14:49 2020 Liepos 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  20

  Vyriausybės nutarime numatyta, kad pranešėjams, pateikusiems prokuratūrai vertingos informacijos apie pažeidimus, gali būti atlyginama vienkartine pinigine išmoka, taip pat detalizuojama tokios išmokos skyrimo tvarka

  VILNIUS, lapkričio 14 — Sputnik. Šiandien Vyriausybės posėdyje pritarta Teisingumo ministerijos pasiūlytam Pranešėjų apsaugos įstatymo, kuris įsigalios nuo Naujųjų metų, įgyvendinimo mechanizmui, rašoma Vyriausybės pranešime žiniasklaidai.

  "Kadangi po pusantro mėnesio įsigalios labai svarbus įstatymas, sukuriantis apie korupciją pranešusių asmenų apsaugos mechanizmą, Teisingumo ministerija pateikė poįstatyminius teisės aktus," – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

  Vyriausybės nutarime numatyta, kad pranešėjams, pateikusiems prokuratūrai vertingos informacijos apie pažeidimus, gali būti atlyginama vienkartine pinigine išmoka, taip pat detalizuojama tokios išmokos skyrimo tvarka. Pranešėjų prašymus atlyginti už suteiktą vertingą informaciją nagrinės Generalinėje prokuratūroje sudaryta komisija, o sprendimą priims generalinis prokuroras ar jo įgaliotas asmuo. Atlygio suma už vertingą informaciją nėra reglamentuojama, kiekvienu konkrečiu atveju tą sumą nustatys komisija.

  Taip pat šiuo nutarimu nustatytos kompensacijų pranešėjams (už patiriamą ar patirtą neigiamą poveikį ar galimus padarinius dėl pateikto pranešimo) skyrimo sąlygos ir tvarka.

  Atsiradus nepageidaujamiems padariniams (prarastos pajamos atleidus iš darbo, prarasta darbo užmokesčio dalis perkėlus į kitas pareigas arba sumažinus darbo užmokestį, dalyvavimo teismų procesuose išlaidos ir kt.) pranešėjas galės pretenduoti į kompensaciją. Galima kompensacija pranešėjui sieks iki 50 bazinių socialinių išmokų (1 900 eurų) dydžio. Pranešėjų prašymus dėl kompensacijos nagrinės Generalinėje prokuratūroje šiuo tikslu sudaryta komisija, o sprendimą priims generalinis prokuroras arba jo įgaliotas asmuo.

  Taip pat visose valstybės ar savivaldybės įstaigose turės būti įdiegti vidiniai informacijos apie pažeidimus teikimo kanalai, reglamentuotas informacijos apie pažeidimus teikimas, tyrimas, tvarkymas ir konfidencialumo užtikrinimas įstaigoje. Ši pareiga įtvirtinama ir privačiame sektoriuje veikiantiems subjektams, kuriuose dirba 50 arba daugiau darbuotojų.

  Primintina, kad 2017 metais Seimas priėmė pagal geriausią užsienio valstybių praktiką parengtą Pranešėjų apsaugos įstatymą, užtikrinsiantį apie neteisėtą ir neetišką veiklą, kuri pažeidžia viešajį interesą arba kelią jam grėsmę, pranešusių asmenų teisinę apsaugą.

  Dar šia tema

  Lietuvos politikai konsultuos Ukrainą kovos su korupcija klausimais
  Siūloma užtikrinti teisę registrų duomenimis žurnalistams naudotis nemokamai
  Teismui perduota korupcijos Šiaulių mokyklose byla

  Svarbiausios temos