06:16 2019 Birželio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1207
 • RUB71.7360
  Женщина с ребенком голосует во время досрочного голосования второго тура президента Литвы, 21 мая 2019 года

  Paskelbta, kuo skiriasi Šimonytės ir Nausėdos rinkėjų vertybės

  © AFP 2019 / PETRAS MALUKAS
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (255)
  65 0 0

  Apklausa buvo atlikta vasario mėnesį, kai rinkėjų pasirinkimų dar nebuvo paveikusios rinkiminės kandidatų į prezidentus kampanijos, Skvernelio rinkėjai nurodė, kad jei tektų rinktis tarp Šimonytės ir Nausėdos, dauguma atiduotų balsą už ekonomistą

  VILNIUS, gegužės 25 — Spuutnik. Vilniaus politikos analizės institutas, remdamasis Vilniaus politikos analizės instituto užsakymu "Baltijos tyrimų" 2019 vasario mėnesį atlikta apklausa, kai rinkėjų pasirinkimų dar nebuvo paveikusios rinkiminės kandidatų į prezidentus kampanijos, sudarė "Rinkėjų portretą". Šio portreto savybes atskleidžia LRT.

  Rinkėjų požiūris į demokratiją

  Demokratija Lietuvoje patenkintų daugiau tarp Ingridos Šimonytės rinkėjų (58 proc.) nei Gitano Nausėdos (50 proc.), todėl daugiau protesto balsų būtų gavęs Nausėda, jei būtų kalbėjęs apie demokratijos problemas, tačiau daug kalbos apie tai nebuvo.

  Rinkėjų požiūriai į valdžią ir įstatymus

  Už Šimonytę pasisakė daugiau rinkėjų, manančių, kad Lietuvoje turi būti griežtesni įstatymai, taigi, "griežtos rankos" šalininkai. Tačiau Šimonytė nei pirmame rinkiminės kampanijos etape, nei antrame nekūrė "griežtos politikės", "stiprios rankos" būsimosios prezidentės įvaizdžio.

  Nausėdos potencialūs rinkėjai labiau nei Šimonytės rinkėjai pasisakė už prezidento galių stiprinimą, tačiau kandidatas Nausėda komunikavo priešingas idėjas. Abiejų kandidatų rinkėjų mažuma, tik 25-27 proc. pasisako už didesnių galių suteikimą Seimui ir Vyriausybei.

  Rinkėjai apie socialinę ir fiskalinę politiką

  Šimonytės rinkėjai šiek tiek stipriau pasisako už didesnę valstybės socialinę paramą nei mokesčių mažinimą, o Nausėdos rinkėjai menkiau vertina socialinę paramą nei mažus mokesčius.

  Taigi, išeitų, kad jo rinkėjas socioekonomiškai liberalesnis. Tačiau, atsakinėdami į klausimus apie verslą, Nausėdos rinkėjai buvo griežtesni, nes daugiau jų, o ne kitos kandidatės rinkėjų, pritarė teiginiams, kad turtas ir socialinė padėtis padeda apeiti įstatymus, kad verslininkai lobsta darbuotojų sąskaitą, kad valstybė turi griežčiau kontroliuoti verslą. Taigi, Gitano Nausėdos rinkėjai stipriau jaučia ekonominę bei socialinę nelygybę ir tikisi iš jo socialinio teisingumo siekių.

  Nedarbo augimą apie 50-60 proc. abiejų kandidatų rinkėjų mano esant didesne problema nei kainų augimą.

  Rinkėjų politinės pažiūros ir vertybinės nuostatos

  Didžioji dauguma Šimonytės ir Nausėdos rinkėjų neturi ryškių ideologinių nuostatų, nes paklausti, prie kokių pažiūrų (kairės, centro ar dešinės) savąsias priskirtų, dauguma atsakė, kad prie centro (Šimonytės — 60 proc., Nausėdos — 74 proc. rinkėjų). Likusi dalis Nausėdos rinkėjų save priskiria beveik po lygiai prie kairiųjų ir dešiniųjų, o likusi dalis Šimonytės rinkėjų sakosi esą dešiniųjų pažiūrų (36 proc.).

  Rinkėjų antras pasirinkimas

  Paklausus, už kurį iš dviejų kandidatų — Šimonytę ar Nausėdą balsuotų, jei šie varžytųsi dėl prezidento posto antrame ture, rinkėjų simpatijos pasiskirstė įvairiai.

  Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Skvernelio (gavo 19,6 proc. rinkėjų balsų pirmame ture) rinkėjai nurodė tokius savo antruosius balsavimo pasirinkimus: balsuotų už Šimonytę  — 21 proc., už Nausėdą — 35 proc. Akivaizdžiai LVŽS pasisako už Nausėdą ne vien dėl to, kad "neišrinktų Šimonytės", kaip jie komentavo, bet ir žinodami savo rinkėjų preferencijas, nes tai padės išlaikyti nesuskilusį savo elektoratą.

  Vilniaus politikos analizės instituto užsakymu "Baltijos tyrimai" vasario 15 – 25 dienomis atliko reprezentatyvią 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų apklausą. Viso apklausti 1035 respondentai.

  Prezidento rinkimų antrajame ture dalyvauja ekonomistas Gitanas Nausėda ir konservatorių partijos kandidatė, buvusi finansų ministrė, Seimo narė Ingrida Šimonytė. Pirmajame rinkimų ture Šimonytė surinko 31,31 proc rinkėjų balsų ir buvo pirmoji. Antras liko Nausėda, surinkęs 30,94 proc.

  Prezidento rinkimai Lietuvos Respublikoje — 2019
  © Sputnik /
  Prezidento rinkimai Lietuvos Respublikoje — 2019
  Temos:
  Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (255)

  Dar šia tema

  Lažybininkai pranašauja Nausėdos pergalę
  Karbauskis paaiškino, kodėl rinkimuose partija nepalaikys Šimonytės
  Valdantieji "valstiečiai" išreiškė palaikymą Gitanui Nausėdai
  Lietuvoje yra keletas asmenų, kurie gali pakenkti aukščiausiems šalies vadovams
  Tegai:
  Lietuvos prezidento rinkimai, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė

  Svarbiausios temos