22:56 2020 Birželio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1116
 • RUB77.4378
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  113

  Europos visuomenė turėtų žinoti apie savo "didvyrius" ir apie tuos nusikaltimus, kurie įvyko Lietuvos teritorijoje, mano politikos mokslų daktaras Aleksandras Gusevas

  VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nusiuntė naują peticiją slapto CŽV kalėjimo, kuris buvo Lietuvos teritorijoje, atžvilgiu. Skundą pateikė Saudo Arabijos pilietis Mustafa Ahmedas Adam al-Hawsavi, kuris teigia, kad buvo laikomas šiame kalėjime 2005–2006 metais.

  Interviu Sputnik Lietuva Strateginio planavimo instituto direktorius, politikos mokslų daktaras Aleksandras Gusevas pabrėžė, kad informacija apie slaptus CŽV kalėjimus turėtų būti skelbiama viešai, o Europa turėtų žinoti apie savo "didvyrius".

  "Europa turėtų žinoti apie savo "didvyrius", nes JAV dabar bando daryti įtaką visiems šiems procesams, iš tikrųjų pradėjo informacijos karą ir prieš Europos valstybes, ir prieš Rusiją. Man atrodo, kad panašus nagrinėjimas atskleis tiesą apie tuos nusikaltimus, dėl kurių prisiimti atsakomybę turėtų JAV valdžia, ar tai būtų FTB, CŽV, ar kokios nors kitos specialiosios JAV tarnybos", — pasakė ekspertas.

  Slaptas CŽV kalėjimas

  Praėjusių metų pavasarį Strasbūro teismas oficialiai pripažino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo kankinami kaliniai. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis. Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaido skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną JAV. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Numanomas CŽV kalėjimas, archyvinė nuotrauka.
  © AP Photo / Mindaugas Kulbis

  Rugsėjo pabaigoje Lietuva pateikė skundą dėl Strasbūro teismo nuosprendžio, tačiau EŽTT jį atmetė. Anksčiau Lietuva suabejojo Zubaido egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Tačiau, pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaidas yra Gvantanamo kalėjime.

  Vėliau Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė, kad Lietuvai belieka įgyvendinti EŽTT sprendimą.

  Lietuvos generalinė prokuratūra pranešė, kad ikiteisminis tyrimas tęsiasi, nes nebuvo surinkti visi duomenys ir nebuvo nustatytos aplinkybės, tačiau JAV atsisakė Lietuvos prokurorams pateikti šios bylos duomenis.

  Dar šia tema

  Tylos įžadai užsitęsė: JT reikalauja, kad Lietuva atsakytų apie slaptą CŽV kalėjimą
  Politologas: Lietuva bijo JAV bausmės už duomenų apie CŽV kalėjimą atskleidimą
  JT komitetas paragino Lietuvą visiškai išsklaidyti įtarimus dėl CŽV kalėjimo
  Ką Lietuva atsakys į EŽTT sprendimą dėl slapto CŽV kalėjimo
  Tegai:
  Lietuva, visuomenė, Europa

  Svarbiausios temos