18:44 2020 Rugsėjo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1670
 • RUB91.8152
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  42

  Nurodoma, kad turi būti baudžiami tokie tyčiniai kankinimo veiksmai, kai nusikalstamus padarinius sukėlė viešosios valdžios pareigūnas arba kitas oficialias pareigas einantis valstybės atstovas

  VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Teisingumo ministerija parengė Baudžiamojo kodekso pataisas, numatančias taikyti baudžiamąją atsakomybę už tarptautinio pobūdžio kankinimo nusikaltimą, rašoma ministerijos pranešime.

  Priėmus šias pataisas būtų tinkamai įgyvendinta Jungtinių Tautų (JT) konvencija prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį. JT Komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį savo rekomendacijose Lietuvai nuolatos pabrėžia šią teisinę spragą.

  Konvencija prieš kankinimą įpareigoja baudžiamosios teisės priemonėmis uždrausti tarptautinėje bendruomenėje smerktinus valstybės "sankcionuotus" kankinimo veiksmus. Nurodoma, kad turi būti baudžiami tokie tyčiniai kankinimo veiksmai, kai nusikalstamus padarinius sukėlė viešosios valdžios pareigūnas arba kitas oficialias pareigas einantis valstybės atstovas (arba šiems subjektams kurstant arba sutinkant, ar jų tyliu pritarimu). Šiame tarptautiniame teisės akte kankinimas apibūdinamas, kaip  draudžiamas elgesys, kuris sukelia tiek stiprų psichinį ar fizinį skausmą, tiek dideles fizines ar dvasines kančias.

  Tačiau tiek pagal Konvenciją, tiek pagal parengtas Baudžiamojo kodekso pataisas kankinimu negali būti laikomi skausmas bei kančios, kurie atsirado nepriklausomai nuo viešosios valdžios pareigūno ar kito oficialias pareigas einančio asmens sprendimų ir veiksmų ar neveikimo. Kartais skausmas, kentėjimas ir pažeminimas yra dažnai tiesiog neišvengiamas valstybei taikant tam tikras teisėtas valstybės prievartos priemones — bausmes, baudžiamojo poveikio priemones, procesines prievartos priemones, skirtingo pobūdžio nuobaudas įkalinimo įstaigose bei kitokio pobūdžio sankcijas.

  JT komitetas visose savo ataskaitose Lietuvai nuosekliai pažymi, kad nacionalinė teisė neatitinka Konvencijos prieš kankinimą nuostatų ir nuolat įpareigoja Lietuvos baudžiamuosiuose įstatymuose atskirai įtvirtinti Konvencijos prieš kankinimą reikalavimus atitinkančią kankinimo nusikaltimo sudėtį. Taip pat rekomenduojama, kad baudžiamuosiuose įstatymuose kriminalizuotinam kankinimo nusikaltimui neturėtų būti taikoma apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senatis.

  Dar šia tema

  Mirties bausmė Lietuvoje: ar yra poreikis
  Lopšelio-darželio direktorei – laisvės atėmimo bausmė dėl piktnaudžiavimo
  JAV pirmą kartą per penkerius metus įvykdyta mirties bausmė
  Tegai:
  pareigūnai

  Svarbiausios temos