02:43 2020 Sausio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1025
 • RUB69.0442
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  24

  Vartojimo kreditų teikimo veiklą reguliuojančio Vartojimo kredito įstatyme numatyta, kad vartojimo kredito palūkanų norma gali būti taikoma tik išmokėtai vartojimo kredito daliai.

  VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Lietuvos banko Priežiūros tarnyba atliko tyrimą vartojimo kredito rinkoje ir nustatė, kad, pažeisdamos galiojančius teisės aktus, keturios bendrovės vartojimo kredito sutartyse nustatytas palūkanas skaičiavo netinkamai, rašoma banko pranešime žiniasklaidai.

  Visos jos pripažino šiuos teisės aktų nuostatų neatitinkančius savo veiksmus, juos nutraukė ir ėmėsi arba ketina imtis veiksmų vartojimo kredito gavėjams padarytai žalai atlyginti.

  "Atlikdami rinkos priežiūrą fiksavome kai kurių bankų ir dalies vartojimo kreditus teikiančių bendrovių praktiką sutartomis palūkanomis apmokestinti ne tik pagal vartojimo kredito sutartį išmokėtą vartojimo kredito sumą, bet ir tam tikrus su vartojimo kredito sutartimi susijusius mokesčius. Dėl tokių finansų rinkos dalyvių veiksmų buvo gauta ir vartotojų skundų. Ėmėmės priemonių tą neleistiną praktiką sustabdyti ir paskatinome įmones žalą klientams atlyginti", – sakė Vytautas Valvonis, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorius.

  Pasak jo, vartotojams, manantiems, kad jų sudarytose vartojimo kredito sutartyse vartojimo kredito palūkanų norma buvo taikoma netinkamai (pvz., vartojimo kredito palūkanos skaičiuotos ne tik nuo išmokėtos bendros vartojimo kredito sumos, bet ir nuo su sutartimi susijusių mokesčių), rekomenduotina su prašymu grąžinti permokėtas palūkanas pirmiausia raštu kreiptis į vartojimo kreditą suteikusią bendrovę, o prireikus – į Lietuvos banką.

  Vartojimo kreditų teikimo veiklą reguliuojančio Vartojimo kredito įstatymo 2 straipsnio 20 dalyje numatyta, kad vartojimo kredito palūkanų norma gali būti taikoma tik išmokėtai vartojimo kredito daliai. Tai reiškia, kad vartojimo kredito gavėjui turi būti pervedama (suteikiama galimybė naudotis) visa jam suteikto vartojimo kredito suma, o palūkanos skaičiuojamos tik išmokėtai, t. y. suteiktai naudotis, vartojimo kredito daliai. 

  Siekdamas užtikrinti vienodą teisės aktų reikalavimus atitinkančią finansų rinkos dalyvių praktiką, Lietuvos bankas 2018 metų kovo pradžioje raštu kreipėsi į visus prižiūrimus subjektus, turinčius teisę verstis vartojimo kredito teikimo veikla, prašydamas pateikti detalius, konkrečiais įrodymais pagrįstus paaiškinimus, ar jų vykdoma vartojimo kredito teikimo veikla atitinka pirmiau nurodytas teisės aktų nuostatas.

  Išnagrinėjus visų atsakiusių įmonių (iš viso 110 finansų rinkos dalyvių) pateiktą informaciją ir dokumentus, darytina išvada, kad keturios įmonės nesilaikė įstatymo reikalavimų, nes vartojimo kredito sutartyse nustatytas palūkanas skaičiavo ne tik nuo vartotojams išmokėtos bendros vartojimo kredito sumos, bet ir nuo finansuoto sutarties sudarymo mokesčio. 2017–2018 metais už nustatytus Vartojimo kredito įstatymo vienai įmonei buvo skirta bauda, o dviem bendrovėms – įspėjimas. 

  Dar šia tema

  Lietuva užsienio rinkose pasiskolino 450 mln eurų
  Įsigijant būstą svarbiausia lietuviams išlieka jo kaina
  Finansų ministerija perima visas "Sodros" turimas skolas
  Tyrimas: daugybė lietuvių atsisako atostogų dėl skolų
  Tegai:
  pažeidimai, kreditai, Lietuvos bankas

  Svarbiausios temos