10:24 2019 Liepos 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Lietuva pirmauja pagal alkoholio suvartojimą

  Lietuvoje kasmet dėl alkoholio vartojimo prarandama daugiau nei 320 milijonų eurų

  CC BY 2.0 / Matthew
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  23 0 0

  Įvertinta žala sveikatai ir ūkiui, taip pat atkreiptas dėmesys, kad dėl nesaikingai vartojančiųjų alkoholinius gėrimus kenčia vaikai, artimieji, darbdaviai ir visuomenė

  VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. Mokslininkai pagal tam tikrą metodiką skaičiavo, kad kasmet dėl alkoholio vartojimo prarandama daugiau nei 320 milijonų eurų, rašo LRT.

  Įvertinta žala sveikatai ir ūkiui, taip pat atkreiptas dėmesys, kad dėl nesaikingai vartojančiųjų alkoholinius gėrimus kenčia vaikai, artimieji, darbdaviai ir visuomenė.

  Su priklausomais nuo alkoholio asmenimis dirbanti Aušra Širvinskienė sako, kad alkoholizmas — įvairių visuomenės sluoksnių bėda. Priklausomybės ligų centre galima rasti žaislų, kitų vaikams skirtų daiktų, nes čia vaikai ir kiti artimieji mokosi, kaip gyventi su žmogumi, priklausomu nuo alkoholio.

  "Jei kalbėti apie artimuosius, tai yra didžiulė problema, nes pagalba, kokia ji turėtų būti, nėra prieinama. Gali būti, kad verims perims tą patirtį, kad jis lygins save su kitais, jausis blogiau, todėl vaiko emocinę būseną aš išskirčiau pirmiausia", — sako Priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja Aušra Širvinskienė.

  Vertinę alkoholio vartojimo žalą 2015-2016-aisiais, mokslininkai sako, kad tai ne tik žala sveikatai, nedarbingumas, mirtingumas, išlaidos gydymui, bet ir neblaivių asmenų padaromi nusikaltimai, lėšos teisėsaugos, socialinių darbuotojų atlyginimams.

  Geriantieji suserga ar net miršta nuo kepenų cirozės, kitų tiesiogiai su alkoholiu susijusių ligų. Dėl to 2007-aisiais šalyje mirė 1700 tai žmonių. Ėmus taikyti alkoholio prekybos ir kitus ribojimus, 2015-2016-aisiais tokių mirčių būta maždaug po 700.

  Įvertinta, kad vartojamas alkoholis gali turėti įtakos, ar susirgs žmogus ir kitomis, iš dalies susijusiomis ligomis, o jų esą daugiau nei 50.

  "Nustatėme, kad 95 proc. 2015-2016-aisiais į globos sistemą įtrauktų vaikų buvo iš alkoholiu piktnaudžiaujančių šeimų. Dėl žalos kitam – turi būti draudimai. Kai tu žaloji kitą, tavo laisvė baigiasi. Tu neturi teisės žaloti kitą. Tačiau to mes neįtraukę į Alkoholio kontrolės įstatymą", — pastebi VDU profesorė dr. Ilona Tamutienė.

  Taip pat mokslininkai pabrėžia, kad alkoholio vartojimo žala Lietuvoje didesnė, nei surenkama akcizo.

  Apie 11 proc. visų eismo įvykių Lietuvoje, kuriuose buvo sužeisti ar žuvo žmonės, įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės.

  Tyrimų metu milijonais eurų įvertinta ir alkoholio vartojimo sukeliama ekonominė našta Lietuvai, kuri, tyrėjų skaičiavimais, 2015 metais sudarė 320 620 496 mln. eurų, 2016 metais — 325 343 890 mln. eurų.

  Alkoholizmas Lietuvoje
  © Sputnik /
  Alkoholizmas Lietuvoje

  Dar šia tema

  SAM: pagrindinės problemos — alkoholizmas ir savižudybės
  Masinė emigracija ir alkoholizmas: kaip Lietuva sutiko savo šimtmetį
  Alkoholikų vaikų savaitės minėjimas: moterų alkoholizmas
  Tegai:
  alkoholis, sveikata, žala

  Svarbiausios temos