05:40 2019 Rugpjūčio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1104
 • RUB73.1897
  Atminimo akmenys, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje atsiras dar aštuoni nauji Atminimo akmenys

  © Фото: Lietuvos žmogaus teisių centras
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  5010

  Akmenų įdėjimas sutaps su Vilniaus geto likvidavimu, kai naktį iš rugsėjo 23 dienos į rugsėjo 24-ąją pradėtas ir baigtas geto sunaikinimas

  VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Minint Lietuvos žydų genocido atminties dieną, keturiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose šiandien ir rytoj sušvis aštuoni nauji Atminimo akmenys, praneša praneša Lietuvos žmogaus teisių centras.

  Pirmieji trys bus įmontuoti Alytaus miesto šaligatviuose, o rytoj tokie atminties ženklai atsiras Ukmergėje, Plungėje ir Plungės rajone esančiuose Kuliuose.

  Akmenų įdėjimas sutaps su Vilniaus geto likvidavimu, kai naktį iš rugsėjo 23 dienos į rugsėjo 24 – ąją pradėtas ir baigtas geto sunaikinimas.

  Alytuje Atminimo akmenimis nuspręsta įamžinti dviejų buvusių miesto tarybos narių Mendelio Bokšickio ir Šmuelio Beiralo atminimą. Abu vyrai tarpukariu net tik dalyvavo miesto tarybos veikloje, tačiau teikė įvairią pagalbą mieste besikuriančiam 1-ajam pėstininkų pulkui. Bokšickis taip pat rūpinosi ir Alytaus gaisrų gesinimo sistemos tobulinimu, suprojektavo neužšąlančias ir neuždumblėjančias požemines vandens talpyklas.

  Atminimo akmuo šiandien įdedamas ir Hiršui Kalmanavičiui, mokytojui, Alytuje dirbusiam dvidešimt metų. Visi trys Alytuje įamžinami žydai Holokausto neišgyveno: Bokšickis žuvo Vilniaus gete, Beralas ir Kalmanavičius nužudyti akcijų Alytuje metu.

  Rytoj Holokausto metu nukentėję žydai bus įamžinti ir Žemaitijoje bei Aukštaitijoje. Vietos mokytojų pastangomis Plungėje bus atmenami Maša Rolnikaitė ir Mendelis Rilas, Kuliuose – Eta Odesaitė, Ukmergėje – Josefas Zusmanovičius ir Mauša Levi.

  "Visi šie žmonės – įdomios asmenybės, kurių likimai – labai sudėtingi. Kviečiame susipažinti su šiais žmonėmis puslapyje www.atminimoakmenys.lt ir lankyti akmenis, pamatyti vietas ir erdves, kuriose vyko Holokausto metu sunaikintas gyvenimas", – sako Lietuvos žmogaus teisių centro atstovė Simona Gaidytė.

  Atminimo akmenys – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas. Šie akmenys įrengiami prie buvusių namų, mokymosi įstaigų ar darbo vietų, taip primenant, kad Holokausto metu nukentėjo arba žuvo konkretūs žmonės, kūrę vietos bendruomenes. Šiuo metu yra įmontuota beveik 70 tūkst. tokių atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi.

  Lietuvoje Atminimo akmenys įrengti Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje ir Jurbarke. Panevėžio akmenys atmena Holokausto metu nukentėjusius romus.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik /
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje

  Dar šia tema

  Lietuvos karių atminimo vietos – valstybės saugomi objektai
  Holokausto atminimo dieną nemokamai veiks Holokausto ekspozicija Vilniuje
  Iš karo aukų atminimo lentelių Lenkijoje nori pašalinti minimus vokiečius
  Vilniaus šaligatviuose atsiras "Atminimo akmenys"
  Tegai:
  Atminimo akmenys, Lietuva

  Svarbiausios temos