14:32 2019 Gegužės 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  Флаги Литвы и Польши, архивное фото

  Lenkija reikalauja greičiau išspręsti lenkiškų pavardžių rašybos problemą

  © CC BY-NC-SA 2.0 / Lithuanian Ministry of Foreign Affairs
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  27 0 0

  Lenkijos Senato pirmininkas apsilankęs Lietuvoje išsakė nepasitenkinimą tuo, kad Lietuva iki šiol neišsprendė pavardžių rašybos lenkiškais rašmenimis problemos

  VILNIUS, balandžio 26 — Sputnik. Seime paminėtas Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties 25-metis. Į Vilnių ta proga atvykęs Lenkijos Senato pirmininkas priekaištavo Lietuvai, kad mūsų šalyje iki šiol neįteisinta pavardžių rašyba lenkiškais rašmenimis, taip pat lenkiškų užrašų jų gyvenamose teritorijose, rašo LRT.

  1994-ųjų balandžio 26-ąją Lietuvos Seime tuomečiai prezidentai Algirdas Brazauskas ir Lechas Valensa pasirašė Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartį, kuria įsipareigojo neturėti viena kitai teritorinių pretenzijų ir kurti pagarbius bei lygiateisius santykius.

  Susitikime Lenkijos Senato pirmininkas pareiškė, kad ši sutartis kritikuojama kaip neveiksminga ir neužtikrinanti lenkų teisių Lietuvoje, nes Lietuva per 25-erius metus neįteisino lenkiškų pavardžių rašybos lenkiškais rašmenimis, taip pat lenkiškų užrašų jų gyvenamose teritorijose.

  "Tomis teisėmis džiaugiasi lietuviai Lenkijoje. Brangūs kaimynai, mes suprantame jūsų jautrumą, bet turbūt negalite prikišti mums kantrybės stokos. Mes nenorime Jums primesti kažkokių sprendimų, kurių patys nedarome. Švenčiant šios sutarties 25-metį kreipiuosi į Jus — išspręskit šitą problemą. Kad atimtumėm iš mūsų priešų galimybę mus kiršinti, kreipiuosi į Seimą — greitai priimkite reikalingus įstatymus", — teigia Lenkijos senato pirmininkas.

  Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis patvirtino, jog šis klausimas numatytas programoje. Pranckietis pripažino, jog tai svarbi Lietuvos problema.

  Lietuvos piliečių pasai. Archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Констанция Ждановская

  Šiuo metu visi įrašai asmens dokumentuose daromi tik valstybine kalba, bet jau daug metų Lietuva spaudžiama įteisinti galimybę iš viso atsisakyti įrašo valstybine kalba.

  Seimas prieš porą metų ėmėsi vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymų projektų, kurie leistų pase naudoti nelietuviškas raides w, q ir x, tačiau jie vis dar varstymo stadijoje ir nepasistūmėjo į priekį.

  Valstybinė lietuvių kalbos komisija yra paskelbusi, kad pagrindiniame dokumento puslapyje asmenvardžiai gali būti rašomi lotyniško pagrindo rašmenimis, jeigu asmenys yra sudarę santuoką su užsienio piliečiais arba tai yra Lietuvos pilietybę įgiję užsieniečiai.

  Tegai:
  pavardė, Lietuva, Senatas, Lenkija

  Svarbiausios temos