20:47 2019 Liepos 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Vilniaus gyventojai, archyvinė nuotrauka

  Ekspertas: Baltijos šalių gyventojų gyvenimo trukmę lemia gerovė

  © Photo: facebook / Vilniaus miesto savivaldybė
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  27 0 0

  Baltijos šalys jau seniai atsilieka nuo Europos pagal gyvenimo trukmę, mano demografas Peteris Zvidrinyš

  VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. "Eurostat" paskelbė tyrimą, pagal kurį trumpiausia gyvenimo trukmė Europoje nustatyta Lietuvoje, Latvijoje ir Bulgarijoje. Šiose šalyse žmonės vidutiniškai gyvena iki 74,9 metų. Tyrimas taip pat parodė, kad kuo toliau į Rytus, tuo trumpesnis yra šių šalių gyventojų gyvenimas.

  Interviu Sputnik Lietuva Latvijos universiteto profesorius, demografas Peteris Zvidrinyš sakė, kad gyvenimo trukmė ilgėja kartu su piliečių gerove, tačiau mažėja gimstamumas. Pasak profesoriaus, tai yra Baltijos šalių demografinės revoliucijos esmė.

  "Mes jau seniai atsilikome nuo šių šalių — tiek sovietmečiu, tiek nepriklausomybės pradžioje. Taigi pažanga nėra mažesnė. Priešingai, ji yra didesnė nei kitose šalyse, tačiau atotrūkis buvo per didelis. Vystomasi lėtai, tačiau apskritai, kuo aukštesnis yra gerovės lygis, tuo ilgesnė gyvenimo trukmė. Tačiau tai susiję su gimstamumo padidėjimu. Ir priešingai, kuo prastesnis gyvenimo lygis apskritai, tuo didesnis gimstamumas. Bet jei neturėtume skatinamosios politikos ar politikos demografijos srityje (vaiko gimimas nebūtų skatinamas, nebūtų mokamos išmokos), šis veiksnys taip pat turėtų įtakos. Bet gimstamumo neįmanoma susieti (su demografijos politika — Sputnik). Priešingai, demografinės revoliucijos esmė yra ta, kad gimstamumas mažėja. Tai yra gera progresyvi tendencija. Kyla klausimas — iki kokio lygio", — pabrėžė demografas.

  "Eurostat" duomenimis, vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje yra 74,9 metai. Panašus rodiklis yra nustatytas Latvijoje. Baltijos šalių lyderė yra Estija (78 metai).

  Dar šia tema

  Vyriausybė: vėl galime būti trijų milijonų šalimi
  Aktyvūs piliečiai asmeniniu pavyzdžiu kviečia grįžti į Lietuvą
  Lietuvoje jaunimas jaučiasi mažiausiai saugia visuomenės grupe
  Tegai:
  gerovės indeksas, gyvenimo trukmė

  Svarbiausios temos