09:29 2019 Gegužės 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1172
 • RUB72.1926
  Mergina dirba prie kompiuterio

  Lietuva susirūpinusi dėl rusiškos programinės įrangos naudojimo

  © Фото: picjumbo.com
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  49 0 0

  Lietuvos bankas, Policijos departamentas, Mokesčių inspekcija, "Sodra" ir kitos svarbios Lietuvos valstybinės institucijos naudojasi rusiška programa "1C". Pasak Karašto apsaugos viceminisrto, tai vyksta, nes ji perpusę pigesnė už savo analogus

  VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Lietuvoje valstybinės struktūros naudoja rusišką programinę įrangą. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras mano, kad tai sukelia grėsmę nacionaliniam saugumui, praneša LRT.

  Ne mažiau kaip septynios svarbiausios vyriausybinės institucijos beveik dešimtmetį naudoja rusišką programinę įrangą dėl prieinamos produkto kainos. Kalbama apie rusiškas dokumentų valdymo ir buhalterijos programines sistemas. Tarp šių institucijų — Policijos departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Mokesčių inspekcija ir Centrinis bankas.

  Kibernetinio saugumo ekspertai mano, kad rusiška programinė įranga gali tapti "spraga" specialiosioms tarnyboms ir nešti grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, nes produktą sukūrusios bendrovės "palaiko artimus ryšius su Kremliumi".

  Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, reaguodamas į LRT tyrimą, pareiškė, kad ateityje rusiškų programinių įrangų, kurias naudoja Lietuvos valstybinės institucijos, turėtų nelikti. Tiesa, Karoblis situacijos dėl rusiškos programinės įrangos naudojimo valstybinėse institucijose nedramatizavo. Anot jo, visos įmanomos rizikos, perkant programinę įrangą, yra įvertintos.

  Nors Rusijos programinės įrangos naudojimas pasirodė esąs "rimta problema", jo srautas į Lietuvą nemažėja. Gegužę Lietuvos bankas įsigijo "1C" programinę įrangą. Sutartis buvo sudaryta iki 2021 metų. Kiti valstybiniai organai taip pat sudaro sutartis dėl rusiškos programinės įrangos naudojimo keleriems metams.

  YAndex.Taxi, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Владимир Астапкович

  Lietuvoje rusiškas buhalterijos programines sistemas teikia ne mažiau kaip penkios įmonės, trys iš kurių parduoda jas viešajam sektoriui.

  Pasak krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos, "1C" programinei įrangai pavyko "įsibrauti" į valstybinį sektorių, nes institucijos renkasi pigiausius pasiūlymus,  o "1C" sistema buvo perpus pigesnė už kitą lygiavertę programinę įrangą.

  Pasak Kerzos, tai, kad institucijos naudojasi rusiška produkcija, šiuo metu didelių rizikų nekelia, nes "Rusijos specialistai nedirba tose institucijose ir sistemų neprižiūri, be to, yra kuriami kibernetinio saugumo planai".

  Bendrovės "Eurosoft LT" vadovė Jelena Ošurkovienė lengvą produkto pergalę viešuosiuose konkursuose grindžia programos paprastumu ir pigumu.

  "Mes akcentuojame, kad tai yra rusiškas produktas, bet valstybiniame sektoriuje dirbame daugiau kaip dešimt metų, ir niekas kol kas nesiskundė. Esame Lietuvos patriotai ir teiginius, kad mūsų programa kelia grėsmę saugumui, vertiname kaip konkurencinį susidorojimą", — sakė Ošurkovienė.

  Anksčiau Nacionalinis kibernetinio saugumo centras  pareiškė, kad programėlė "Yandex.Taxi" yra nesaugi ir uždraudė ja naudotis pareigūnams. Centro specialistų duomenimis, programėlė palaiko aktyvų ryšį su 11 unikalių adresų, kurių didžioji dalis priklauso Rusijai, be to, gali įvairiu laiku užmegzti "ryšį su skirtinguose Rusijos regionuose esančiais adresais" nepriklausomai nuo to, ar programėlė dirba budėjimo, ar aktyviuoju režimu.

  Šiais metais Lietuva taip pat paskelbė, kad "Kaspersky Lab" produktai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ir įpareigojo valstybines struktūras nesinaudoti šis programine įranga. Be to, respublikos gyventojai taip pat buvo raginami atsisakyti šios bendrovės antiviruso.

  "Kaspersky Lab" patikino, kad bendrovė neužsiima kibernetiniu šnipinėjimu ir nesuteikia pagalbos jokiai valstybei.

  Dar šia tema

  CERT apdorojo 54,4 tūkst kibernetinių incidentų
  NKSC: "Huawei" telefonai nekelia grėsmės Lietuvos informacinių sistemų saugumui
  Lietuva pasirašė Vyriausybės saugumo programos sutartį su "Microsoft"
  Tegai:
  programinė įranga, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos