17:48 2019 Balandžio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1250
 • RUB71.9719
  Marius Ivaškevičius, archyvinė nuotrauka

  Nevyriausybinės organizacijos nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui

  © Sputnik / Екатерина Чеснокова
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (33)
  143 0 0

  Nerimą tiems, kurie laiko "miško brolius" "herojais", sukėlė Ivaškevičiaus romanas "Žali"

  VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, atstovai išplatino pareiškimą, kuriame raginama atšaukti 2018 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos nutarimą premiją paskirti rašytojui Mariui Ivaškevičiui, praneša LRT su nuoroda į pareiškimą.

  Teigiama, kad jis savo knygoje "Žali" "pasityčiojo iš Lietuvos partizanų-miško brolių, pokaryje kovojusių už mūsų tautos ir valstybės laisvę". 

  Nevyriausybinių organizacijų atstovai pareiškime kaltino komisiją neatsakingu požiūriu ir kaltino rašytoją sumenkinus "partizaninės" kovos istoriją.

  "Be abejo, laisvoje Lietuvoje yra suteikta laisvė visiems turėti savo nuomonę vienu ar kitu klausimu. Deja, rašytojo Ivaškevičiaus nuomonė buvo lyg spjūvis mūsų tautos istorijai", — rašoma pareiškime.

  Jie paragino Kultūros ministerijos Nacionalinių literatūros ir meno premijų komisiją atšaukti savo sprendimą skirti Nacionalinę kultūros ir meno premiją Ivaškevičiui ir iš naujo svarstys premijos skyrimą.

  Lietuvos dramaturgas Marius Ivaškevičius, archyvinė nuotrauka
  © Photo : Театр им. Маяковского

  Marius Ivaškevičius — lietuvių dramaturgas, prozininkas ir režisierius. 1973 metais gimė Molėtuose, baigė Vilniaus universiteto filologijos fakultetą. Ivaškevičius yra Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 1998 metų.

  Jis taip pat dalyvavo filmo "Paskutinis rugpjūčio sekmadienis" filmavime, kuriame pasakojama apie tragišką Molėtų istoriją Antrojo pasaulinio karo metu, kai mieste įvyko masinis žydų naikinimas.

  Lietuvoje dažnai kyla skandalų, kuriuos pradeda Lietuvos valdžia ir jos sekėjai prieš tuos, kurie nesutinka su oficialiu požiūriu. Vienas iš šių klausimų yra požiūris į "miško brolius" ir "partizanus". Lietuvoje jie laikomi "nacionaliniais herojais", nepaisant daugelio įrodymų, kad toli gražu ne visi jų poelgiai buvo herojiški.

  Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės, kuri tuo metu buvo viena didžiausių Europoje, naikinimo procese. Dėl to žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių.

  Noreikos anūkė teisme pritarė kaltinimams prieš jos senelį >>

  Pagal vieno iš Lietuvos "herojų" Jono Noreikos anūkės liudijimą, jos senelis Antrojo pasaulinio karo metais vokiečių okupantų buvo paskirtas Šiaulių apskrities vadovu ir pats pasirašė įsakymus išvežti žydus į getą ir eksproprijuoti jų turtą, o vėliau įsikūrė viename iš "atlaisvintų namų". Be to, Noreika 1933 metais parašė brošiūrą, kurioje pavadino žydus "Lietuvos ekonomikos išnaudotojais" ir ragino pasipriešinti jiems.

  Sputnik Lietuva anksčiau rašė, kad Marius Ivaškevičius kartu su Rūta Vanagaite dalyvavo filmo "Paskutinis rugpjūčio sekmadienis" filmavime. Vanagaitė 2017 metais taip pat tapo Lietuvos valdžios elgesio su kitaip manančiais auka. Skandalas kilo po to, kai rašytoja viešai suabejojo "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko-Vanago "herojiškumu".

  Temos:
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (33)

  Dar šia tema

  Kasperavičius: "miško broliai" patys pripažindavo, kad dalyvauja beprotybėje
  Konservatoriai prašo nubausti "Rossija 24" dėl "šmeižto" prieš "miško brolius"
  Buvęs Klaipėdos deputatas surinko būtinus parašus dalyvauti rinkimuose
  Tegai:
  Marius Ivaškevičius, "Lietuvos partizanai", miško broliai

  Svarbiausios temos