07:53 2019 Birželio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1187
 • RUB71.8787
  Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

  Paaiškėjo, kokios bus Grybauskaitės pajamos, pasibaigus kadencijai

  © AP Photo / Alastair Grant
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  1020 0 0

  Ekspertai tvirtina, kad Lietuvos prezidento institucija yra viena brangiausių tarp kaimyninių šalių

  VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Kadenciją baigianti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė po naujuojo prezidento inauguracijos kas mėnesį gaus valstybinę rentą, rašo LRT.

  Liepos 12 dieną, kai vietoje Dalios Grybauskaitės Daukanto rūmų šeimininku mažiausiai 5 metų kadencijai įsitvirtins Gitanas Nausėda, pirmuosius prezidentavimo metus jam teks tvarkytis su didesniu biudžetu. Pernai Prezidento kanceliarijai buvo patvirtintas 5,406 mln. eurų biudžetas, šiemet jis didės iki 5,751 mln. eurų. Daugiau nei 4 mln. eurų atiteks darbo užmokesčiui.

  Vis dar šaliai vadovaujanti Dalia Grybauskaitė kas mėnesį gauna 9 515 eurų neatskaičius mokesčių (į rankas — 5756 eurų). Tiek nuo liepos uždirbs ir naujasis šalies vadovas Nausėda.

  Vėliau, po Nausėdos inauguracijos, Grybauskaitė kas mėnesį gaus valstybinę rentą. Ši susieta su prezidento einamo mėnesio atlyginimu, ir siekia 38,79 proc. Taigi, jei Nausėda į rankas gaus 5756 eurų, tai Grybauskaitės renta sieks 3690 eurų.

  Ir tai nebus vienintelės Grybauskaitės pajamos. Pernai ji sulaukė pensinio amžiaus ir jau gauna senatvės pensiją, kuri nesiekia 700 eurų. Kartu su renta, baigus kadenciją, prezidentės mėnesio pajamos bus kiek didesnės nei 4300 eurų. Nuo 2021 metų kovo, kai sulauks 65-erių, Grybauskaitei priklausys ir panašaus dydžio pensija už penkerių metų darbą Europos Komisijoje (tikslus pensijos dydis paaiškės 2021 metais). Sudėjus rentą, lietuvišką ir europinę pensijas, Grybauskaitės mėnesio pajamos perkops 8 300 eurų.

  Grybauskaitė per krizę trejus metus ėmė tik pusę algos ir taip į biudžetą grąžino 98 tūkst. eurų. Tiesa, kaip ir kiti jos buvę kolegos eurokomisarai, buvusi biudžeto ir finansinio programavimo komisarė Grybauskaitė trejus metus į rankas gaudavo 7,9 tūkst. eurų išmoką. Taip buvusiems komisarams padedama įsilieti į darbo rinką.

  Kiek gaus Grybauskaitės patarėjai

  Keičiantis šalies vadovams, keičiasi ir politinio pasitikėjimo tarnautojai. Vien patarėjų išeitinėms gali tekti atseikėti kone 100 tūkst. eurų. Tačiau ši suma galėjo būti ir didesnė. Dar prieš kelis metų Grybauskaitei patarinėjo 35, o šiuo metu 28, iš jų 7 vyriausieji patarėjai.

  Jei Nausėda nepasiliks nė vieno, tuščiomis jie neišeis: tik išmoka bus vienkartinė, mėnesio atlyginimo, maždaug pustrečio tūkstančio į rankas. Šiuo metu vyriausiasis patarėjas uždirba 2 525 eurų į rankas, patarėjo alga siekia 2 231 eurų. Tiesa, išeitinė išmoka mokama tik ne mažiau kaip pusę kadencijos dirbusiam patarėjui, o jei šis įsidarbins anksčiau nei per mėnesį, kompensaciją gaus už laikotarpį iki įsidarbinimo.

  Ekspertai pastebi, kad Lietuvos prezidento institucija — viena brangiausių tarp kaimynių. Palyginti su Latvija ir Estija, darbuotojų beveik triskart daugiau, patarėjų skaičius bent penkis kartus viršija kaimynių vadovų komandas.

  Išsiskiria ir Lietuvos prezidento alga. Pavyzdžiui, naujasis Latvijos vadovas Egilas Levitas neatskaičius mokesčių uždirbs apie 5000 eurų, panašiai tiek gauna ir Lenkijos prezidentas. Didesnė alga gali pasigirti Estijos vadovas — ji šiemet ūgtelėjo iki beveik 6200 eurų. 

  Be to Nausėdai perėmus šalies vairą, garantijų įgis ir dėstytoja dirbanti jo sutuoktinė. Vien reprezentacinėms išlaidoms ji gaus apie pusantro tūkstančio eurų, arba 15 procentų nuo vyro algos.

  Dar šia tema

  Pasenusi moraliniu požiūriu: ES vadovybė nelaukia Grybauskaitės
  Sputnik Lietuva aistros. Ką Nausėda darys su Grybauskaitės "palikimu"?
  Tegai:
  pajamos, Dalia Grybauskaitė

  Svarbiausios temos