20:27 2019 Birželio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1207
 • RUB71.7360
  Rasų kapinės, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje dešimtmetį nesikeičia pašalpa mirties atveju

  CC0 / wikipedia / Šarūnas Šimkus
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  59 0 0

  Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija tvirtina, kad valstybinės pašalpos mirties atveju dydis prasilenkia su realybe, šiuo metu įstatyme nustatytas laidojimo pašalpos dydis siekia 304 eurus

  VILNIUS, kovo 21 — Sputnik. Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija, atkreipdama dėmesį į itin mažą, daugiau kaip dešimt metų nekeistą valstybinės pašalpos dydį mirties atveju, kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją.

  Šiuo metu įstatyme nustatytas laidojimo pašalpos dydis (304 eurai) nėra pakankamas net bazinių ritualinių paslaugų paketui įsigyti, pranešime žiniasklaidai teigia Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkė Jolanta Sprainaitienė.

  "Mūsų surinktais duomenimis, norint pagarbiai ir atsakingai palaidoti mirusiojo palaikus, išleidžiama 900–950 eurų. Akivaizdu, kad skiriamos laidojimo pašalpos nepakanka visoms reikalingoms paslaugoms apmokėti, todėl asmuo priverstas ieškoti kitų finansavimo šaltinių palaikų laidojimui, kaip, pavyzdžiui, einamojo mėnesio dar neišmokėta pensija arba vieno ar dviejų mėnesio pensijos dydžio išmoka", — teigia Sprainaitienė.

  Pasak asociacijos vadovės, suprantama, kad ekonominio sunkmečio sąlygomis buvo būtinas socialinių išmokų sumažinimas. Tačiau situacijai pagerėjus, neabejotinai, turėtų būti svarstoma pašalpos didinimo galimybė.

  "Atstatytos valstybinės pensijos, valstybinės socialinio draudimo pensijos ir išmokų mokėjimas asmenims, turintiems draudžiamųjų pajamų, nedarbo socialinio draudimo pašalpos, tačiau nuo 2010 metų sausio 1 dienos mirus bet kokios pensijos gavėjui, jį laidojančiam asmeniui mokama išmoka buvo sumažinta vienu gautos pensijos dydžiu. Tai yra, išmokamos ne trys jam priklausiusios valstybinės ar senatvės pensijos, o tik dvi. Taigi su anapilin iškeliausiančiais pensijų gavėjais tenka atsisveikinti kur kas kukliau", — pažymi Lietuvos ritualinių paslaugų asociacijos valdybos pirmininkė.

  Asociacija atkreipia dėmesį ir į tai, kad šiuo metu laidojančiam asmeniui neprivalu atsiskaityti už laidojimo pašalpos panaudojimą, o pats pašalpos dydis verčia ieškoti pigiausias paslaugas teikiančių įmonių, kurios neretai linkusios vykdyti neskaidrią veiklą ir nuslėpti privalomus sumokėti mokesčius.

  Tyrimas: 60% lietuvių susitaikė, kad iš valstybės nesulauks orios pensijos >>

  Siekiant sumažinti finansinę naštą mirusiojo artimiesiems, Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija siūlo didinti pašalpą arba nustatyti, kad mirusiojo socialinio draudimo pensijos dalis būtų skiriama laidojimo reikmėms, jei nepakanka laidojimo pašalpos.

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išsiųstame rašte taip pat prašoma atsakyti į prieškrizinį laikotarpį galiojusią tvarką ir laidojančiam asmeniui numatyti laidojimo išlaidų kompensavimą tik pateikus sąskaitas, patvirtinančias turėtas išlaidas, susijusias su mirusio asmens laidojimu.

  "Šios išlaidos atsispindėtų laidojimo paslaugų teikėjų buhalterinėje apskaitoje, o tai užtikrintų didesnį verslo skaidrumą ir ekonomikos šešėlio mažinimą valstybėje", — pabrėžia Sprainaitienė.

  Šiuo metu parama mirties atveju finansuojama iš valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams (valstybės biudžeto lėšų, skirtų specialioms tikslinėms dotacijoms paramai mirties atveju administruoti, naudojimo ir atsiskaitymo tvarką nustato Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras). Bazinis socialinės išmokos dydis nebuvo keičiamas nuo 2009 metų sausio 1 dienos.

  Lietuvoje padidėjo pensijos >>

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerija LRT teigia, kad siekdama atlikti laidojimo pašalpos dydžio adekvatumo analizę, 2019 m. vasario 12 d. savo iniciatyva oficialiai raštu kreipėsi į Lietuvos ritualinių paslaugų asociaciją.

  "Ministerija kreipėsi, prašydama pateikti ritualinių paslaugų teikėjų (skirtinguose Lietuvos miestuose) nustatytus laidojimo paslaugų minimalių kainų dydžius. 2019 metų kovo 7 dieną Lietuvos ritualinių paslaugų asociacija ministerijai pateikė prašomą informaciją ir šiuo metu ministerija atlieka gautų duomenų analizę, kurios rezultatai bus vertinami priimant sprendimą dėl paramos mirties atveju teisinio reguliavimo tobulinimo — laidojimo pašalpos dydžio padidinimo — būtinumo", — teigia ministerija.

  Be to, atsakyme pažymima, kad laidojimo pašalpa nėra priskiriama prie pagrindinių socialinių lengvatų, t. y. ja neužtikrinamas minimalus pragyvenimo lygis, nes mokama nevertinant mirusio ar laidojančio asmens pajamų. Be to, laidojimo pašalpos tikslas nėra laidojančiam asmeniui kompensuoti visas patirtas išlaidas, susijusias su mirusiojo asmens laidojimu. Šia parama siekiama iš dalies finansinėmis priemonėmis paremti laidojančius asmenis, todėl jos dydis nėra siejamas su visomis patirtomis laidojimo išlaidomis.

  Dar šia tema

  Prezidentė paragino Seimą pateisinti žmonių lūkesčius
  Įvardyta didžiausia Lietuvos gyventojų problema
  Lietuvoje ligos pašalpos dalinai dengiamos iš pensijų draudimo įmokų
  Tegai:
  Lietuva, pašalpa, mirtis

  Svarbiausios temos