03:08 2020 Rugpjūčio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  69

  Aukštos kvalifikacijos darbuotojai palieka savo tėvynę, kad gyventų turtingesnėse Europos šalyse

  VILNIUS, balandžio 4 — Sputnik. Rytų ir Pietų Europos šalys patyrė daugiau žalos dėl "protų nutekėjimo" nei dėl migrantų antplūdžio iš neišsivysčiusių šalių, praneša televizijos kanalas "Euronews".

  Šių regionų gyventojų skaičius sparčiai mažėja dėl to, kad aukštos kvalifikacijos darbuotojai ir aukštųjų mokyklų absolventai išvyksta į turtingesnes Europos šalis.

  Tarp šalių, kuriose emigracijos lygis yra aukštas, ekspertai įvardija Lietuvą, Latviją, Estiją, Lenkiją, Vengriją, Bulgariją, Graikiją, Italiją ir Ispaniją.

  Kai kurios iš šių valstybių jau dabar rimtai bijo "protų nutekėjimo" labiau nei pabėgėlių antplūdžio.

  Italijos sociologė Simona Cavallini pažymėjo, kad žmonės emigracijai pasirinko šalis su panašia kultūra.

  "Daug jaunų žmonių iš Estijos persikelia į Suomiją — tarp jų nėra kalbos barjero, jie turi panašią kultūrą. Žmonės taip pat pasirenka naują šalį arčiau savo tėvynės: kroatai persikelia į Čekiją ir Vokietiją", — papasakojo Cavallini.

  Ispanijoje, Italijoje ir Graikijoje jau pradėta svarstyti emigracijos ribojimo priemones. Pavyzdžiui, reikalaujama, kad absolventai atlygintų pinigus už studijas, kol jiems bus leista išvykti iš šalies.

  Baltijos šalys aktyviai ragina tautiečius grįžti į savo tėvynę, mainais siūlo jiems gerą darbą ir socialines garantijas. Daugiausia toks kvietimas skirtas Didžiojoje Britanijoje gyvenantiems lietuviams, nes situacija su "Brexit" yra labai sudėtinga.

  Lietuvos ekonomistai pažymi, kad dabar paklausūs darbuotojai Lietuvoje yra specialistai IT srityje, sunkvežimių vairuotojai, statybininkai, autobusų ir troleibusų vairuotojai, pardavėjai, virėjai, kailiadirbiai, mėsininkai, taip pat metalo apdirbimo mašinų operatoriai.

  Statistikos departamentas anksčiau pranešė, kad 2018 metais iš Lietuvos išvyko 32,2 tūkstančio žmonių. Nuo 1991 metų gyventojų skaičius sumažėjo pusantro karto. Vidutinis Lietuvos imigrantų amžius yra 26 metai.

  Lietuvos vyriausybė jau seniai bando išspręsti demografinę problemą. Praėjusiais metais valdžia patvirtino 2019–2021 metų veiksmų planą, skirtą išspręsti sudėtingas demografines problemas. Planuojama, kad iki 2030 metų šalies gyventojų skaičius pasieks tris milijonus žmonių.

  Lietuvos vergvaldžiai laukia ukrainiečių >>

  Migracijos ekspertas Karolis Žibas pažymėjo, kad vyriausybės remiamos migrantų pritraukimo programos neveiks, jei šalyje nepagerės socialinė ir ekonominė padėtis.

  Pasak jo, Lietuvoje jau oficialiai yra apie 50 tūkstančių darbo migrantų, kas migracijos balansą leidžia vertinti kaip teigiamą. Tačiau tai dažnai slepia prastas darbo sąlygas.

  Europos demografinės perspektyvos 2050
  © Sputnik /
  Europos demografinės perspektyvos 2050

  Dar šia tema

  Vyriausybė parengė planą demografinei padėčiai gerinti
  Ekspertas: Lietuva sugebės priimti tik ribotą ukrainiečių skaičių
  Lietuva pirmininkaus ES regioniniam migracijos procesui
  Tegai:
  Baltijos šalys, Rytų Europa, emigracija

  Svarbiausios temos