21:36 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  175

  Seimo narė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl internete atsiradusio puslapio "Tėvynės priešų duomenų bazė"

  VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Seimo narė Aušra Maldeikienė penktadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl interneto puslapyje "Tėvynės priešų duomenų bazė" skelbiamos informacijos turinio, kuris, jos nuomone, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai teisei turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Seimūnės pranešime taip pat pabrėžiama, kad puslapyje skelbiamas turinys taip pat nesuderinamas su Europos Sąjungos sutarties 7 straipsniu.

  "Šiame interneto puslapyje talpinami duomenys apie rašytoją Marių Ivaškevičių ir rašytoją Rūtą Vanagaitę. Puslapio lankytojai kviečiami dalintis šių asmenų duomenimis, ganėtinai akivaizdžiai skatinant su jais susidoroti", — teigiama pranešime.

  Seimo narė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ji pagal kompetenciją pradėtų tyrimą ir įvertintų, ar minimas internetinis puslapis ir jo autoriai nepažeidžia pagrindinių asmens laisvių, įtvirtintų Lietuvos Konstitucijoje bei Europos Sąjungos sutartyje, taip pat Baudžiamojo kodekso 167 straipsnio (Neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas) ir 145 straipsnio (Grasinimas nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimas).

  Taip pat prašoma įvertinti, ar internetinio puslapio autoriai nepažeidžia teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų apsaugą, be žmonių sutikimo viešindami asmens gyvenamosios vietos adresą.

  Vakar žiniasklaidoje pasirodė informacija apie internete kuriamą puslapį "Tėvynės priešų duomenų bazė". Tinklalapyje šiuo metu yra nurodyti tik du vardai, Rūta Vanagaitė ir Marius Ivaškevičius. Svetainės autorius jau paskelbė informaciją apie rašytojų gimimo datas, vietas, mokyklas ir studijas bei apdovanojimus. Autorius nežinomas, tačiau savo sveiteinėje kreipėsi su prašymu suteikti jam papildomos informacijos apie minėtus asmenis.

  Kaltinimai prieš Ivaškevičių

  Sausio viduryje Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, atstovai išplatino pareiškimą, kuriame raginama atšaukti 2018 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos nutarimą premiją paskirti rašytojui Mariui Ivaškevičiui. Buvo teigiama, kad jis savo knygoje "Žali" "pasityčiojo iš Lietuvos partizanų-miško brolių, pokaryje kovojusių už mūsų tautos ir valstybės laisvę".

  Vasario 11 dieną prokuratūra paskelbė atsisakiusi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl rašytojo Mariaus Ivaškevičiaus romane "Žali" išsakytų teiginių apie Lietuvos "partizaninę" kovą ir vieną jos vadovų — generolą Joną Žemaitį.

  Skandalas dėl Rūtos Vanagaitės knygos

  Lietuvoje 2017 metais kilo su Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai" susijęs skandalas. Joje rašytoja pasakoja apie masinį ir savanorišką lietuvių dalyvavimą žydų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metu. Neseniai už "Mūsiškius" rašytoja gavo kasmetinį Europos žydų kongreso (EŽK) apdovanojimą.

  Žiaurūs išpuoliai prieš Vanagaitę prasidėjo po jos pasisakymų apie tai, kad vienas iš "miško brolių" — ginkluoto antisovietinio pokario pogrindžio lyderių — Adolfas Ramanauskas-Vanagas galėjo dalyvauti žydų sunaikinime, o taip pat būti KGB agentu. Tai sutapo su jos naujos autobiografinės knygos "Višta strimelės galva" išleidimu. Kaip nepritarimo rašytojos istoriniam vertinimui ženklą leidykla "Alma Littera" išėmė iš pardavimo visas jos knygas ir nutraukė bendradarbiavimo sutartį. Tuo tarpu Europos žydų kongresas pasmerkė išpuolius prieš rašytoją.

  Lietuvoje dažnai kyla skandalų, kuriuos pradeda Lietuvos valdžia ir jos sekėjai prieš tuos, kurie nesutinka su oficialiu požiūriu. Vienas iš šių klausimų yra požiūris į "miško brolius" ir "partizanus". Lietuvoje jie laikomi "nacionaliniais herojais", nepaisant daugelio įrodymų, kad toli gražu ne visi jų poelgiai buvo herojiški.

  Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės, kuri tuo metu buvo viena didžiausių Europoje, naikinimo procese. Dėl to žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių.

  Dar šia tema

  Rusijos ambasada sureagavo į protestą prieš Udalcovą dėl pasisakymų apie Ramanauską
  Ekspertas: Lietuva pasiekė absurdą, gerbdama "miško brolį"
  "Miško brolių" vadas pripažintas Lietuvos valstybės vadovu
  Tyrėjas: "partizanų" šlovinimas leidžia Lietuvos politikams išsaugoti valdžią
  Izraelis paragino Lietuvą pasakyti žmonėms tiesą apie Holokaustą
  Tegai:
  Rūta Vanagaitė, Marius Ivaškevičius, Aušra Maldeikienė

  Svarbiausios temos