10:41 2020 Liepos 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)
  103

  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras tvirtina, kad Lietuvoje įvestas nacių okupacijos režimo tipas skyrėsi nuo nacių režimo tipų okupuotose Vakarų ir Rytų Europos šalyse

  VILNIUS, kovo 28 — Sputnik. Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Granto Arthuro Gochino skundą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) ragintas pakeisti istorinę išvadą į tokią, kad tarpukario karininkas kolaboravo su naciais, skelbia teismo spaudos tarnyba.

  Savo Facebook puslapyje Gochinas teigia, kad Lietuva "nesuinteresuota atskleisti tiesą".

  "Jie nesuinteresuoti tiesa — kiekvienas, kuris kalba tiesą, yra pažymėtas kaip valstybės priešas", — rašo amerikietis.

  Gochinas sakė, kad dabar kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT), ir viliasi, kad dabar "kiekvienas padorus lietuvis" išvyks iš šalies.

  "Lietuva lieka tokia, kokia visuomet buvo. Vyriausybė, teismai, šalis yra bendra visuma. Tai nesikeičia", — rašė Gochinas.

  Be to, amerikietis apgailestavo, kad, pasirodo, Lietuvoje galima pateisinti tūkstančių žydų žudymą, o pavadino valstybę "šalimi, kurioje nėra faktų". Pasak Gochino, po tokio teismo sprendimo užsienio investicijos gali sumažėti.

  "Jie mano, kad laimėjo, o jie tiesiog sunaikino savo šalį", — pridūrė jis.

  Teismas padarė išvadą, kad centras, atsakydamas pareiškėjui, savo poziciją dėl Jono Noreikos asmeninės ir darbinės veiklos Žemaitijoje ir jo galimos įtakos žydų masinėse žudynėse pagrindė faktiniais duomenimis bei rašytiniais dokumentais.

  "Šis raštas yra išsamus, detalus, jame aptariami visi pagrindiniai pareiškėjo Gochino klausimai bei jo pateikti rašytiniai dokumentai, jis yra tinkamai pasirašytas, priimtas nepraleidus nustatyto termino. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pareiga yra analizuoti istorinę medžiagą ir teikti išvadas dėl istorinių asmenybių veiklos, jis šią funkciją įgyvendino tinkamai", — rašoma teismo pranešime.

  Centras teigia, kad Gochino atliktas tyrimas negali būti laikomas nei objektyviu, nei moksliniu. Pasak centro istorikų, nacių okupacijos metu būdamas Šiaulių apskrities viršininku Jonas Noreika taip pat aktyviai veikė antinaciniame pogrindyje, padėjo Šiaulių žydų gelbėtojams. Už antinacinį pasipriešinimą Noreika dvejus metus buvo kalinamas Štuthofo koncentracijos lageryje.

  Amerikiečių žurnalistė Silvija Foti pareiškė, kad jos senelis Jonas Noreika, kurį ji laikė kovotoju už Lietuvos nepriklausomybę, paaiškėjo esąs nacių bendrininkas ir dalyvavo žydų sunaikinime per Antrąjį pasaulinį karą. Ji taip pat apkaltino Vilniaus valdžios institucijas jo padarytų nusikaltimų slėpimu.

  2013 metais ji išvyko į Lietuvą ir susitiko su Genocido ir rezistencijos centro direktoriumi. Būtent ten Foti sužinojo, kad vokiečių užpuolikai paskyrė Noreiką apskrities vadovu, ir jis pats pasirašė įsakymus išvežti žydus į getą ir dėl jų turto ekspropriacijos. Grantas Gochinas, kurio giminaičiai žydai buvo nužudyti Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metu, reikalauja, kad Lietuvos valstybės finansuojamos institucijos nustotų garbinti nacių bendrininkus, koks ir buvo Foti giminaitis.

  2015 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė pasirašė pažymą, kad "vokiečių okupacijos laikotarpiu Jonas Noreika nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose Telšių ir Šiaulių apskrityse".

  Pernai Lietuvos žydų bendruomenė ir kai kurie intelektualai pareikalavo pašalinti Noreikai skirtą atminimo lentą nuo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sostinės centre.

  Jonas Noreika

  Lietuvos žydų bendruomenės duomenimis, 1941 metais Šiaulių apskrities vadovu tapo Noreika, nacionalistinės organizacijos "Lietuvos aktyvistų frontas" narys.

  Po ketverių metų jis prisijungė prie "miško brolių". Devintajame dešimtmetyje Lietuvoje jam buvo suteiktas "Kovotojo už nepriklausomybę" titulas.

  Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės naikinimo procese — žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių.

  Lietuvoje "partizanais" taip pat vadinami "miško broliai" — ginkluotos nacionalistų grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo žydų bendruomenės sunaikinime Lietuvoje. Be to, "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių naikinimo.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  Temos:
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)

  Dar šia tema

  Žurnalistė kritikavo Lietuvą už jos senelio — nacių bendrininko — išaukštinimą
  Kodėl Vanagas, o ne Vytautas?
  Ekspertas: Lietuva įrodė, kad žodžio laisvė jai nieko nereiškia
  Strasbūro teismas: Ramanausko sulaikyme dalyvavęs Drėlingas vykdė genocidą
  Tegai:
  Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), miško broliai, Jonas Noreika

  Svarbiausios temos