23:41 2019 Lapkričio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1077
 • RUB70.6272
  Generolo Vėtros atminimo lenta

  Vilniuje vėl pakabinta Generolo Vėtros atminimo lenta

  CC BY-SA 3.0 / wikimedia / Alma Pater
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  11201

  Anksčiau lentą kūju sudaužė advokatas ir žmogaus teisių aktyvistas Stanislovas Tomas

  VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Vilniuje buvo atnaujinta ir prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos vėl pakabinta Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta, praneša "Parlamentskaja gazeta".

  Praėjusios savaitės pradžioje lentą kūju sudaužė advokatas ir žmogaus teisių aktyvistas Stanislovas Tomas. Savo puslapyje "Facebook" jis paskelbė tiesioginę transliaciją, kurioje pareiškė, kad atminimo lentos Noreikai bei jo vardas, priskiriamas gatvėms, yra didelė gėda Lietuvai.

  Interviu Sputnik Lietuva Tomas papasakojo, kad tai buvo politinis protestas prieš "nacizmo nusikaltimų neigimą ir karo nusikaltėlių šlovinimą".

  Po incidento advokatas buvo sulaikytas ir apklaustas. Prokuroras teismo prašė Stanislovą Tomą pripažinti kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir viešosios pagarbos vietos išniekinimo vandališkais veiksmais bei paskirti jam galutinę 600 MGL (30 000 eurų) baudą.

  Politikas pasiprašė politinio prieglobsčio Austrijoje. Tomas teigia, kad Lietuvos valstybė jį persekioja už "antifašistinę veiklą".

  Jonas Noreika

  1941 metais Šiaulių apskrities vadovu tapo Noreika, nacionalistinės organizacijos "Lietuvos aktyvistų frontas" narys. Jis įsakė, kad visi regiono žydai būtų patalpinti į getą ir jų turtas būtų atimtas. Vėliau šiame gete žuvo tūkstančiai žmonių.

  Po ketverių metų jis prisijungė prie "miško brolių". Devintajame dešimtmetyje Lietuvoje jam buvo suteiktas "Kovotojo už nepriklausomybę" titulas.

  2015 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė pasirašė pažymą, kad "vokiečių okupacijos laikotarpiu Jonas Noreika nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose Telšių ir Šiaulių apskrityse".

  Pernai Lietuvos žydų bendruomenė ir kai kurie intelektualai pareikalavo pašalinti Noreikai skirtą atminimo lentą nuo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sostinės centre.

  Šių metų kovo pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė JAV gyvenančio Lietuvos piliečio Granto A. Gochino skundą ir kaltinimus Noreikai kolaboravus su naciais.

  Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
  © Sputnik /
  "Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais

  Dar šia tema

  Noreikos lentos išniekintojui gresia 30 tūkst. eurų bauda ir kūjo konfiskacija
  Stanislovas Tomas įvardijo atminimo lentos Noreikai sudaužymo priežastis
  Tegai:
  Vilnius, Jonas Noreika

  Svarbiausios temos