11:58 2019 Kovo 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
  Migracijos departamentas, archyvinė nuotrauka

  Žiniasklaida atskleidžia pilkas schemas leidimui gyventi Lietuvoje gauti

  © Sputnik / Марина Воронко
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  33 0 0

  Migracijos departamentas, nors ir tvirtina, kad sugriežtinus leidimų gyventi šalyje išdavimo tvarką, ši juodoji rinka sumažėjo, tačiau pripažįsta, kad schemų, kaip nelegaliai gauti šiuos leidimus, vis dar yra

  VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Lietuviškas verslas ir toliau kurpia landas į Europą legaliai nepatenkantiems trečiųjų šalių piliečiams, įrodo LRT Tyrimų skyrius.

  Nors LRT Tyrimų skyrius išsiaiškino, kad trečiųjų šalių piliečiai Lietuvos migracijos sistemoje ir toliau geba rasti landų, migracijos specialistai situaciją mato kitaip.

  Internete skelbimų už kelis tūkstančius eurų įsteigti įmonę ir taip gauti leidimą gyventi – apstu. Tokias paslaugas dažniausiai teikia teisininkais prisistatantys asmenys.

  LRT Tyrimų skyriui neoficialiai paskambinus į vieną iš tokių įmonių buvo patikinta, kad jie gali pagelbėti gaunant leidimą apsigyventi Lietuvoje. Teiraujantis leidimo piliečiui iš Baltarusijos teigta, kad tokiais klausimais reikia konsultuotis konfidencialiai, o susitikimo kaina — 40 eurų. Pagalbos gauti leidimą kaina prasideda nuo 300 eurų.

  Be to, bendrovės atstovė paaiškino, kad papildomai reikia apmokėti vertimo paslaugas, dokumento apostilizavimą bei kitus legalizavimo dokumentus.

  Taip pat pašnekovė pabrėžė, kad steigiant įmonę, reikia detalesnio pokalbio, nes ten yra tam tikros sąlygos.

  Migracijos departamentas tokią situaciją vadina pilkąja zona.

  "Pagal teisės aktus jie daro viską, kas yra teisėta. Niekas nedraudžia steigti įmonės, niekas nedraudžia parduoti įmonę", — sako Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė. 

  Komentuodama skambučio atvejį ji sako, kad nieko neteisėto taip pat neišgirdusi, nes, anot jos, tiek konsultacija, tiek dokumentų surinkimas įstatymams nenusižengia. Tačiau pripažįsta, kad schemų, kaip nelegaliai gauti leidimų, vis dar yra. Vienas iš pavyzdžių, kai įdarbinami trečiųjų šalių darbuotojai, – gaunamas leidimas gyventi, o paskui darbuotojai atleidžiami. Arba formaliai įdarbinus žmones, rodomi judėjimai tarp sąskaitų, nors iš tiesų pinigai siuntinėjami iš vienos įmonės į kitą.

  Pasikeitusios užsieniečių įdarbinimo procedūros užkirs kelią tarpininkavimo verslui >>

  Pasak Migracijos departamento atstovų, anksčiau leidimo gyventi Lietuvoje gavimo schema buvo paprasta: įrodai, jog turi verslą šalyje, t.y. bendrovės akcijų, kurias įsigyji iš įmones steigiančių lietuvių tarpininkų, ir leidimas gyventi beveik garantuotas.

  "Lietuvos fiziniai asmenys įsteigdavo įmonę ir pakeldavo jos reikalavimus, akcijų kiekį iki įstatymų reikalavimo ir perleisdavo už pinigus užsieniečiams, kurie tuo pagrindu eidavo prašyti leidimo gyventi", — pasakoja Gudzinskaitė.

  Dabar Migracijos departamentas skaičiuoja, kad šiemet perpus sumažėjo trečiųjų šalių verslininkų, kuriems leidžiama gyventi Lietuvoje. Tokių verslauti norinčių žmonių nuo 2014 iki 2016 metų Lietuvoje atsirado daugiau kaip 6 tūkstančiai. Daugiausia leidimų buvo išduota Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Irano, Azerbaidžano, Armėnijos, Kinijos, Pakistano ir Kazachstano piliečiams.

  Po LRT tyrimo publikacijos Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas Seime įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, griežtinančias atsakomybę už pagalbą užsieniečiui gauti teisę būti ar gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinantį dokumentą, pateikus melagingus ar klaidingus duomenis.

  Seimo narių pateiktose pataisose numatyta, kad melagingų ar klaidingų duomenų pateikimas arba pagalba užsieniečiui pateikti melagingus ar klaidingus duomenis, siekiant užsieniečiui gauti teisę būti ar gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinantį dokumentą, užtraukia baudą asmenims nuo 500 iki 3000 eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 850 iki 5000 eurų. Jei nustatoma, kad pažeidimas padarytas pakartotinai, bauda tokiems asmenims sieks nuo 1000 iki 5000 eurų ir bauda juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 2500 iki 6000 eurų.

  Dar šia tema

  Pradėjo veikti nemokama konsultacijų linija Britanijoje gyvenantiems lietuviams
  JK paleista nemokama konsultacijų linija norintiems grįžti į Lietuvą
  Ekspertas: migrantai iš Ukrainos gali kelti grėsmę ES šalims
  Tegai:
  leidimas nuolat gyventi, leidimas gyventi šalyje, Migracijos departamentas

  Svarbiausios temos