12:53 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  96

  Anksčiau atvykti į šalį britui uždraudė Lenkija, šalies užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius sakė, kad Deividui Irvingui uždrausta įvažiuoti dėl jo pažiūrų

  VILNIUS, balandžio 25 — Sputnik. Lietuva penkeriems metams uždraudė britų istorikui Deividui Irvingiui, kuris neigia Holokaustą, atvykti į šalį, praneša "AJC Central Europe" Twitter paskyroje.

  "Lietuvoje Holokausto neigimas — tai nusikaltimas", — sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Irvingas garsėja savo alternatyvu požiūriu į Antrojo pasaulinio karo istoriją, kurį išreiškė keliose savo knygose. Visų pirma, jis teigė, kad nėra įrodyta, jog Aušvice buvo įrengtos dujų kameros, o Trečiojo Reicho vadovas Adolfas Hitleris tariamai nieko nežinojo apie žydų naikinimą Europoje.

  2006 metais Austrijos teismas už Holokausto neigimą nuteisė Irvingą trejiems metams kalėjimo. Po metų terminas buvo pakeistas į sąlyginį, ir jis buvo išsiųstas į Britaniją.

  Anksčiau Izraelio laikraštis "Haaretz" skelbė, kad Irvingas ketina aplankyti Lenkiją. Tačiau šalies vadovybė išreiškė nepasitenkinimą, o užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius sakė, kad istorikas greičiausiai negalės atvykti į šalį, nes "jo nuomonė yra nepriimtina Lenkijos teisės požiūriu".

  Holokausto neigimas Lietuvoje

  Lietuva, kuri už Holokausto neigimą draudžia britui patekti į šalį, pati dažnai sulaukia kritikos šiuo atžvilgiu. Valstybėje reabilituojami Antrojo pasaulinio karo nusikaltėliai, ypač tie, kurie dalyvavo žydų žudynėse, jų kaltė sumažinama iki minimumo.

  Lietuvos valdžios institucijos šlovina nacių bendrininkus, "miško brolius", kovojančius prieš tariamą sovietinę okupaciją. Pavyzdžiui "partizanų" vadus Adolfą Ramanauską-vanagą ir Joną Noreiką-Generolą Vėtrą.

  Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš jų priėmė fašistinės Vokietijos pusę. "Partizanai" dalyvavo civilių gyventojų naikinimo ir sovietinių partijų darbuotojų žudymo procese.

  Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės sunaikinimo procese, kuri tuo metu buvo viena didžiausių Europoje. Dėl to žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių.

  Izraelio istorikas Efraimas Zurofas pabrėžė, kad tokiose šalyse kaip Lietuva ir Ukraina, taip pat kitose Rytų Europos šalyse, perrašoma Holokausto istorija. Jo nuomone, tai daroma siekiant "iki minimumo" sumažinti "vietos nacių bendrų" dalyvavimą Holokausto nusikaltimuose.

  Kaip dar vieną priežastį, Zurofas nurodė, jog išryškėja idėja neva nacių ir komunistų režimai tariamai buvo "panašūs reiškiniai". Tuo tarpu, kaip mano istorikas, valdžia iškraipo Holokausto istoriją šlovindama vietinius "antisovietinius herojus" ir nuslėpdama jų nusikaltimus.

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  © Sputnik /
  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje

  Dar šia tema

  Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
  Noreikos anūkė ragina atimti iš senelio Lietuvos "nacionalinio didvyrio" statusą
  Tegai:
  draudimas atvykti, Holokaustas, Lietuva

  Svarbiausios temos