15:26 2019 Liepos 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Kompiuteris, archyvinė nuotrauka.

  Sistemos e. sveikata spragas parodžiusiam vyrui gresia baudžiamoji byla

  © Photo: Pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  5410

  Veryga teigia, kad informacinių technologijų specialistas apie tai, kad elektroninėje sistemoje matomi asmens duomenys, turėjo pranešti atsakingoms institucijoms, o ne visuomenei

  VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Už elektroninės sveikatos trūkumų atskleidimą kibernetinio saugumo ekspertui Dariui Povilaičiui gresia sankcijos, praneša LRT.

  Anot sveikatos apsaugos ministro, informacinių technologijų specialistas apie tai, kad elektroninėje sistemoje matomi asmens duomenys, turėjo pranešti atsakingoms institucijoms, o ne visuomenei. Dėl to vyrui tenka aiškintis teisėsaugai. Tuo metu šlubuojanti e. sveikatos sistema vėl bus taisoma. Iki šiol 40 mln. eurų kainavusiam projektui reikės dar 2,5 mln. eurų.

  Liepą kibernetinio saugumo ekspertas Darius Povilaitis ieškojo asmeninių duomenų, tačiau aptiko daugiau, nei tikėjosi. Paaiškėjo, kad prisijungę prie "Registrų centro" kurtos sistemos žmonės galėjo rasti pacientų asmens duomenis, kurie nebūtinai susiję su sveikata – asmens kodą, gyvenamąją vietą, netgi giminystės ryšius.

  Po aptiktų spragų sistemą pulta tvarkyti, o  Povilaitis už tai, kad trūkumus paviešino, sulaukė sankcijų. Jam tenka aiškintis teisėsaugai – vyksta ikiteisminis tyrimas, norima Dariui Povilaičiui kelti baudžiamąją bylą. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad Povilaitis apie problemą turėjo informuoti ne visuomenę, o atsakingas institucijas.

  Seimo Antikorupcijos komisijos narė negali patikėti kaltinimais Povilaičiui. Anot Agnės Bilotaitės, jis elgėsi pilietiškai ir neturėtų būti kaltinamas.

  Nors atskleidusį spragas  Povilaitį bandoma nubausti, pati ministerija pripažįsta, kad trūkumų yra. E. sveikatai sukurti jau išleista apie 40 mln. eurų, netrukus teks pridėti dar 2,5 mln., nes sistemą reikia taisyti. 

  Problemų kilo ne tik dėl kibernetinės saugos. Anksčiau atliktas e. sveikatos auditas parodė, kad sistema buvo kuriama neskaidriai, o rangovus pasamdęs "Registrų centras" neužtikrino pakankamos jų priežiūros. Ar papildomos investicijos ištaisys klaidas, Bilotaitė abejoja. 

  Pasak Seimo narės Agnės Bilotaitės, toks žmogus turėtų būtų saugomas nuo baudžiamojo persekiojimo, spaudimo. Šiuo atveju matoma, kad žmogus, kuris prabilo apie problemas, yra persekiojamas.

  "Kokį signalą siunčiame visuomenei – žmonės, kurie praneša apie problemas – jūs bijokite, nes jums bus blogai", – stebisi Seimo Antikorupcijos komisijos narė.

  Nors atskleidusį spragas D. Povilaitį bandoma nubausti, pati ministerija pripažįsta, kad trūkumų yra. E. sveikatai sukurti jau išleista apie 40 mln. eurų, netrukus teks pridėti dar 2,5 mln., nes sistemą reikia taisyti. 

  Elektroninė sveikatos sistema kuriama ir vis tobulinama jau 13 metų – nuo 2005-ųjų.

  Dar šia tema

  Seimas svarstys, kokios gydymo paslaugos gali būti apmokamos PSDF lėšomis
  Slaugos paslaugos taps prieinamesnės Lietuvos gyventojams
  Sergantys diabetu Lietuvoje negali gauti diabeto kontrolę užtikrinančių matuoklių
  Tegai:
  e. sveikatos sistema, baudžiamoji byla

  Svarbiausios temos