07:57 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1329
 • RUB80.1470
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  27

  Gegužę Taryba patvirtino teisės aktą, kuriuo pirmumo teisė patekti į darželius suteikiama karo tarnybą atliekančių asmenų ir statutinių valstybės tarnautojų vaikams

  VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė nustatė, kad Kauno rajono savivaldybės taryba diskriminuoja gyventojus, suteikdama privilegijas statutiniams valstybės tarnautojams, rašoma tarnybos pranešime žiniasklaidai.

  Gegužę Taryba patvirtino teisės aktą, kuriuo pirmumo teisė patekti į darželius suteikiama karo tarnybą atliekančių asmenų ir statutinių valstybės tarnautojų vaikams.

  Tyrimas buvo pradėtas po to, kai į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi žmogus, sunerimęs dėl galimos diskriminacijos socialinės padėties atžvilgiu. Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas nurodė, jog sprendimas suteikti pirmenybę būtent statutinių pareigūnų vaikams buvo priimtas siekiant stiprinti krašto apsaugą bei suteikti socialines garantijas dėl jų tarnybos ypatumų – įvairių su tarnyba susijusių apribojimų, budėjimų, viršvalandžių, nuolatinio pareigų vykdymo ir pan. Mero teigimu, dėl tokio sprendimo buvo konsultuotasi su suinteresuotais asmenimis ir jokių pastabų negauta.     

  Švietimo įstatymas numato, kad savivaldybės taryba turi teisę nustatyti priėmimo į ugdymo įstaigas tvarką. Tačiau ji negali prieštarauti Lygių galimybių įstatymui. Pastarasis savivaldybių institucijas įpareigoja teisės aktuose įtvirtinti lygias galimybės nepaisant asmenų socialinės padėties.

  Privilegijų teikimas — tiesioginės diskriminacijos požymis

  Socialinė padėtis apibrėžiama kaip asmens įgytas išsilavinimas, kvalifikacija ir kiti su asmens finansine (ekonomine) padėtimi susiję veiksniai. Tad tyrimo metu buvo vertinama, ar žmonėms nėra teikiamos privilegijos dėl jų turimos kvalifikacijos, suteikiančios galimybę dirbti vidaus tarnyboje.

  Atkreiptinas dėmesys, kad Vidaus tarnybos įstatyme yra įvardijamos socialinės garantijos, suteikiamos statutiniams valstybės tarnautojams, tačiau  jų vaikų pirmumo teisės patekti į vaikų darželius tarp jų nėra. Atsižvelgiant į tai, tokios garantijos suteikimas yra laikytinas privilegija, o privilegijų teikimas yra tiesioginės diskriminacijos požymis.

  Skardžiuvienė sutinka, jog statutinių valstybės tarnautojų darbo pobūdis skiriasi nuo kitų profesijų tačiau tai negali būti priežastimi, kodėl minėta socialinė garantija turėtų būti skiriama tik jiems.

  "Įvairūs specialistai, tokie kaip gydytojai, slaugytojai ar socialiniai darbuotojai, dirbantys skirtingu paros metu, taip pat susiduria su budėjimais ir viršvalandžiais, tačiau pirmumo teisė jiems nesuteikiama. Negalime gyventi valstybėje, kurioje visi gyventojai lygūs, bet kai kurie iš jų "lygesni". Demokratija šalyje gyvuoja jau beveik tris dešimtmečius, tad visi naujai priimami teisės aktai turi gerbti lygybės ir socialinio teisingumo principus" – sako ji.   

  Lygių galimybių kontrolierė kreipėsi į savivaldybę dėl lygias galimybes pažeidžiančių veiksmų nutraukimo.

  Dar šia tema

  Registracijos į Vilniaus darželius pakeitimai: naujas grupes rinks pavasarį
  Rugsėjį Vilniuje duris atvers šeši naujos kartos moduliniai vaikų darželiai
  SAM paskelbė mokyklų ir darželių maitinimo reitingą
  Bandomasis projektas: darželinukams maistas bus tiekiamas iš vietinių ekologinių ūkių
  Tegai:
  vaikų darželiai, Kaunas, Lietuva

  Svarbiausios temos