05:52 2019 Gruodžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1094
 • RUB70.7441
  Kalėjimas, archyvinė nuotrauka

  Seimas pritarė baudžiamosios atsakomybės įteisinimui už kankinimą

  CC BY 2.0 / Flickr / sean hobson
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  24

  Kodekse numatoma įtvirtinti, kad tas, kas veikdamas kaip valstybės atstovas bet kokiu būdu kankino arba kitaip itin žiauriai elgėsi su žmogumi, būtų baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų

  VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Šiandien Seimas po pateikimo pritarė Baudžiamojo kodekso pataisoms, numatančioms taikyti baudžiamąją atsakomybę už tarptautinio pobūdžio kankinimo nusikaltimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

  Kodekse numatoma įtvirtinti, kad tas, kas veikdamas kaip valstybės atstovas arba asmuo ar asmenų grupė, veikiantys valstybės leidimu, kurstymu, palaikymu ar pritarimu, bet kokiu būdu kankino arba kitaip itin žiauriai elgėsi su žmogumi taip sukeldamas nukentėjusiam asmeniui stiprų fizinį ar psichinį skausmą arba dideles kančias, būtų baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų.

  Į baigtinį veikų, už kurias yra baudžiama pagal tarptautines sutartis, sąrašą (Baudžiamojo kodekso 7 straipsnis) siūloma įtraukti 1471 straipsnį – išnaudojimas priverstiniam darbui ar paslaugoms. Pasak projektą pristačiusio teisingumo viceministro Ernesto Jurkonio, taip prisidėtume prie Europos Tarybos konvencijos dėl veiksmų prieš prekybą žmonėmis geresnio įgyvendinimo.

  Projektui po pateikimo pritarė 67, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 16 Seimo narių.

  Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Seimo posėdyje projektą numatoma svarstyti pratęstoje pavasario sesijoje.

  Priėmus šias pataisas būtų tinkamai įgyvendinta Jungtinių Tautų konvencija  prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį. JT komitetas prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį savo rekomendacijose Lietuvai nuolatos pabrėžia šią teisinę spragą, pabrežiama pranešime.  

  Slaptas CŽV kalėjimas

  Praėjusių metų pavasarį Strasbūro teismas pripažino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo laikomi ir kankinami terorizmu įtariami žmonės. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis.

  Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaido skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną JAV. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje Lietuva pateikė skundą dėl Strasbūro teismo nuosprendžio, tačiau EŽTT jį atmetė. Anksčiau Lietuva suabejojo Zubaido egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Tačiau, pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaidas yra Gvantanamo kalėjime.

  Dar šia tema

  Lietuva bylinėsis dėl antro slapto CŽV kalėjimo kalinio skundo
  Žiniasklaida sužinojo, kaip CŽV galėjo manipuliuoti Trampu "Skripalių byloje"
  Atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje
  Tegai:
  Seimas

  Svarbiausios temos