18:45 2020 Balandžio 08
Tiesioginis eteris
 • USD1.0871
 • RUB82.1046
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)
  71

  Diaspora mano, kad Lietuvos gyventojų genocido centras nori iš esmės peržiūrėti istorinį žydų naikinimo kontekstą

  VILNIUS, kovo 29 — Sputnik. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė pasipiktino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) dieną prieš vienos žiauriausių Kauno geto "vaikų akcijos" minėjimą publikuotu nepasirašytu "paaiškinimu" dėl kaltinimų Jonui Noreikai, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

  Pasak litvakų diasporos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras ne tik bandė pateisinti Noreikos nusikaltimus, įvykdytus Antrojo pasaulinio karo metu, bet ir pažeidė Lietuvos baudžiamąjį kodeksą.

  Organizacijos pranešime teigiama, kad Lietuvos baudžiamajame kodekse yra 170 straipsnis, pagal kurį numatyta ir juridinio asmens atsakomybė už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, TSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams Lietuvos Respublikai ar jos gyventojams, jų neigimą ar šiurkštų menkinimą.

  "Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenei yra nepriimtinas kolektyvinis lietuvių ar bet kurios kitos tautos smerkimas už įvykdytą Holokaustą, todėl lygiai taip pat nesuprantama, kokiu pagrindu minėtu raštu LGGRTC bando lietuviams, rašant jų vardu, įteigti Holokausto revizionizmo (radikalios vyraujančių istorinių koncepcijų peržiūros — Sputnik) idėjas", — parašyta pranešime.

  Centro paaiškinimai, kodėl Noreika ir apskritai lietuviai nėra prisidėję prie Holokausto, litvakų bendruomenės nuomone, yra pilnas faktinių ir loginių klaidų.

  Pavyzdžiui, viename rašto sakinyje teigiama, kad "lietuviai veikė prieš vokiečių valią", kitame teigiama, jog į "Vokietiją buvo žiūrima kaip į sąjungininką". Rašte nepaaiškinama, kodėl Lietuvoje buvo sunaikinta didžiausia žydų bendruomenės dalis, palyginti su kitomis valstybėmis Europoje.

  Rašte taip pat skamba frazė "okupuotos Lietuvos gyventojai nesuvokė getų kaip Holokausto dalies". Diaspora mano, kad šia fraze ne tik rodoma nepagarba geto kalinių skausmui, bet ir menkinamas žydus gelbėjusių, savo ir savo šeimos gyvybėmis rizikavusių Lietuvos gyventojų žygdarbis.

  Be to, LGGRTC centro Noreikos šališka apologetika remiasi Lietuvos aktyvistų fronto (požeminė antisovietinė organizacija, kuri veikė su nacių Vokietijos pagalba — Sputnik) bendražygių liudijimais.

  Lietuvos žydų bendruomenė pareikalavo "Lietuvos vykdomosios ir leidžiamosios valdžios atstovų tinkamai ir operatyviai reaguoti bei pasmerkti šį institucinio antisemitizmo atvejį".

  Be to, bendruomenė reikalauja, kad centras prisiimtų atsakomybę, viešai paneigtų minėto rašto turinį ir atsiprašytų Lietuvos žydų bendruomenės "už šiurkštų Holokausto menkinimą", o Lietuvos visuomenės — už jos dezinformavimą.

  Lietuvos žydų bendruomenė pažadėjo kreiptis į teismą, jei jos reikalavimai nebus įvykdyti.

  Trečiadienį Lietuvos teismas atmetė lietuvių kilmės amerikiečio Granto Arthuro Gochino skundą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) ragintas pakeisti istorinę išvadą į tokią, kad tarpukario karininkas kolaboravo su naciais.

  Lietuvos teismas nurodė, kad amerikiečio ieškinys yra nepagrįstas. Gochinas, savo ruožtu, pažymėjo, kad Lietuvoje galima pateisinti tūkstančių žydų žudymą, ir pavadino valstybę "šalimi, kurioje nėra faktų". Pasak Gochino, po tokio teismo sprendimo užsienio investicijos gali sumažėti.

  Jis taip pat pareiškė, kad kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT), ir viliasi, kad dabar "kiekvienas padorus lietuvis" išvyks iš šalies.

  Jonas Noreika

  Lietuvos žydų bendruomenės duomenimis, 1941 metais Šiaulių apskrities vadovu tapo Noreika, nacionalistinės organizacijos "Lietuvos aktyvistų frontas" narys.

  Po ketverių metų jis prisijungė prie "miško brolių". Devintajame dešimtmetyje Lietuvoje jam buvo suteiktas "Kovotojo už nepriklausomybę" titulas.

  Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės naikinimo procese — žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių.

  Lietuvoje "partizanais" taip pat vadinami "miško broliai" — ginkluotos nacionalistų grupės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo žydų bendruomenės sunaikinime Lietuvoje. Be to, "miško broliai" buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių naikinimo.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  Temos:
  Žydų bendruomenė Lietuvoje (61)

  Dar šia tema

  Strasbūro teismas: Ramanausko sulaikyme dalyvavęs Drėlingas vykdė genocidą
  Ekspertas: Lietuva įrodė, kad žodžio laisvė jai nieko nereiškia
  Kodėl Vanagas, o ne Vytautas?
  Lietuvos antiherojai: kolaborantų giminaičiai neišsigando tiesos
  Tegai:
  Lietuvos žydų bendruomenė, Jonas Noreika, Lietuva

  Svarbiausios temos