21:31 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  142

  Sąjungininkų išsilaipinimas Normandijoje laikomas didžiausia desantininkų operacija karų istorijoje, šiandien minimos šio įvykio 75-osios metinės

  VILNIUS, birželio 6 — Sputnik, Andrejus Stanavovas. Beveik trys milijonai kareivių, trylika tūkstančių orlaivių ir septyni tūkstančiai laivų — lygiai prieš 75 metus, 1944 metų birželio 6 dieną, sąjungininkų pajėgos išsilaipino Normandijoje. Generolo Dvaito Eizenhauerio (Dwight Eisenhower) divizija nugalėjo nacių pozicijas ir plačiu frontu pradėjo žygį į rytus — ėjo sutikti Raudonąją armiją, kuri veržėsi į Berlyną. Apie didžiausią desantininkų operaciją karų istorijoje, gavusią pavadinimą "Overlord", — RIA Novosti straipsnyje.

  Svečiai iš jūros

  Negalima teigti, kad koalicijos karių įsiveržimas nustebino vokiečius. Jis buvo laukiamas, jis pleveno ore. Tačiau nebuvo tikslios informacijos apie pajėgas, vietą ir laiką — nepaisant milžiniško karių skaičiaus, britai ir amerikiečiai sugebėjo pasiekti didelio slaptumo laipsnį, rengdami išsilaipinimą.

  Высадка Американских военных с десантного корабля на нормандский пляж Омаха во Франции, 6 июня 1944 года, архивное фото
  © Photo : US Navy
  Išsilaipinimas Prancūzijos papludimyje Omaha

  "Per Anglijos pietus vyrai eina link kranto, — 1944 metų balandžio pabaigoje britų moksleivis Danielis Coksas rašė savo dienoraštyje. — Southamptone — kariai. Karo stovyklos — kiekviename laisvame žemės lopinėlyje. Aplink miestą — priešgaisriniai ginklai ir prožektoriai. Įsiveržimo karštligė apėmė visus".

  Normandijos pakrantėje tomis dienomis buvo įsitvirtinusi vokiečių karių grupė "B", kurią sudarė 7-oji ir 15-oji armijos, joms vadovavo generolas-feldmaršalas Ervinas Romelis (Erwin Rommel).

  Iš viso — 38 divizijos, iš kurių trys buvo dislokuotos įsiveržimo vietoje. Iš oro situaciją valdė pusė tūkstančio bombonešių ir naikintuvų. Be to, pietinę Prancūzijos pakrantę ir Biskajos įlanką saugojo grupė "G" — 1-oji ir 19-oji armijos, iš viso 17 divizijų.

  Kariniai padaliniai rėmėsi galinga pakrančių įtvirtinimų sistema, vadinama "Atlanto pakilimas".

  Sąjungininkai nusprendė atakuoti jį vienu metu dviejose zonose — Vakaruose, kur išsilaipino amerikiečių kariai, ir Rytuose — ten veikė britai. Vakarų zona apėmė du, o rytų — tris ruožus, kiekviename iš jų turėjo išsilaipinti viena sustiprinta pėstininkų divizija. Antrajame ešelone liko viena Kanados ir trys Amerikos armijos.

  Diena "D"

  Iš viso operacijai "Overlord" buvo ruošiamasi daugiau nei tris mėnesius. Iki 1944 metų gegužės pabaigos didžioji dalis desantininkų buvo perkelti į susirinkimo zoną, iš kurios jie etapais judėjo link laivų.

  Aviacija pradėjo atakuoti vokiečių pozicijas. Birželio 6-osios naktį pirmosios bombos nukrito ant Vermachto tranšėjų ir blindažų. Bombonešių grupės, kiekvienoje po 200 lėktuvų, užpuolė iš anksto ištirtas vietas ir artilerijos pozicijas.

  Бомбардировка авиацией артиллерийских береговых батарей на Пуэнт-дю-ок, архивное фото
  © CC0 / Public domain
  Bombonešių grupės, kiekvienoje po 200 lėktuvų, užpuolė iš anksto ištirtas vietas ir artilerijos pozicijas ir išdėliojo į didžiulę oro karuselę

  Iš viso tą naktį į dangų pakilo daugiau nei 2,5 tūkst. bombonešių, kurie naikino apkasus ir tranšėjas. Tačiau, nepaisant didelio masto atakų, orlaiviai nesugebėjo padaryti didelės žalos nacių įtvirtinimams — padėjo gera maskuotė.

  Birželio 6 dieną, lygiai 06:30, pajūrį pasiekė jūrų desantininkai. Vokiečiai sugebėjo nugalėti pirmas dvi bangas, o tik vakare sąjungininkai sugebėjo užimti 10–15 kilometrų zoną, užgrobė strategines perkėlas per Duvos ir Orno upes. Tai leido pradėti pagrindinių jėgų išsilaipinimą.

