11:49 2019 Birželio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB71.8787
  Sausra, archyvinė nuotrauka

  Varėnos rajone dėl sausros paskelbta ekstremali padėtis

  © Photo: Lietuvos aplinkos ministerija
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  17 0 0

  Rajone per porą mėnesių iškrito vos 5 milimetrai kritulių, ūkininkai laukia didelių nuostolių

  VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Varėnos rajone paskelbta ekstremali padėtis, praneša LRT.

  Dalį pasėlių  smėlingose žemėse iššaldė ankstyvosios šalnos, kitus pakirto sausra. Rajone per porą mėnesių iškrito vos 5 milimetrai  kritulių.

  Pasak ūkininkų, daugelio galvijai vis dar tvartuose, nes žolė labai prasta. Jeigu nepalis, teks parduoti galvijus, nes nepavyks pasiruošti pašarų žiemai.

  Žemdirbiai buvo iniciatoriai, kad rajone būtų paskelbta ekstremalioji padėtis, nes čia per porą mėnesių lijo vos tris kartus. 

  Ūkininkas Edmundas Samauskas sako per tris dešimtis ūkininkavimo metų nepamenąs tokio sauso ir šalto pavasario. Pernai galvijai jau balandį ganėsi pievose. Šią gegužę ganyklose kol kas veši tik smilgos, net ir varputis baigia išdžiūti, žolė išdegusi. Galvijus ūkininkams teks vesti į pievas, kurias planuota šienauti. 

  "Nežinia, ką reikės daryti, reiks bandą mažinti, kad užtektų pašarų. Jeigu normaliai nepradės lyti, tai nebus iš ko daryti tų pašarų. Ant kalniukų plika, sausa, išdegę", — pasakoja ūkininkas Vytautas Samauskas.

  Žemdirbiai jau dabar kalba apie didelius nuostolius, jeigu birželį nelis, tai pupų, žirnių, grikių, kviečių derlius bus prastas.

  "Nuostoliai kokie čia bus, jeigu nekulsim derliaus, kaip mano ūkiui bus apie 30–40 tūkstančių. Visas ūkis ekologinis. Du mėnesiai, kai pasėtos pupos, ir neauga, stovi, avižos tik išdygę ir laukia lietaus, spelta irgi taip susitraukė", — tikina Samauskas.

  Oficialiai stichinė sausra konstatuojama, jeigu sausringas laikotarpis trunka ilgiau nei mėnesį. Žemdirbiai ankštines ir grūdines kultūras — šių derlingumas po praėjusių metų sausros siekia vos 70 procentų, balandį sėjo į sausą dirvožemį.

  Varėnos rajone dėl sausros  paskelbus ekstremaliąją padėtį, uždrausta lankytis miškuose. Gaisringumas — ketvirto laipsnio.

  Dar šia tema

  Jaunieji ūkininkai iš valstybės gaus 40 tūkst. eurų paramą
  Lietuvos ūkininkai susimąstė apie modifikuotų augalų auginimą
  Tegai:
  Varėnos rajonas, sausra

  Svarbiausios temos