22:33 2020 Vasario 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.0840
 • RUB70.7943
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (43)
  80

  Lietuvos parlamentarai negalės išimti iš Europos parduotuvių "Adidas" marškinėlių su užrašu "USSR", mano advokatė Marija Jarmuš

  VILNIUS, birželio 18 — Sputnik. Lietuvos konservatoriai kreipėsi į Vokietijos drabužių gamintoją "Adidas", prašydami pašalinti iš pardavimo marškinėlius su sovietiniais simboliais. Konservatorių nuomone, kyla klausimas, kokį požiūrį turi bendrovė į totalitarinius režimus ir jų nusikaltimus.

  2018 metais Lietuva jau išreiškė nepasitenkinimą tuo, kad parduotuvėje "Adidas" yra naudojama TSRS simbolika. Lietuvos užsienio reikalų ministerija tokią drabužių seriją pavadino "nostalgija imperijai".

  Interviu Sputnik Lietuva civilinės ir tarptautinės teisės specialistė, advokatė Marija Jarmuš papasakojo, kad lietuviai negalės daryti įtakos "Adidas" prekybai kitose šalyse.

  "Abejoju, kad šiuo atveju kompanija "Adidas" išims prekes, taip sumažindama pelną ir atimdama iš vartotojų galimybę pirkti sportinius drabužius, kurie jiems patiko. Žinoma, jie (Lietuvos parlamentarai — Sputnik) negalės įsikišti į bendrovės komercinę veiklą, negalės paveikti bendrovės reputacijos. Tai grynas PR. Lietuvos parlamentarai negali taikyti kokių nors sankcijų prieš "Adidas". Jei visa tai būtų parduodama Lietuvoje ir jie areštuotų šią prekės partiją, konfiskuotų, sunaikintų, tai pirmiausia jie veiktų savo teritorijoje, pagal savo jurisdikciją. Tai būtų pagrįsta. Bet "Adidas" čia nieko neparduoda", — pasakė advokatė.

  Pasak Jarmuš, Lietuva kenčia nuo nepilnavertiškumo komplekso todėl, kad šalis buvo TSRS dalis, ir dabartiniai Lietuvos politikai tai demonstruoja.

  "Šios trys mažos valstybės (Baltijos šalys — Sputnik) iki šiol jaučia skriaudą, turi tam tikrą nepilnavertiškumo kompleksą, kad jos buvo TSRS sudėtyje, ir jos daugiau nei 30 metų išnaudoja šią temą, kad "prasimuštų" per rinkimus. Jos neturi kitos temos. <...> Jie kalba vien apie sovietinę simboliką. Tai populiariausia ir patogiausia tema, kad nukreiptų Lietuvos visuomenės dėmesį nuo kitų problemų", — pasakė advokatė.

  Baltijos šalyse sovietinė simbolika yra draudžiama. Lietuvos administracinių nusižengimų kodeksas už nacistinės ir tarybinės simbolikos demonstravimą numato baudą nuo 144 iki 289 eurų.

  Baltijos regiono politikai nuolat kalba apie "sovietinės okupacijos" žalą. Anksčiau Latvijos ir Estijos teisingumo ministerijų vadovai Dzintars Rasnačs ir Urmas Reinsalu teigė, kad Baltijos regiono respublikos netgi ketina reikalauti iš Rusijos kompensacijos už "okupaciją".

  Maskva ne kartą sakė, kad 1940 metais Lietuvos, Latvijos ir Estijos įstojimas į Sovietų Sąjungą buvo suderintas su to laiko tarptautine teise ir negali būti laikomas "okupacija". Užsienio reikalų departamentas pabrėžė, kad sovietų kariuomenė atvyko į respublikų teritoriją su vietos valdžios sutikimu. Be to, Baltijos šalyse per visą sovietmečio laikotarpį veikė nacionalinės valdžios institucijos.

  Temos:
  Ketvirtis amžiaus be TSRS (43)

  Dar šia tema

  Lietuvos URM paskelbė diplomatinį karą "Adidas"
  Baltijos šalių politikai prašo "Amazon" atsisakyti produkcijos su TSRS simbolika
  Guoga prašo "Amazon" sovietų simbolius ant prekių traktuoti kaip nacių
  Konservatoriai ragina "Adidas" stabdyti prekybą drabužiais su sovietine simbolika
  Tegai:
  TSRS

  Svarbiausios temos