04:08 2019 Liepos 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.6525
  Vilniaus Sporto rūmai, archyvinė nuotrauka.

  Lietuvos didmiesčiuose – statyboms panaudoti žydų antkapiai

  CC BY-SA 3.0 / Julius / Palace of Culture and Sport in Vilnius
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  13201

  Laiptuose į Vilniaus klinikinę ligoninę Antakalnyje ir evangelikų reformatų bažnyčią Vilniuje vis dar likę žydų antkapių akmenų

  VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Istorikai sako, kad 7–8 dešimtmečiuose daugelyje statybų didžiuosiuose miestuose buvo naudoti naikinamų žydų, reformatų ir liuteronų kapinių paminkliniai akmenys, rašo LRT.

  Laiptuose į Vilniaus klinikinę ligoninę Antakalnyje ir evangelikų reformatų bažnyčią Vilniuje vis dar likę žydų antkapių akmenų.

  Šiaulių žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis neabejoja, kad tie užrašai iš tris šimtus metų veikusių, bet su žeme sulygintų žydų kapinių Šiauliuose. Būtent tada, kai naikintos kapinės, buvo statomi laiptai, jungiantys Šiaulių simbolį auksinį berniuką ir miesto centrinę aikštę.

  Tačiau Šiaulių merui Artūrui Visockui šie užrašai nėra įrodymas, kad tai žydų kapų antkapiai.

  "Paprašiau architekto Vytenio Rudoko nueiti, dar kartą išnagrinėti ir jis man elektroniniu būdu pranešė, kad nemato nė vieno akmens, kurį būtų galima traktuoti kaip antkapinĮ", – sako jis.

  Žydų bendruomenės vadovas akmenų su užrašais per mažiau nei valandą rado ne vieną.  Jo manymu, būtų sąžininga tuos pakopų fragmentus grąžinti į senąsias žydų kapines. Tačiau laiptų rekonstrukcija į miesto centrinių aikščių tvarkymo projektą neįtraukta. Meras sako, kad pati žydų bendruomenė, kai dar buvo svarstomas projektas nesikreipė su prašymu, tiksliau nepateikė įrodymų.  

  Istorikas Ilja Lempertas apžiūrėdamas jau Išimtus paminklinius akmenis Vilniuje prie Sporto rūmų sako, kad tokių įrodymų t.y. dokumentų, kuriuose būtų parašyta, kad statyboms buvo naudoti antkapiai, nėra ir negali būti. Tačiau jei yra vienas akmuo, tikėtina, kad greta esantys, panašūs akmenys taip pat bus paminkliniai.

  2016 metais Vilniaus savivaldybės specialistai yra užfiksavę 15 objektų, kurie sumontuoti iš žydiškų antkapinių paminklų fragmentų. Daugelis vietų jau sutvarkytos — paminkliniai akmenys demontuoti, o tose vietose, kuriose objektų išardyti neįmanoma, savivaldybė, pasitarusi su žydu bendruomene, paženklino informacinėmis lentomis.

  Sostinės valdžia siekia, kad visos tokios vietos, kuriose randama paminklinių akmenų fragmentų, būtų sutvarkytos.

  Dar šia tema

  Istorinė teisybė: paminkliniai akmenys sugrįžta į žydų kapines
  Žydų antkapiai sugrąžinami į kapinių teritoriją Vilniuje
  Tegai:
  didmiestis, kapavietė, žydai

  Svarbiausios temos