  "Plokščias baržos dugnas palietė Prancūzijos žemę, — rašė savo memuaruose karo fotografas Robertas Capa. — Už metalo ežerų, išsikišusių iš vandens, buvo matyti plona kranto linija, apgaubta dūmų. Štai mes esame Europoje, štai "Easy Red". Sunku buvo žiūrėti į mano gražią Prancūziją. Ji atrodė pražūtingai ir nedraugiškai, o vokiečių kulkosvaidis, kuris atakavo baržą, visiškai viską sugadino. Kareiviai iš mano baržos šoko į vandenį. Jie įbrido iki juosmens, ėjo nešini šautuvais, kartu su kliūtimis ir degančiu paplūdimiu sudarė puikią kompoziciją. Minutei sustojau ir padariau pirmąją tikrąją išsilaipinimo nuotrauką".

  Немецкие пикирующие бомбардировщики Юнкерс Ju 87, архивное фото
  © AP Photo
  Iš viso tą naktį į dangų pakilo daugiau nei 2,5 tūkst. bombonešių

  Per artimiausias dvi dienas užimta bazė buvo greitai pastiprinta kitų pajėgų. Sutelkę jėgas atakai, sąjungininkai pradėjo puolimą ir iki birželio 19 dienos užėmė Kanų miestą. Tuo pačiu metu jų įsiveržimas sustojo — vokiečiai atsigavo po pirmųjų atakų ir pradėjo blokuoti visus bandymus veržtis toliau.

  Antrasis frontas

  Sąjungininkai sugebėjo pakeisti situaciją tik liepos pabaigoje. Liepos 25-ąją ekspedicijos pajėgos pradeda visuotinį įsiveržimą visame fronte. Dėl skaičiaus pranašumo prieš priešą, sąjungininkai iš karto pralaužia Vokietijos gynybą, išvaduoja Bretanės pusiasalį, blokuoja Saint-Malo, Bresto ir Saint-Nazero uostus. Didelė nacių grupė lieka apsupta Falezo mieste.

  Высадка американских военные на десантном корабле на нормандский пляж Омаха во Франции, 6 июня 1944 года
  © CC0 / Public domain
  Prancūzijos pakarantėje išsilaipino sąjungininkų pajėgos

  Jau rugpjūčio 25 dieną pagrindinės 1-osios amerikiečių, 2-osios britų ir 1-osios Kanados kariuomenių pajėgos pasiekė Senos upę, išlaisvino Paryžių ir užėmė visą šiaurės vakarų Prancūziją. Per kelias savaites sąjungininkai pasiekė vakarinę Vokietijos sieną ir įsiskverbė į įtvirtintą Zygfrydo liniją.

  Nesugebėjus iš karto jos įveikti, sąjungininkų vadovybė iš Olandijos teritorijos pradėjo plataus masto puolimą. Šešis mėnesius trukusios kovos metu ekspedicijos pajėgos užėmė Italiją, nuvyko į Vokietiją ir išlaisvino keletą strategiškai įtvirtintų teritorijų. Balandžio 25 dieną 12-oji armijos grupė pasiekė Elbę ir susijungė su Sovietų pajėgomis.

  Išsilaipinimas Normandijoje laikomas didžiausia desantininkų operacija karų istorijoje. Joje dalyvavo 21-oji armijos grupė (1-oji amerikiečių, 2-oji britų ir 1-oji Kanados kariuomenės), sudaryta iš 66 divizijų, iš jų — 39 įsiveržimo divizijos, trys —desantininkų oro gynybos divizijos.

  Tai 2 mln. 876 tūkst. kareivių, apie 11 tūkst. kovinių ir 2,3 tūkst. transportinių lėktuvų. Perkėlimui buvo naudojami septyni tūkstančiai laivų ir pagalbinių laivų. Nors sąjungininkų išsilaipinimas atliko svarbų vaidmenį bendroje pergalėje prieš Hitlerio koaliciją, pagrindiniu Antrojo pasaulinio karo frontu išliko Sovietų-Vokietijos frontas, kur kovojo stipriausi priešo padaliniai.

  Переход малых десантных кораблей типа LCI(L) через Ла-Манш в направлении Нормандии, архивное фото
  © Photo : National Archives USA
  Iki 1944 metų gegužės pabaigos didžioji dalis desantininkų buvo perkelti į susirinkimo zoną, iš kurios jie etapais judėjo link laivų

  Pasak daugelio istorikų, sąjungininkai sąmoningai nuvilkino antrojo fronto pradžią ir galiausiai pradėjo operaciją "Overlord" tik 1944 metų birželio mėnesį, kai Raudonoji armija sėkmingai puolė Vokietijos kariuomenę.

  Tegai:
  Antrasis pasaulinis karas

  Svarbiausios temos