19:42 2019 Gegužės 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1172
 • RUB72.1926
  Šikšnosparnis, archyvinė nuotrauka

  Nuo spalio draudžiama lankytis Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelyje

  CC0 / pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  40 0 0

  Toks draudimas įvestas, nes Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelis yra didžiausia šikšnosparnių žiemavietė Lietuvoje, o žiemojantiems šikšnosparniams žmogaus smalsumas gali būti pražūtingas

  VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Aplinkosaugininkai primena, kad nuo spalio iki gegužės draudžiama lankytis svarbiose šikšnosparnių žiemavietese, ir kviečia žmones būti supratingus. Iš Lietuvoje gyvenančių 16 šių gyvūnų rūšių 6 yra saugomos, rašoma Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

  Paprasčiausias žmogaus smalsumas šikšnosparniams gali būti pražūtingas. Mat jie žiemojimui pasirenka nuošalią kuo pastovesnės temperatūros vietą, kurioje nugrimzta į gilų įmygį ir savo kūno temperatūrą sumažina iki 5-10℃. Nesimaitindami ir taupiai naudodami sukauptas energijos atsargas, šikšnosparniai taip gali prakyboti 5-7 mėnesius.

  Tokioje vietoje apsilankęs žmogus ryškia šviesa, žingsnių aidu ar net savo kūno šiluma gali prižadinti šikšnosparnius. Prabudę jie bando išvengti trikdžių,  skrenda į saugesnes vietas ir taip sunaudoja daug žiemos miegui sukauptos energijos. Priverstinai pabudus žiemą, energijos atsargų papildyti nėra galimybių, tad dažnas per anksti žmogaus prižadintas šikšnosparnis gali nebesulaukti pavasario.

  Didžiausia šikšnosparnių žiemavietė Lietuvoje — Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelis. Jis nuo 2009 m. yra valstybės saugomas zoologinis gamtos paveldo objektas, buveinių apsaugai svarbi teritorija.

  Tūkstančiai šikšnosparnių taip pat žiemoja buvusios Vilniaus gynybinės sistemos bunkeriuose Antakalnyje, Kauno fortuose. Tačiau bet kuris po šias šikšnosparnių žiemavietes sumanęs pažioplinėti ir draudimų nepaisantis smalsuolis gali pridaryti didžiulės žalos gamtai.

  Dar šia tema

  Lietuva išleis naują Raudonąją knygą

  Svarbiausios temos