07:26 2019 Balandžio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1250
 • RUB71.9719
  Senjorė, archyvinė nuotrauka

  Genetikai išsiaiškino, kodėl moterys gyvena ilgiau nei vyrai

  © Depositphotos/ pressmaster
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  33 0 0

  Mokslininkai nustatė, kad moterims padeda ilgiau gyventi specialūs hormonai ir molekulės

  VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Moterys gyvena ilgiau nei vyrai ne dėl to, kad "blaiviai" suvokia gyvenimą, bet dėl lytinių chromosomų. Šią išvadą padarė genetikai, kurie paskelbė straipsnį žurnale "Aging Cell".

  Pagal Pasaulio sveikatos organiazacijos (PSO) statistiką, dabar vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė yra 71 metai. Visose pasaulio šalyse, nuo skurdžiausių Afrikos valstybių iki turtingiausių Europos šalių, moterų gyvenimo trukmė stabiliai didesnė nei vyrų.

  Tradiciškai šio fakto priežastimi laikoma tai, kad vyrai labiau linkę rizikuoti, dažniau nutunka, daugiau vartoja alkoholio, tabako ir narkotikų.

  "Daugelis žmonių mano, kad šis skirtumas tarp lyčių turi evoliucines šaknis. Pavyzdžiui, ilgas gyvenimas leidžia moterims ilgiau rūpintis savo palikuonimis ir vaikaičiais", — sakė Dena Dubal iš Kalifornijos universiteto San Franciske.

  Ji ir jos kolegos sužinojo, kad šį "skirtumą tarp lyčių" lemia ne tik socialiniai, bet ir genetiniai veiksniai.

  Mokslininkai, anot Dubal, įtaria, kad daugelis vyrų ir moterų organizmų veikimo skirtumų gali būti susiję su lytinėmis chromosomomis. Faktas yra tas, kad "vyriškos" Y-chromosomos beveik neturi gyvybiškai svarbių genų. Šią chromosomą galima pašalinti iš genomo, perkeliant keletą kritinių DNR dalių, reikalingų embriono vystymo programos pradžiai, į kitus segmentus.

  Savo ruožtu "moteriška" X-chromosoma yra gyvybiškai svarbi ir silpnajai, ir stipriajai lyčiai, ir jos genų darbo sutrikimai dažniausiai baigiasi mirtimi.

  Mokslininkai užaugino keturias graužikų patinų ir patelių grupes. Pusė jų turėjo "klaidingą" chromosomų rinkinį — mokslininkai sugebėjo užauginti tiek patinus su XX-chromosomomis, kai įterpė į jų DNR trūkstamus Y-chromosomos fragmentus, tiek sukūrė "translytes" pateles su XY-rinkiniu.

  Tolesnius trejus metus biologai stebėjo, kaip ilgai gyveno šie graužikai.

  Eksperimentai parodė, kad numatoma gyvenimo trukmė daugiausia priklausė ne tik nuo gyvūnų lyties, bet ir nuo chromosomų. Tiek "neteisingi" XX-patinai, tiek normalios XX-patelės gyveno ilgiau nei XY-patelės ir patinai. Pažymima, kad "papildoma" X-chromosoma silpniau apsaugojo patinus nuo mirties nei pateles.

  Tai gali reikšti, kad silpnosios lyties atstovės turi tam tikrų hormonų ir kitų signalinių molekulių, kurios prailgina gyvenimą ir sulėtina senėjimą.

  Kaip ilgai dirbama Europos Sąjungoje
  © Sputnik /
  Kaip ilgai dirbama Europos Sąjungoje

  Dar šia tema

  Kaip ilgai dirbama Europos Sąjungoje
  Lietuvoje moterys gyvena 10 metų ilgiau nei vyrai
  Per šimtmetį Lietuvoje gyvenimo trukmė padidėjo daugiau kaip du kartus
  Pagal Socialinės raidos indeksą Lietuva užima 35 vietą
  Vyriausybė parengė planą demografinei padėčiai gerinti
  Tegai:
  vyrai, moterys, gyvenimo trukmė

  Svarbiausios temos