17:59 2020 Kovo 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.0977
 • RUB86.3819
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Pasaulį sujudinęs "Černobylis": serialas ir realybė (46)
  198

  Ekranuose pasirodė serialas "Černobylis", kuris buvo filmuojamas ir Lietuvoje, bet ar tai gerai pačiai šaliai?

  VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Lietuvos valdžia laiko sėkme tai, kad serialas "Černobylis" apie avariją Černobylio atominėje elektrinėje, buvo filmuojamas šalies teritorijoje, tačiau jie nesupranta, kad antisovietinio serialo kūrėjai — televizijos kanalai "HBO" ir "Sky" — įžvelgė respublikoje "idealią sovietinio gyvenimo dekoraciją", rašo ekspertas Aleksandras Nosovičius straipsnyje portalui "Rubaltic.ru".

  Serialo filmavimas vyko praėjusių metų pavasarį Lietuvoje. Pagrindiniu objektu tapo Ignalinos AE, kurioje šiuo metu vyksta eksploatacijos nutraukimo darbai.

  Сериал Чернобыль
  Serialas "Černobylis"

  Autorius pabrėžia, kad filmo kūrėjų pasirinkimas nestebina — Černobylio ir Ignalinos atominės elektrinės yra panašios. Jas projektavo ir statė tie patys specialistai, jose įrengti vienodi branduoliniai reaktoriai.

  Tačiau dėmesio vertas tas faktas, kad Pripetės miesto vaizdu filme tapo ne jo "lietuviškas brolis dvynys" Visaginas, bet vienas iš Lietuvos sostinės gyvenamųjų rajonų — Fabijoniškės.

  "JAV ir Britanijos serialo supratimo raktas suteikia tikrai nuostabų, nepateisinamą nei logistika, nei finansais, nei istoriniu tikrumu sprendimą filmuoti Černobylio katastrofos nuniokotą Pripetę viename iš Vilniaus miegamųjų rajonų", — rašo ekspertas.

  Nepaisant to, kad ir Pripetę ir Visaginą pastatė "sovietų architektai pagal vyravusias tuo metu idėjas apie idealią gyvenamųjų namų statybą", serialo kūrėjai atsisakė idėjos filmuoti būtent šiame Lietuvos mieste, pabrėžė Nosovičius.

  "Kaip sovietinis atomininkų miestas "Černobylyje" pasirodė tyčia niūriomis ir nykiomis spalvomis nufilmuotos Lietuvos sostinės "chruščiovkos"", — rašo ekspertas.

  Сериал Чернобыль
  Serialas "Černobylis"

  Kaip primena Rubaltic.ru, patys projekto kūrėjai neslėpė, kad tai "politiškai angažuotas serialas, skirtas pateikti sovietinę visuomenę kaip pagrindinę avarijos kaltininkę". Tuo pačiu metu Lietuvos valdžia džiaugiasi tokia "likimo dovana" — jų antisovietinės ideologijos populiarinimu per masinę kultūrą.

  Tačiau Nosovičius abejoja, ar Lietuva turi priežastį džiaugtis.

  "Jei atsižvelgtume į tai, kad amerikiečiai ir britai pasirinko Lietuvą kaip idealų pilko, niūraus ir nykaus sovietmečio vaizdą, tada džiaugtis nėra kuo", — rašo ekspertas.

  Autorius palygina Lietuvos realijas su Kijevo miegamaisiais rajonais, kurie, kaip ir Visaginas, nepatiko "Černobylio" kūrėjams kaip sovietinis gyvenamasis plotas, kitaip nei Vilnius.

  Apibendrindamas Nosovičius pažymi, kad Lietuvos laimėjimas yra abejotinas, nes tai, kad šiuolaikinė Lietuva antisovietiškai nusiteikusių serialo kūrėjų matoma kaip idealus sovietiškas TSRS įsikūnijimas, sukelia labai nemalonias mintis apie jos "kelio į Europą" sėkmingumą.

  Baltijos šalyse politinis elitas nuolat pareiškia apie kovą su "sovietinės okupacijos" pasekmėmis ir reikalauja kompensuoti "žalą". Rusija pabrėžė, kad Baltijos šalys neturi teisinio pagrindo ko nors reikalauti. Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pavadino Lietuvos, Latvijos ir Estijos pretenzijas absurdiškomis.

  Maskva ne kartą pareiškė, kad Baltijos šalių prisijungimas prie TSRS 1940 metais neprieštaravo nė vienam tuo metu galiojusiam tarptautinės teisės aspektui. Tarp šalių nebuvo karinių konfliktų, o vietos valdžios netrukdė Sovietų kariams įeiti į respublikų teritorijas ir išreiškė akivaizdų sutikimą. Be to, sovietmečiu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios institucijos. Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad šiuo pagrindu Baltijos šalių buvimo TSRS sudėtyje neįmanoma laikyti "okupacija".

  Temos:
  Pasaulį sujudinęs "Černobylis": serialas ir realybė (46)

  Dar šia tema

  Černobylis turistams
  Pripetė ir Černobylis po 31 metų tylos
  "Sostų karų" kūrėjas filmuos Lietuvoje serialą apie Černobylį
  Netflix ir HBO filmuoja Vilniuje
  Britų žiniasklaida atskleidė, kaip Černobylio zonoje rengiami vakarėliai
  Serialo "Černobylis" kūrėjai sutvarkys Fabijoniškių teritoriją už 27 tūkst. eurų
  Rados narys papasakojo apie Černobylio katastrofos pasikartojimo grėsmę
  Tegai:
  kinas, Vilnius, Černobylio atominės elektrinės avarija, Černobylis, Lietuva

  Svarbiausios temos