07:51 2019 Liepos 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.6525
  Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis

  Lietuvai belieka įvykdyti sprendimą dėl CŽV kalėjimo, pareiškė Pranckietis

  © Flickr/ Lietuvos Respublikos Seimas
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  64 0 0

  Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis mano, kad Lietuvai nereikėjo skųsti EŽTT sprendimo, reikėjo iš karto sumokėti baudą

  VILNIUS, sputnik 10 – Sputnik. Lietuvai teks įvykdyti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą dėl slapto CŽV kalėjimo, sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis "Žinių radijui".

  "Jau visos galimybės ginti valstybę yra išnaudotos, tai dabar belieka įgyvendinti sprendimą", — teigė Seimo pirmininkas.

  Pasak jo, Lietuva kaip teisinė valstybė turi pripažinti teismų sprendimus ir juos vykdyti.

  Seimo pirmininkas sako, kad Lietuvai nereikėjo skųsti EŽTT sprendimo, reikėjo iš karto vykdyti teismo sprendimą, gal tuomet šią bylą visi jau būtų pamiršę.

  Slaptas CŽV kalėjimas

  Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį atmetė Lietuvos vyriausybės skundą dėl EŽTT nuosprendžio, kad Lietuva suteikė CŽV leidimą savo teritorijoje įkurti slaptą kalėjimą. Pavasarį Strasbūro teismas oficialiai pripažino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo kankinami kaliniai. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis.

  Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaido skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną Jungtinėse Amerikos Valstijose. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Tačiau Lietuva suabejojo šio asmens egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaida yra Gvantanamo kalėjime.

  2016 metų birželio mėnesį Lietuva pristatė EŽTT pranešimą, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje neegzistuoja slaptas CŽV kalėjimas, kuriame laikomi žmonės, įtariami terorizmu po 2001 metų rugsėjo išpuolių.

  Byla suinteresavo JT Žmogaus teisių komitetą, kuris liepos mėnesį paragino Lietuvą imtis veiksmų dėl slapto CŽV kalėjimo bylos. Organizacija pažymėjo, kad ikiteisminis tyrimas nebuvo baigtas, o visa bylos medžiaga buvo įslaptinta.

  Lietuvos generalinė prokuratūra pareiškė, kad ikiteisminis tyrimas tęsiasi, nes nebuvo surinkti visi duomenys  ir nebuvo nustatytos aplinkybės. Tačiau JAV atsisakė Lietuvos prokurorams pateikti šios bylos duomenis.

  Dar šia tema

  Politologas: Lietuva bijo JAV bausmės už duomenų apie CŽV kalėjimą atskleidimą
  Lietuva negaus jokio paaiškinimo iš JAV dėl CŽV slapto kalėjimo
  Lietuva apskundė EŽTK sprendimą dėl CŽV slapto kalėjimo
  Tegai:
  CŽV kalėjimas, Viktoras Pranckietis

  Svarbiausios temos