06:55 2019 Birželio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1207
 • RUB71.7360
  Taromatas, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje planuojama įrengti taromatus stipriojo alkoholio buteliams surinkti

  CC BY 4.0 / Europaportalen
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  32 0 0

  Prieš trejus metus pradėjusi veikti užstato sistema, anot specialistų, pasiteisino su kaupu, todėl specialistai planuoja plėsti esamą sistemą bei pradėti surinkinėti ir stipriojo alkoholio butelius

  VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Skaičiuojama, kad prieš trejus metus įvesta taros užstato sistema pasiteisino, šiuo metu gyventojai atgal suneša apie 90 proc. į rinką išleidžiamų pakuočių, praneša LRT.

  Aplinkos ministerijos teigimu, laikas esamą sistemą plėsti bei pradėti surinkinėti ir stipriojo alkoholio butelius. Gyventojai tokią idėją linkę palaikyti, o štai prekybininkai sako, kad pirmiausia reikėtų įvertinti, ar siekiama nauda bus proporcinga sąnaudoms.

  Sistemos įvedimo pradžioje buvo skaičiuojama, kad 90 proc. pakuočių bus surenkama tik 2020-aisiais, tačiau šis tikslas buvo pasiektas dar 2017 metais. 

  Stipriojo alkoholio butelių surinkimui į taromatus "Užstato sistemos administratorius" neprieštarauja, tačiau, kiek kainuotų taromatų pritaikymas ir vyno bei degtinės buteliams — nežinoma.

  "Yra visokiausių atsiliepimų — kai kam tarifas per mažas, kai kam nuostolingas, o yra ir nesiskundžiančių. Tarifas vienas, o situacijų daug tai, jei gyventojai nusiperka vienur, o priduoda kitur, tai ta našta persiskirsto, tai vieno atsakymo nėra", — sako prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė.

  Aplinkos ministerija paskatinta taros užstato sistemos sėkmės jau galvoja ne tik apie stipriojo alkoholio butelių, bet ir kitų pakuočių surinkimą. 

  Pasak aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos, šiuo metu Aplinkos ministerija atlieka studiją, kurios tikslas yra išsiaiškinti, kokias pakuotes galima priimti į taromatus, kiek tai kainuotų.

  "Plečiant pakuočių surinkimą išlieka rizika, kad gali išsiplėsti įkainiai už surenkamas pakuotes, tai ta našta vartotojams, kad nebūtų didelė, kad nebūtų atvirkštinis efektas. Techniniai sprendimai, taromatų aptarnavimas, žmonių įpročių keitimas, nes dabar daug stiklo galima sumesti į varpelius, esančius šalia namų. Turime vertinti ir pakuočių plėtros galimybes ir kaip tai darytų įtaką pakuočių sutvarkymui", — akcentuoja ministras.

  Kol kas neaišku, kada bus atliekamos studijos rezultatai. Šiuo metu į rūšiavimo konteinerius patekę vyno ar degtinės buteliai virsta žaliava kitai stiklo tarai. 

  Dar šia tema

  Po 30 metų pasaulio vandenynuose gali būti daugiau plastiko atliekų negu žuvų
  Pernai lietuviai panaudojo 16 plastikinių maišelių mažiau nei užpernai
  Tegai:
  Aplinkos ministerija, aplinkos tarša, žala aplinkai, gėrimai

  Svarbiausios temos