09:25 2020 Spalio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1785
 • RUB91.4401
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  88

  Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi tėvas, kurio vaikas rugsėjį negalėjo pasirinkti jam įdomesnių technologijų pamokų

  VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė nustatė, kad Vilniaus Šv. Kristoforo gimnazijos administracija pažeidė Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą. Mokykla mergaitėms ir berniukams nesudarė vienodų sąlygų rinktis technologijų dalyko programą, praneša Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba (LGKT).

  Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi pareiškėjas, kurio vaikas, priešingai nei numatoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintoje (ŠMSM) ugdymo programoje, rugsėjį negalėjo pasirinkti jam įdomesnių technologijų pamokų.

  Mokslo metų pradžioje gimnazistų grupės buvo sudarytos pagal lytį. Berniukams buvo paskirtas technologijų bei konstrukcinių medžiagų užsiėmimas, mergaitėms — gaminių dizaino. Atitinkamai, berniukai dirbo su medžiu, o mergaitės mokėsi siūti. Skundą pateikusio asmens nuomone, toks pamokų išdėstymas formavo stereotipą apie "moteriškus" ir "vyriškus" darbus.

  Gimnazijos direktorė teigė, jog moksleiviai programas galėjo rinktis laisvai, tačiau pareiškėjo užfiksuoti tvarkaraščiai atskleidžia, kad technologijų dalykas dėstytas dviem grupėms: mergaitėms ir berniukams.

  Lietuvoje startuoja nemokami e-mokymai "Lygybės ir nediskriminavimo ABC" >>

  Kadangi mokiniai, priklausomai nuo lyties, ėjo pas skirtingus mokytojus, dėstančius skirtingas technologijų programas, vienos lyties mokiniai buvo supažindinti tik su vienu iš dviejų modulių. Vadinasi, tiek berniukams, tiek mergaitėms buvo sudarytos mažiau palankios sąlygos pasirinkti jiems įdomią programą — jie negavo visapusiškos informacijos apie savo galimybes.

  Anot lygių galimybių kontrolierės, ši istorija dar kartą primena, kad, nors mokymo programos atnaujinamos, jų įgyvendinamas kartais vis dar grindžiamas įsišaknijusiais stereotipais.

  "Sulaukę 14-os metų, mokiniai įgyja teisę rinktis ir dorinio ugdymo pamokas. Vieni jų lanko etikos, kiti — tikybos užsiėmimus. Pabandykime įsivaizduoti, kad jų grupės suformuojamos ne pagal moksleivių interesus, bet pagal jų lytį. Ko gero, niekas ir nesuprastų, kodėl vadovautasi būtent šiuo kriterijumi", — pavyzdį davė Skardžiuvienė.

  Technologijų dalyko ugdymo programa susideda iš keturių sričių: mitybos, tekstilės, konstrukcinių medžiagų bei elektronikos. 5–8 klasėse šios sritys yra privalomos visiems mokiniams. Vėlesnėse klasėse moksleiviai turi pasirinkti vieną. ŠMSM metodinėje medžiagoje moksleivių suskirstymas pagal lytis nėra įvardijamas.

  Dar šia tema

  Kirpyklos keičia kainas ne pagal kliento lytį, o pagal poreikius
  Nustatyta, kad darželiuose kai kuriems tėvams teikiamos neteisėtos privilegijos
  Landsbergiai susidoroja su išdrįsusiais prabilti apie jų šeimos verslo skaidrumą
  Visuomenės pakantumas transseksualams: nuo neapykantos iki meilės
  Tegai:
  gimnazija, pažeidimas, berniukas, mergaitės, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba

  Svarbiausios temos