03:57 2019 Gegužės 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1139
 • RUB72.0525
  Paminklas Juozui Krikštaponiui Ukmergėje, archyvinė nuotrauka

  Ukmergės meras atsisako nukelti Krikštaponio paminklą

  CC BY 3.0 / wikipedia / Vilensija / Memorial stone to Juozas Krikštaponis, Ukmergė, Lithuania
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  105 0 0

  Istorikams atradus duomenų apie "partizano" Juozo Krikštaponio prisidėjimą prie žydų žudynių Baltarusijoje, Ukmergėje reikalaujama nukelti prieš 22 metus miesto centre iškilmingai pastatytą paminklą

  VILNIUS, rugsįjo 25 — Sputnik. Vyriausybė ragina Ukmergės merą ryžtis iš miesto centro iškelti "partizanui" Juozui Krikštaponiui skirtą paminklinį akmenį, teigiama LRT reportaže.

  Tačiau meras atkerta, kad žmonių nekiršins, nes iki šiol nėra aiškių išvadų, ar tikrai Krikštaponis, kuris buvo ir prezidento Antano Smetonos sūnėnas, galėjo dalyvauti žudant žydus Baltarusijoje. Istorikai sako: tokių duomenų pakanka, todėl inicijuoja įstatymo pataisas, kad iš Krikštaponio būtų atimtas ir kario savanorio statusas.

  Prieš 22 metus Ukmergės centre iškilmingai pastatytas paminklas "partizanui" Juozui Krikštaponiui kito rudens gali ir nesulaukti. Ukmergės valdžią paminklinį akmenį iškelti iš miesto centro ragina vyriausybės atstovai, taip pat istorikai, teigdami, kad rasta naujų istorinių duomenų. Jie įrodo, kad Lietuvos karininkas Krikštaponis, prieš tapdamas "partizanu", nacistinės Vokietijos okupacijos metais priklausė policijos batalionui; vadovavo vienai iš kelių jo kuopų ir buvo įtrauktas į žydų žudynes Baltarusijoje. 

  "Yra duomenų apie jo dalyvavimą Holokauste ir taip pat  žudant karo belaisvius Baltarusijos teritorijoje. Kreipiamės į Ukmergės savivaldybės merą, kad tas paminklas, kuris yra pastatytas, būtų greičiau nukeltas", — sakė vyriausybės kanclerio pavaduotojas Deividas Matulionis.

  Ukmergės meras atkerta, kad vyriausybė elgiasi neatsakingai, palikdama savivaldybei priimti sprendimą dėl akmens iškėlimo. Esą visų pirma reikia iš istorikų pareikalauti aiškių atsakymų dėl Krikštaponio galimo dalyvavimo Holokauste. Todėl ginkluoto pasipriešinimo sovietų okupacijai kovoje žuvusio Krikštaponio vardo atminimo aikštė Ukmergėje bus, kol vyriausybiniu lygiu nebus nuspręsta kitaip.

  "Čia ne mūsų kompetencija, turėtų atsakyti kiti, ir aš tikrai neturi argumentų. Tikrai norėčiau, kad kartu susėstų tas pats Genocido centras, vyriausybės atstovai, mūsų partizaninio judėjimo atstovų gynėjai, būtų platesnė diskusija, ir susitartų", – kalbėjo Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.

  Kol Ukmergės meras nėra tikras, ar istorikų duomenys yra patikimi, Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė sako, kad prieš keletą metų naujai rasti dokumentai centrui pagrįstai leidžia teigti, jog "partizanas" buvo įtrauktas į žydų žudynes. Teisinį įvertinimą dėl Krikštaponio veiklos galėtų duoti tik teismas, tačiau prokurorai tikina neturintys tam pagrindo: byla anksčiau jam iškelta nebuvo, pradėti naują mirusiam žmogui draudžia įstatymai. 

  "Pirmas jo Biografijos tyrinėtojas, neturėjo galimybės įsigilinti į įvairią operatyvinę ir kitokią informacija. Toliau tyrinėjant, radosi medžiaga, kuri rodo, kad jisai vis tiktai buvo kartu su garsiuoju majoro Mikulevičiaus batalionu komandiruotas į Baltarusiją, atsieit, komandiruotė turėjo būti sovietų partizanų gaudymui – taip bent buvo formalizuojama. O iš tikrųjų šitos formuotėms teko dalyvauti įvairiose masinėse žudynėse. Tuo metu jis buvo kuopos vadas, o pagal viską kuopos vadas praktiškai duodavo komandą šauti", – teigė Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė.

  Genocido ir rezistencijos tyrimo centras iki šiol nesėkmingai bando atimti Krikštaponiui prieš 20 metų suteiktą kario savanorio statusą. Aiškėja, rezistentų teisių komisija jį gali tik suteikti, o panaikinti – ne, jei asmuo teismo nebuvo pripažintas kaltu.

  Titovas pareiškė, kad dauguma Lietuvos žmonių yra prieš tokius "didvyrius" >>

  Per Holokaustą žuvo apie 90% iš 208 tūkstančių Lietuvos žydų. Žudant žydus, Lietuvą okupavusiems naciams neretai talkindavo vietos kolaborantai.

  Lietuvoje "partizanais" laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950-aisiais veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik /
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje

  Dar šia tema

  LGGRTC: ranka parašytas KGB agentų žurnalas turi būti vertinamas kritiškai
  Ramanauskui-Vanagui suteikiamas Alytaus rajono garbės piliečio vardas
  Lietuvos antifašistai pagerbė "miško brolių" nužudytų rusų atmintį
  Ekspertas: Lietuvos valdžia bando įskiepyti žmonėms "Raudonosios armijos siaubą"
  Tegai:
  Ukmergė, žydai, "Lietuvos partizanai"

  Svarbiausios temos