisti Baudžiamąjį kodeksą, kad, pavyzdžiui, už nesumokėtas baudas ar nusikaltę pirmą kartą nebūtų baudžiami nelaisve. O šiai amnestijai, kaip žada ministras, bus pasiruošta kruopščiai — išėjusieji į laisvę būtų prižiūrimi tarnybų.

  Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Stasys Šedbaras pritaria, kad taikomos bausmės per griežtos, todėl ir kalėjimai labiausiai perpildyti, palyginus su kitomis Europos šalimis. Jis neprieštarauja, kad būtų amnestuota ir dalis nuteistųjų, tačiau  pasiūlyme amnestiją taikyti valstybingumo šimtmečio ir popiežiaus apsilankymo proga įžvelgia LVŽS lyderio norą pademonstruoti galią. Be to kalintiesiems suteikiant viltį — gali būti taikomasi į jų balsus prieš artėjančius rinkimus.  

  Ankščiau laiko išeiti į laisvę kaliniai turi galimybę Malonės komisijai išnagrinėjus konkrečių asmenų bylas ir pasiūlius Prezidentei suteikti malonę. Tačiau malonė per metus suteikiama vos keliems nuteistiesiems. Seimui pritarus amnestijai, ji būtų įgyvendinta per 3 mėnesius nuo paskelbimo.

  Temos:
  Popiežiaus Pranciškaus vizitas į Lietuvą 2018 metų rugsėjį (40)

  Dar šia tema

  Egzekucija Rietave: pagrobė, mušė ir kankino elektra
  Didinami pataisos pareigūnų atlyginimai
  Bausmių vykdymo sistemoje apie 200 žmonių nebebus statutiniais pareigūnais
  Tegai:
  kalėjimas, nusikaltėliai, Popiežius Pranciškus, Lietuva

  Svarbiausios temos