06:17 2019 Birželio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1207
 • RUB71.7360
  Lietuvos muitinė

  Nuo arklių iki "louboutinų": kaip pasikeitė kontrabanda Lietuvoje per šimtą metų

  © Photo: LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje (244)
  15 0 0

  Kai kurios sulaikytos prekės saugomos Muitinės muziejuje kaip eksponatai

  VILNIUS, gegužės 20 — Sputnik. Šiemet Lietuvos muitinė švenčia šimtmetį. Per šį laikotarpį pasieniečiai sulaikė daug kontrabandinių prekių. Pavyzdžiui, garsių prekės ženklų klastočių, sviesto, apelsinų ir net gyvūnų, praneša LRT.

  Стенд с мехами и панцирями экзотических животных
  © Sputnik/ Alexander Lipovets

  Kai kurias iš jų galima pamatyti Muitinės muziejuje. Tarp eksponatų — prekės ženklo "Louboutin" klastotė, įsigyta Kinijoje už 18 eurų. Lietuvoje kontrabandininkai šį daiktą galėtų parduoti bent už kelis šimtus.

  Praėjusiame amžiuje iš kitų šalių per sieną buvo bandoma gabenti prekes, kurios Lietuvoje kainavo brangiau. Jie nebūtinai buvo uždrausti pervežimui, tačiau jiems buvo taikomi muitai, kurių daugelis nenorėjo mokėti, ir todėl slėpė prekes įvairiose slėptuvėse.

  Alfonso Nevardausko knygoje "Pajūriais, pamariais" pasakojama, kaip 1930-aisiais metais, po trijų naktų stiproko šalimo, kai ledas ant Nemuno tampa pakankamai stiprus, kontrabandistai stengėsi pasipelnyti iš naminių gyvulių — arklių — kontrabandos.

  "Arklys buvo paguldomas ant dviejų ilgų, apsiūtų medžiaga lentų. Arklio galva ir kojos prie jų pritvirtinamos. Į tokius neštuvus paguldytas arklys buvo velkamas ledu. Būdavo, kad per vieną naktį tokiu būdu perkeldavo net po keliolika arklių. Šios rūšies kontrabanda išimtinai keliavo tik iš Lietuvos, nes Lietuvoje arkliai buvo pigesni nei Vokietijoje. Kontrabandininkas, Lietuvoje nupirkęs arklį už 600 litų, Vokietijoje už jį gaudavo iki 2000 markių", — sakoma knygoje.

  Tuo pačiu metu iš Vokietijos per Lietuvos sieną kontrabanda keliaudavo vaisiai: vynuogės, bananai, citrusiniai vaisiai.

  Šiandien Lietuvos muitinės pareigūnai dažniausiai sulaiko cigarečių, narkotikų, klastočių, draudžiamų gyvūnų ar augalų ar iš jų pagamintų gaminių. Pavyzdžiui, tarp muziejaus eksponatų yra gitara, kurios grifas pagamintas iš reto, nykstančio, į Lietuvą draudžiamo įvežti medžio.

  Taip pat Muitinės muziejuje galima išvysti ir keistų užpiltinių su gyvatėmis viduje. Žmonės jas pirko dėl esą gydomųjų savybių, o iš tiesų buteliuose yra, kaip tikina muziejininkas, formalinas, kuris yra toksiškas.

  Muziejuje yra realūs pavyzdžiai, kaip šiais laikais gabenama kontrabanda: torte, lentose, statybiniuose blokeliuose, automobilio akumuliatoriuje, dujų balione, dirže, pasitaiko netgi tokių atvejų, kai narkotinėmis medžiagomis kai kurie daiktai yra impregnuojami ar narkotikai sumaišomi su skysčiais.

  Muitinės muziejus įkurtas 1994 metais. Nuo pat jo įkūrimo momento jame sukaupta daugiau nei septyni tūkstančiai įvairių eksponatų, iš kurių apie trys tūkstančiai naudojami nuolatinėse ekspozicijose.

  Temos:
  Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje (244)

  Dar šia tema

  Muitinė paskelbė 2016 metų juokingiausių slėptuvių penketuką
  Slėptuvės, kurios 2017-aisiais sukėlė Lietuvos muitininkų šypseną
  Kontrabandininkų triukai, kaip paslėpti rūkalus
  Tegai:
  kontrabanda, Lietuvos muitinė

  Svarbiausios temos