04:00 2019 Spalio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1130
 • RUB70.9699
  Dviratininkai

  Rugsėjo 16-ąją Lietuvoje prasideda Europos judumo savaitė

  © Sputnik / Александр Липовец
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  18 0 0

  Rugsėjo 16-22 dienomis gyventojai bus skatinami į darbą, mokymo įstaigas ar laisvalaikio vietas vykti ne automobiliu, o dviračiais, riedučiais, paspirtukais ir kitomis alternatyviomis transporto priemonėmis

  VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Sekmadienį, rugsėjo 16 dieną, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, prasidės didžiausia pasaulyje gyventojų judumą skatinanti kasmetinė miestų kampanija, kuriai prigijo Europos judumo savaitės pavadinimas, praneša Aplinkos ministerijos spaudos tarnyba.

  Dviratininkai, archyvinė nuotrauka
  Фото: Александр Липовец

  Šios savaitės kulminacija — Diena be automobilio, kuri tradiciškai vyks paskutinę kampanijos dieną — rugsėjo 22-ąją.

  Kampanijos tikslas — atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti gyventojus, ypač miestiečius, išsaugoti švarų orą, kuo mažiau važinėti automobiliu, daugiau vaikščioti pėsčiomis, naudotis viešuoju transportu, dviračiu ar pasirinkti kitą aplinkai palankią susisiekimo priemonę.

  Šįsyk Europos judumo savaitės šūkis — "Pasirink ir judėk".

  Šiemet tapti šios kampanijos dalyvėmis užsiregistravo net 51 Lietuvos savivaldybė. Tai rekordinis skaičius, palyginti su ankstesniais metais.

  Iš viso kampanijoje dalyvaus 2502 miestai iš 51 valstybės.

  Kiekviena dalyvaujanti savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuoti savo bendruomenei. Tai ir žygiai pėsčiomis ar dviračiais, ir įvairūs konkursai, varžybos, koncertai, viešos sporto pamokėlės, automobilių išmetamų teršalų kontrolė ir pan.  

  Lietuvoje kampaniją koordinuoja Aplinkos ministerija. Kaip sakė ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Regina Kališaitytė, judriausi Europos judumo savaitės dalyviai bus apdovanoti specialiaisiais prizais. Bus renkama judriausia savivaldybė, valstybės institucija, mokymo įstaiga, ikimokyklinio ugdymo įstaiga, judriausias darbdavys ir judriausias pilietis.

  Sumanymas kartą per metus skelbti Dieną be automobilio kilo 1998 metais Prancūzijoje. Jį greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą vienos dienos akciją 2000 metais parėmė Europos Komisija. Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir ją rengti visą savaitę.

  Lietuvoje pirmoji prie akcijos "Diena — be savo automobilio" 2000-aisiais prisidėjo Vilniaus savivaldybė, po metų — ir Kauno. 2002 metais šią akciją surengė šešios šalies savivaldybės. Kasmet jų skaičius didėjo. 2010 metais Europos judumo savaitėje dalyvavo jau 33, 2016 metais — 45, 2017 metais — 42 šalies savivaldybės.

  Dar šia tema

  Rūdninkų gatvėje įrengtas paženklintas ir atskirtas dviračių takas
  KET siūloma nurodyti konkretų dviratininkų lenkimo atstumą
  Tegai:
  Europos judumo savaitė, Lietuva

  Svarbiausios temos