12:40 2019 Gruodžio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1174
 • RUB69.9930
  Baltijos jūra, archyvinė nuotrauka

  Klaipėdoje užfiksuotas vandens viesulas virš Baltijos jūros

  © CC0 / pixabay / Joachim_Marian_Winkler
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  187

  Reiškinys buvo užfiksuotas saugiu atstumu nuo kranto ir nepadarė žalos poilsiautojams ar pastatams

  VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Sekmadienį pajūryje buvę poilsiautojai turėjo galimybę stebėti retą fenomeną – vandens viesulą, rašo Gismeteo.lt.

  Stiprus vėjas ir lietus su perkūnija sukūrė geras sąlygas tokiam reiškiniui atsirasti. Gelbėtojai dar ryte perspėjo, jog iškelta raudona vėliava, reiškianti, jog dėl vyraujančių orų sąlygų jūroje maudytis draudžiama.

  Vandens viesulai yra viena iš tornadų rūšių. Jie susifomuoja virš įšilusių vandenų, o ilgą laiką šalyje vyraujant itin karštiems orams, vandens telkiniai, tame tarpe ir Baltijos jūra, yra itin šilti.

  Jie, kaip ir tornadai, taip pat gali būti labai pavojingi. Kartais jų greitis pasiekia 200 km/val. greitį ir daugiau.

  Šių reiškinių atsiradimui puikiai pasitarnauja aukšti kamuoliniai lietaus ir perkūnijos debesys. Nors kartais atrodo, jog iš ramiai kabančių debesų, lyg iš niekur nieko, pradeda leistis šie piltuvo formos viesulai.

  Pasiekęs sausumą šis reiškinys dažniausiai pranyksta, tačiau jei pakrantė tankiai apgyvendinta, labai gali būti, kad prieš išsikvėpdamas viesulas dar spės pridaryti žalos. Tad pamačius tokį viesulą geriau ieškotis atokesnės ir saugesnės vietos.

  Traukdami į save vandenį, šie viesulai gali įsiurbti ir smulkesnes žuvis ar jūrų gėrybes, kurias pasiekę sausumą išmeta. Taip ir atsiranda tokie reiškiniai, kai lyja žuvimis, varlėmis ir panašiai.

  Tuo tarpu vandens išmetimas būna liūtinio lietaus pavidalu, visgi, tai priklauso nuo to, kokio galingumo buvo pats viesulas.

  Lietuvoje viesulų sezonas vyrauja nuo kovo iki rugsėjo mėnesio, pačios tinkamiausios sąlygos jiems atsirasti yra rugpjūtį. 

  Dar šia tema

  Juodojoje jūroje žvejai nufilmavo didžiulį viesulą
  Tegai:
  Baltijos jūra, oras, Klaipėda

  Svarbiausios temos