14:12 2019 Gegužės 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB72.1352
  šalnos, archyvinė nuotrauka

  Stichinės šalnos jau pakenkė vaismedžiams ir braškėms

  CC0 / pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  16 0 0

  Pasak mokslininkų, dėl šalnų daugelis verslinių sodų šeimininkų gali surinkti tik penktadalį ar dešimtadalį įprasto vaisių ir uogų derliaus. Neatmetama, kad dėl to gali kilti kainos

  VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Stiprios pastarųjų naktų šalnos fiksuotos visoje Lietuvoje, jos jau pakenkė vaismedžiams, braškėms, kitiems augalams, praneša LRT.

  Pasvalio rajono Aukštikalnių soduose meteorologinės stotelės pastarosiomis naktimis 3–4 laipsnių šaltį fiksavo medžių vainikų aukštyje, prie žemės — dar šalčiau. Pasak bendrovės vadovo, šalnų poveikį sustiprino ir tai, kad dirvos sausos, o medžiai dar neatsigavę po pernykštės sausros.

  "Matosi, kad derliaus nebus — iš 10 ha gal 2 krepšius parnešim. Nuo šalčio kažkiek galima apsiginti, bet tada obuolių kaina turi būti virš euro, kad naudotume tokias dideles investicijas — daryti laistymą iš viršaus arba statyti vėjo malūnus, kurie maišo orą. Bet dabar prie pastarųjų metų obuolių kainų tokios investicijos neįmanomos", — teigia Arvydas Paškevičius, Pasvalio r. bendrovės "Aukštikalnių sodai" direktorius.

  Ūkio vadovas sako, kad normaliais metais surenkama iki puspenkto tūkstančio tonų obuolių, yra buvę metų, kai dėl šalnų derlius buvo dešimt kartų mažesnis, baiminamasi, kad ir šiemet taip gali atsitikti.

  Ilgametis braškių augintojas Panevėžio rajone visus tris hektarus uždengęs plėvele, bet ir ji ne visur padėjo.

  "Derlius bus mažesnis, derlius nebus rekordinis, kažkiek nušalo, ir uogytės brangesnės bus. Po 10 dienų pasirodys, kiek juodų žiedų. Jei būtų atvira, būtų 50 proc. nuvirinę", — sako Jonas Zaborskis, Panevėžio r. ūkininkas.

  Nušalę ir Babtų sodai, kur įsikūręs Sodininkystės ir daržininkystės institutas. Pasak mokslininko, liūdna padėtis visuose versliniuose soduose: "Derlius lietuviškų vaisių ir uogų bus ypač mažas, krizinė situacija — sodininkams. Jei jie surinks 10–20 procentų savo normalaus vidutinio derliaus, tai bus gerai. Toks rezultatas matosi po pirmųjų naktų didžiųjų šalnų."

  Stiprias pastarųjų naktų šalnas sinoptikai vadina stichiniu meteorologiniu reiškiniu, jos fiksuotos visoje Lietuvoje. Pasak hidrometeorologijos tarnybos vyr. specialistės Izoldos Marcinonienės, šiemet tai įvyko 12 d., anksčiau nei standartinė klimato norma.

  "Svarbiausia, kad stiprokos — ant dirvos paviršiaus buvo 7–8 laipsniai. Žemesnėse vietose, sausesnėse daugiau. Šiemet ore mes turėjom 3–4 laipsnius šalčio. Artimiausiomis naktimis laukiame tų stichinių šalnų, yra perspėtos ir organizacijos. Artimiausią naktį laukiame iki 5 laipsnių šalčio ore, o dirvos paviršiuje gali atšalti iki 7–8 šalčio", — sako specialistė.

  Svarbiausios temos