00:44 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  164

  Pasaulinės cukrinio diabeto dienos proga mokslininkai paskelbė kavos naudą kovoje su šia liga

  VILNIUS, lapkričio 14 — Sputnik. Mokslinės informacijos apie kavą instituto mokslininkai nustatė 25 proc. sumažėjusią II tipo cukrinio diabeto riziką dėl šio gėrimo vartojimo, rašo portalas "EurekAlert".

  Ekspertai išanalizavo 30 prospektyvinių tyrimų duomenis, kuriuose buvo tiriamas ryšys tarp kavos vartojimo ir II tipo diabeto raidos. Analizė buvo grindžiama apie 1,18 mln. žmonių sveikatos rodikliais.

  Tyrėjai nustatė, kad geriant 3-4 puodelius kavos per parą, 25 proc. sumažėja II tipo diabeto išsivystymo rizika tiek vyrams, tiek moterims. Be to, ekspertai atkreipė dėmesį, kad teigiamą poveikį sukelia tiek kava su kofeinu, tiek be jo.

  Profesorius Kjeldas Hermansenas, kuris ištyrė galimą atvirkštinį ryšį tarp kavos vartojimo ir II tipo diabeto raidos, pasakė, kad šiame procese gali dalyvauti įvairūs veiksniai, įskaitant antioksidacinį, priešuždegiminį ir termogeninį poveikius.

  II tipo cukrinis diabetas (nuo insulino nepriklausantis cukrinis diabetas) yra metabolinė liga, kuriai būdinga lėtinė hiperglikemija (padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje) dėl insulino sąveikos su kūno audinių ląstelėmis pažeidimo.

  Lietuvoje cukriniu diabetu sergančiųjų skaičius mažiauisias visoje ES >>

  Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė cukrinio diabeto diena. Ją pradėta minėti kasmet nuo 1991-ųjų, siekant atkreipti visuomenės ir vyriausybių dėmesį į šią ligą, jos komplikacijas, prevenciją bei ligos kontrolę, įskaitant mokymą ir informaciją įvairiomis žiniasklaidos priemonėmis.

  Šiuo metu pasaulyje cukriniu diabetu serga daugiau kaip 425 mln. žmonių. Manoma, kad dar 352 mln. žmonių turi didelę riziką susirgti diabetu. Didžioji dalis sergančiųjų (327 mln.) yra darbingo amžiaus asmenys, t. y. 20–64 metų, ir gyvena miestuose (279 mln.).

  Europos diabeto federacijos duomenimis, 2017 metais Europoje sergančiųjų diabetu skaičius siekė 58 mln. Prognozuojama, jog šis skaičius 2045 metais gali išaugti iki 67 mln.

  Lietuvoje sergančių diabetu asmenų skaičius 2017 metais siekė per 107 tūkst. Dauguma šių atvejų yra 2-ojo tipo cukrinis diabetas, kurio galima išvengti, taikant sveikos gyvensenos principus: reguliariai užsiimant aktyvia fizine veikla bei sveikai ir subalansuotai maitinantis. Šeimoms tenka vienas  pagrindinių vaidmenų, sprendžiant diabeto valdymo aspektus, kuriuos reikia keisti taip, kad šeimos rate būtų užtikrinamas palaikymas, ištekliai ir sveika aplinka sergančiajam.

  Dar šia tema

  Vaizdo klipu žmonės skatinami atsisakyti vienkartinių kavos puodelių
  Lietuva ribos transriebalų kiekį maisto produktuose
  Tegai:
  sveikata, kava, cukrinis diabetas

  Svarbiausios temos