12:38 2019 Birželio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB71.8787
  Saulės elektrinė

  Lietuviai sukritikavo saulės elektrinių įrengimo sąlygas

  © Sputnik / Александр Липовец
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  29 0 0

  Vartotojai mano, kad galėtų pačia elektra už pasaugojimą susimokėti, o ne mokėti keturis centus už kilovatą

  VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Lietuvos gyventojai yra nepatenkinti, kad jie vis tiek priversti mokėti už elektros energiją, nepaisant to, kad saulės elementų dėka jie dabar gamina savo, praneša LRT.

  Kai žmogus įrengia saulės elektrinę, jis turi atiduoti perteklinę energiją, o po to, energijos pritrūkęs, jis gali ją susigrąžinti sumokėjęs keturis centus už kilovatą. Išeina, nepaisant to, ar naudojama saulės elektrinė, ar ne, vartotojas vis tiek turi mokėti už elektros energiją.

  Vartotojai pažymi, kad dėl saulės elektrinės jie negalėtų iš viso nieko nemokėti už elektros energiją, nes jos gaminama pakankamai. Tačiau jie vis tiek yra priversti mokėti.

  "Aš galėčiau pačia elektra už pasaugojimą susimokėti. Ją valstybė parduoda. Toks variantas irgi priimtinas žmonėms. Keturi centai yra neadekvatu. Ką reiškia naudotis jau esama infrastruktūra, kuri, ar vienaip, ar kitaip, egzistuoja?", — papasakojo vartotojas, įsirengęs saulės elektrinę.

  Be to, vartotojų teigimu, teigiama, kad saulės elektrinės įsirengimas atsiperka per maždaug aštuonerius metus, tačiau iš tiesų situacija yra visiškai kitokia, nes vartotojas priverstas mokėti.

  Energetikos viceministras Rytis Kėvelaitis papasakojo, kad saulės elektrines įsirengę gyventojai neprivalo pagamintos energijos atiduoti į tinklą.

  Kaip paaiškina viceministras, vartotojas turi pasirinkimą: pagamintą energiją sunaudoti iš karto, ją saugoti arba parduoti kitiems elektros vartotojams. Vis dėlto, pastebi Kėvelaitis, tai išlieka teorine galimybe, nes visi saulės elektrines įsirengę gyventojai pasirenka tapti gaminančiais vartotojais.

  "Gaminantis vartotojas yra būtent tas vartotojas, kuris gali pasinaudoti dvipusės apskaitos sistema: momentiškai nesuvartota elektros energija gali būti atiduota į tinklą ir, kai reikia tos energijos, ją galima susigrąžinti iš tinklo, sumokant tą pasaugojimo mokestį", — pasakė viceministras.

  Pasaugojimo mokesčiu viceministras vadina keturis euro centų mokestį, kurį elektrą gaminantys vartotojai turi susimokėti už vieną kilovatą energijos. Kėvelaičio aiškinimu, šią sumą gyventojai privalo susimokėti už tai, kad naudojasi elektros tinklų infrastruktūra.

  Tuo metu Kėvelaitis pažymi, kad galimybė gauti paramą saulės elektrinėms įsirengti gyventojus itin domina. Pasak jo, nuo gegužės 10 dienos jau gauta beveik 1600 paraiškų.

  Elektrinė neturėtų viršyti 10 kilovatų. Už vieną įvestą saulės elektrinės kilovatą valstybė skirs 323 eurus.

  Numatoma, kad šiemet biudžetas tokiai paramai turėtų siekti 4,5 milijono eurų, tačiau yra numatyta galimybė šį biudžetą ir padidinti.

  Iki 2023 metų planuojama investuoti į šį projektą daugiau nei 16 milijonų eurų iš ES lėšų. Jei paraiškų šiais metais bus daugiau nei numatyta suma, tada bendra lėšų suma gali būti padidinta.

  Dar šia tema

  Kaliningrado sritis sėkmingai atsijungė nuo Baltijos šalių energetikos sistemos
  Lietuvoje elektra pabrango iki 50,63 euro už megavatvalandę
  Įsigalioja svarbi prisijungimo prie Europos elektros tinklų sutartis
  Tegai:
  Lietuva

  Svarbiausios temos