23:54 2020 Rugpjūčio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.1726
 • RUB86.6018
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  36

  Didžiausių Vakarų šalių gyventojų vertinimu, korupcijos lygis jų valstybių vyriausybinėse institucijose yra aukštas

  VILNIUS, gruodžio 27 — Sputnik. Remiantis Sputnik apklausos duomenimis, beveik kas antras Prancūzijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojas mano, kad jų šalių pareigūnai yra korumpuoti.

  Respondentų paprašyta įvertinti aukšto lygio valdžios institucijų korupcijos lygį pagal vertinimo skalę nuo aukščiausio iki žemiausio. JAV 66% respondentų mano, kad korupcijos lygis šalyje yra aukštas. 52% prancūzų, 41% britų ir daugiau nei trečdalis vokiečių (34% respondentų) laikosi panašios nuomonės apie savo šalių valdžios institucijas.

  Koks yra korupcijos lygis aukščiausiuose jūsų šalies valdžios organuose?
  © Sputnik /
  Koks yra korupcijos lygis aukščiausiuose jūsų šalies valdžios organuose?

  Remiantis naujausiais "Transparency International" duomenimis, JAV, kartu su Prancūzija, Jungtine Karalyste ir Vokietijos Federacine Respublika, yra tarp 25 didžiausių šalių be korupcijos. "Transperancy International" metinis korupcijos suvokimo indeksas pagrįstas tarptautinių finansų ir žmogaus teisių ekspertų apklausomis.

  Naujienų agentūros "Sputnik" užsakymu, 2018 metų rugpjūčio 9–20 dienomis tyrimą atliko Prancūzijos sociologinė bendrovė "Ifop". Tyrimas atspindi 4033 vyresnių nei 18 metų respondentų nuomonę. Didžiausia visos šalies duomenų atrankos paklaida yra 3,1%, kai patikimumo lygis — 95%.

  Korupcijos suvokimą veikia žiniasklaida

  Vakaruose piliečių požiūrį į korupciją formuoja žiniasklaida, sakė EP narys iš Latvijos Miroslavas Mitrofanovas.

  "Šiose šalyse yra laisva spauda, ​​didelė konkurencija tarp įvairių žiniasklaidos priemonių. Be to, žiniasklaida daug rašo apie politikus ir korupciją, todėl piliečiams susidaro įspūdis, kad aukščiausio lygio valdžios institucijos yra korumpuotos, o tose šalyse, kuriose apie tai rašoma mažiau, toks įspūdis silpnesnis", — sakė Mitrofanovas "Sputnik Latvija".

  Tuo pačiu metu, pasak politiko, valstybės kultūra turi didelę įtaką korupcijos suvokimui įvairiose šalyse.

  "Skandinavijos šalyse ir iš dalies Vokietijoje tolerancija korupcijai yra labai maža. Visuomenė iš esmės nepritaria korupcijos apraiškoms. Taip, negalima teigti, kad, pavyzdžiui, Danijojes aukščiausiuose valdžios organuose visiškai nėra korupcijos, tačiau, palyginti su Rytų ir Pietų Europos šalimis, galima pasakyti, kad beveik nėra, nors didelė visuomenės dalis gali manyti, kad korupcijos lygis yra aukštas", — aiškino parlamento narys.

  Panašią nuomonę išreiškė Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų centro "SKDS" direktorius, sociologas Arnis Kaktinš.

  "Manau, kad šiuo klausimu respondentų atsakymai labai priklauso nuo viešojoje erdvėje vyraujančio diskurso. Jei kalbame apie korupciją aukštesniuose valdžios organuose, paprastas pilietis negali turėti tiesioginės patirties, kad galėtų objektyviai daryti išvadą apie tai, kaip viskas yra", — sakė sociologas.

  Jei žmogus neturi tiesioginių žinių, tuomet jo nuomonė formuojasi pagal tai, ką jis girdėjo, skaitė ar matė žiniasklaidoje, paaiškino Kaktinas.

  "Todėl manau, kad tai, kodėl kai kuriose Vakarų Europos šalyse daugiau žmonių mano, kad jų valdžios institucijų korupcijos lygis yra aukštesnis, yra susiję su šių pranešimų spaudoje dažnumu", — teigė ekspertas.

  Liberalų sąjūdžio centrinė būstinė Vilniuje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Savo ruožtu Latvijos universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas profesorius Juris Rozenvalds mano, kad apklausos rezultatai Vakarų šalyse rodo visuomenės nusivylimo laipsnį ir yra susiję su populizmo banga, kuri apėmė daugybę valstybių.

  "Žmonės yra nusivylę tradiciniais demokratinio proceso mechanizmais. Iš čia ateina jų įsitikinimas, kad visi yra visiškai sugadinti", — sakė ekspertas.

  "Nepaisant to, kad pasaulis yra linkęs suvokti Vakarų šalis kaip pavyzdį kovoje su korupcija, iš tikrųjų JAV ir Europos Sąjungoje viskas nėra taip sklandu", — sakė Politikos mokslų daktaras Andrejus Manoilo interviu "Sputnik radijui".

  "Ji ten veikia skirtinguose lygmenyse, dažniausiai korupcijos schemos pasireiškia kaip tik aukščiausiuose valdžios lygmenyse. Beje, JAV ginkluotųjų pajėgų generolai šiuo atžvilgiu yra labai kūrybingas. Pentagono generolai labai kūrybingai pasisavina biudžetus, juos pasidalina to net neslėpdami", — sakė ekspertas.

  Dar šia tema

  Baudos už korupciją Lietuvoje išaugs 10 kartų
  Vyriausybė aptarė šešėlinės ekonomikos mažinimo strategiją
  Tegai:
  korupcija

  Svarbiausios temos