12:58 2020 Kovo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  64

  Seimo nariai komisijos prašo spręsti, ar diegiant 5G ryšį Lietuvoje galima naudoti "Huawei" technologinę įrangą

  VILNIUS, sausio 29 – Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) nariai kreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją dėl kinų bendrovės "Huawei" technologinės įrangos, rašo Seimo spaudos tarnyba.

  Seimo nariai Gabrielius Landsbergis, Laurynas Kasčiūnas, Dainius Kreivys, Audronius Ažubalis ragina komisiją įvertinti, ar toleruotina, kad trečios kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbi įmonė "Telia Lietuva", plėtodama Lietuvoje 5G ryšį, naudoja kinų bendrovės "Huawei" technologinę įrangą.

  "Esame įsitikinę, kad atsakingos institucijos turėtų įvertinti visas grėsmes ir rizikas bei pateikti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbioms įmonėms išvadas ir/ar rekomendacijas dėl ryšio technologijų naudojimo, t. y. rekomenduojant ar įpareigojant naudoti tik Europos Sąjungos, Europos Ekonominės Erdvės ar NATO šalių technologinius produktus nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiuose ūkio sektoriuose", — pažymima kreipimesi, kurį pasirašo konservatoriai.

  JAV Strateginių ir tarptautinių studijų centro 2018 metų ataskaitoje teigiama, kad kompanijos "Huawei" ir "ZTE" buvo subsidijuojamos Kinijos vyriausybės tam, kad jos įgytų ne tik stiprias pozicijas rinkoje, bet ir žvalgybinį pranašumą. Tai leidžia joms savo produkciją pardavinėti už mažesnę kainą. Pavyzdžiui, "Huawei" įranga kainuoja apie 20–30 proc. mažiau nei kitų konkurentų siūlomi technologiniai produktai, kompanija užsienio klientams siūlo palankias išperkamosios nuomos sąlygas.

  Seimo narys Laurynas Kasčiūnas pažymi, kad telekomunikacijų sektorius yra nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbus ūkio sektorius, todėl dviejų kompanijų, susijusių su trečiosios šalies žvalgyba, veikla šiame sektoriuje pagrįstai kelia rizikas saugumui.

  "Daugybė telekomunikacijų įrangos yra sujungta su gamintoju, per kurį jam gali būti siunčiami pranešimai apie tos įrangos būklę ir, prireikus, gaunami programinės įrangos atnaujinimai ir klaidų pataisymai. Todėl net jei parduodama įranga yra visiškai saugi, vėliau gamintojas, siųsdamas programinės įrangos atnaujinimus, gali sukurti tam tikras saugumo spragas, kurios ilgainiui gali būti panaudotos šnipinėjimui ar sabotažui", — sako Seimo narys, taip pat kreipęsis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, Dainius Kreivys. 

  Pasak jo, nors kitų, bet abejonių dėl patikimumo nekeliančių, gamintojų įranga yra brangesnė, tačiau tai gali būti suprantama kaip priemoka už saugumą.

  Kalbant apie 5G ryšio plėtrą ir tam naudojamą įrangą, atkreiptinas dėmesys, kad šiuo metu rinkoje dominuoja keturi pagrindinių 5G ryšio technologijų gamintojai: Švedijos "Ericsson", Suomijos "Nokia" ir Kinijos "Huawei" bei "ZTE".

  Įvairios valstybės, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Norvegiją, yra išreiškusios susirūpinimą dėl "Huawei" technologijų naudojimo kuriant naujos kartos 5G ryšio tinklus.

  Anksčiau Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius Rytis Rainys pareiškė, kad mesti kaltinimai "Huawei" yra labai rimti ir kelia susirūpinimą, tačiau technologinių duomenų apie šios įrangos vykdomą šnipinėjimo veiklą viso pasaulio mastu yra per mažai, kad būtų galima priimti sprendimus.

  Lietuvoje nuolat skelbiama apie "grėsmę nacionaliniam saugumui". Pavyzdžiui, Seimo narys Stasys Jakeliūnas kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) ir Valstybės saugumo departamentą (VSD), prašydamas patikrinti fintech bendrovės "Revolut" patikimumą. Pasak jo, jos įkūrėjas galėtų turėti "ryšių su Kremliumi".

  Tarp kitų "grėsmių" taip pat buvo "Yandex.Taxi" mobilioji programėlė ir bendrovė "Kaspersky Lab". Tačiau parlamentarai nepateikė įtikinamų įrodymų apie jų "šnipinėjimo" veiklą.

  Tuo tarpu informacijos saugumo srities ekspertas Andrejus Masalovičius pažymėjo, kad bet koks skandalas, net ir ekonominėje srityje, Lietuvoje turi "politinį atspalvį", o Lietuvos įmonės tiesiog baiminasi konkurencijos.

  Dar šia tema

  Paskelbti geriausi 2018-ųjų išmanieji telefonai
  NKSC: "Huawei" telefonai nekelia grėsmės Lietuvos informacinių sistemų saugumui
  Tegai:
  Huawei

  Svarbiausios temos