21:05 2019 Liepos 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1269
 • RUB70.5998
  Vaistinė

  Lietuvos gyventojai skundžiasi vaistų deficitu vaistinėse

  CC0 / pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Medicina ir sveikata (257)
  36 0 0

  Vaistininkai perspėja, kad rudens pradžioje situacija su medikamentais gali dar labiau pablogėti. Artimiausią savaitę gali baigtis iki 20 preparatų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas ir epilepsiją gydyti

  VILNIUS, rugpjūčio 28 — Sputnik. Nors Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija džiaugiasi, kad sugebėjo sumažinti kompensuotų vaistų kainas, patys pacientai pradėjo pastebėti, kad iš vaistinių dingsta is daugiau medikamentų, praneša LRT.

  Vaistinės iškaba, archyvinė nuotrauka.
  © Sputnik / Александр Липовец

  Vaistininkai ir gamintojai prognozuoja, kad rudenį situacija dar labiau pablogės.

  Daugiau nei 11 tūkstančių epilepsija sergančių žmonių vartoja vaistus, kurių likučių turi mažiau nei 300 vaistinių iš daugiau nei tūkstančio visoje Lietuvoje. Tiekėjai šiuo metu tokių medikamentų jau neturi.

  Vaistų gamintojų asociacija skaičiuoja, kad jau daugiau kaip 20 preparatų atsargų užtektų vos savaitei. Tarp jų širdies ir kraujagyslių, padidėjusio akispūdžio, glaukomos, epilepsijos, Parkinsono, depresijos, bakterijų sukeltoms ligoms gydyti.

  Kaip pabrėžė Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius, tam tikrų kompensuojamų vaistų nėra didmenoje. Kol kas jų dar yra šiek tiek vaistinėse, bet kuriam laikui tų vaistų pakaks — nežinoma.

  Anot Vaistinių asociacijos pirmininkės Dangutės Mikutienės, anksčiau tokios situacijos pasitaikydavo tik išskirtiniais atvejais.

  Mikutienė teigia, kad dabar vaistininkai ieško kompensuojamos alternatyvos. Ji neatmetė galimybės, kad VVKT ir ligonių kasa jau informuota dėl susidariusios situacijos. Pacientams gali pasiūlyti palaukti kelias dienas arba pirkti jau kaip nekompensuojamą kitą vaistą.

  Pacientų organizacijų atstovai sako dėl vaistų trūkumo sulaukiantys skundų iš visos Lietuvos, ne tik iš pacientų, bet ir iš vaistininkų.

  Pasak Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkės Vidos Augustinienės, vaistinėse trūksta pigiausių vaistų — tiekėjai jų neturi, o užsisakyti medikamentus nėra kur, nes tuos vaistus perka ne tik Lietuva, bet ir kitos šalys.  

  "Manau, kad gamintojai taip pat turi savo kažkokius planus ir galimybes, kokiai šaliai tiekti. Kadangi dauguma vaistų yra nebekompensuojama, todėl padidėjo vartotojų tų pigių vaistų, kurių ir trūksta", — sakė Augustinienė.

  Tuo tarpu, Sveikatos apsaugos ministerijos Farmakoekonomikos skyriaus vedėjo Tomo Alonderio teigimu, vaistų šiuo metu trūkumo nėra, jų yra vaistinėse ir jų kiekis yra nuolat monitoruojamas tiek VVKT, tiek ir valstybinės ligonių kasos.

  "Man sudėtinga pasakyti, kodėl vaistinės, galbūt jos neužsisako, galbūt jos ne su visomis didmeninio platinimo įmonėmis bendrauja ir tiesiog nemato to, kas yra kitose didmenos įmonėse. Jeigu tuo metu, kai žmogus apsilanko vaistinėje, ji neturi to kažkokio preparato, tai turi pasiūlyti žmogui užsakyti ir mieste per dvi dienas turėtų būti pristatyta", — teigia Alonderis.

  Vaistinių siūlymu, problemą būtų galima išspręsti, jei valdžia įpareigotų gamintojus susirinkti vaistų likučius. Tuomet vaistinės esą galėtų nusipirkti didesnius jų kiekius.

  Gamintojai sako, kad padėtis pagerėtų, į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukus daugiau gamintojų.

  Sveikatos ministerijos teigimu, vaistinės ir gamintojai patys turi pasirūpinti, kad medikamentų užtektų.

  Temos:
  Medicina ir sveikata (257)

  Dar šia tema

  Receptus vaistams bus galima prasitęsti nuotoliniu būdu
  Valstybė kai kuriuos vaistus skirs visiškai nemokamai
  Įsigalioja naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas
  Iš prekybos išimami vaistai, kuriuose rasta pavojų sveikatai keliančių priemaišų
  Tegai:
  vaistinės, vaistai, Lietuva

  Svarbiausios temos