15:01 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  33

  Ministerija tikisi, kad tokios priemonės sumažins gyventojų priklausomybę nuo tabako ir jo daromą žalą sveikatai

  VILNIUS, birželio 26 — Sputnik. Siekiant mažinti priklausomybę nuo tabako ir jo sukeliamą žalą sveikatai, sveikatos apsaugos ministras, Seimo narys Aurelijus Veryga pasiūlė, kad nuo kitų metų gegužės mėnesio apie galimybę įsigyti tabako gaminius parduotuvėse būtų tik specialūs užrašai, o patys gaminiai nebebūtų matomi.

  Tie patys reikalavimai galiotų ir su tabako gaminiais susijusiems produktams, pavyzdžiui, elektroninėms cigaretėms, bei įrenginiams, skirtiems šiems gaminiams vartoti, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

  Tai numatyta registruotose tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisose.

  Dažnai tabako sukeltos ligos pasireiškia tik po kelių metų, tačiau pastebėta, kad susirgusiųjų dėl rūkymo amžius jaunėja, rūkyti pradeda vis jaunesni žmonės.

  Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tikimasi, kad siūlomos naujovės padėtų mažinti mažmeninės prekybos vietose tabako gaminių prieinamumą ir rūkymo patrauklumą tarp jaunimo. Pasak ministro, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, aštuoni iš dešimties rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką ir jo gaminius būdami jaunesniais nei 18 metų.

  "Europos šalių kontekste Lietuva pirmauja pagal žmonių, kurie būdami 13 metų ir jaunesni surūkę pirmąją cigaretę, skaičių. Taikant šiandienines kontrolės priemones mums pavyko sumažinti rūkančiųjų skaičių Lietuvoje, tačiau rūkančių vyrų ir 15 metų paauglių skaičius vis dar ženkliai didesnis už Europos Sąjungos vidurkį. Taip pat siekiame kuo labiau palaikyti norinčius mesti ir metusius rūkyti žmones", — sako ministras Veryga.

  Planuojama, jei šiems siūlymams būtų pritarta, tabako gaminių mažmeninės prekybos vietose bus leidžiama tik žodžiais skelbti, kad yra prekiaujama cigaretėmis, ir pateikti gamintojo bei parduodamų tabako gaminių pavadinimus ir prekių kainas.

  Reikalavimas dėl tabako gaminių pardavimo tiesiogiai neprieinamu būdu paremtas kitų šalių praktika, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės, Islandijos, Airijos, Norvegijos, Suomijos. Tokiu pat keliu žengia ir Baltijos šalys: Estijoje šis reikalavimas įsigalios jau visai netrukus — nuo 2019 metų liepos 1 dienos, Latvijoje — nuo 2020 metų spalio 1 dienos.

  Siūloma, kad Lietuvoje ši naujovė įsigaliotų nuo 2020 metų gegužės 1 dienos.  

  Tokių pokyčių svarbą supranta ir visuomenė: remiantis Eurobarometro "Europiečių požiūris į tabako gaminius ir el. cigaretes" tyrimo rezultatais, net 61 proc. lietuvių pasisakė, kad pritaria, jog pardavimo vietose tabako gaminiai nebebūtų demonstruojami. Pagal šį rodiklį, Lietuva yra aštunta valstybė tarp 28 Europos Sąjungos valstybių narių.

  Be to, ši naujovė nebūtų taikoma tabako gaminiams, parduodamiems tabako gaminių parduotuvėse ir tabako gaminių skyriuose, tačiau su sąlyga, kad prekės nebus demonstruojamos ar matomos šių parduotuvių ar skyrių išorinėse vitrinose, taip pat pro kitus išorinius prekybos vietos įrenginius.

  Taip pat atvirai demonstruoti tabako gaminius bus leidžiama tarptautiniame jūrų ar oro uoste ar Lietuvos valstybės sienos su trečiosiomis šalimis perėjimo punkte įsteigtose prekybos vietose, kuriose prekės parduodamos tik iš Lietuvos išvykstantiems žmonėms. Tai negalios ir laivuose, orlaiviuose, traukiniuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais.

  Tabako vartojimas yra viena didžiausių visuomenės sveikatos grėsmių pasaulyje. Kasmet pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta apie 7 mln. žmonių.

  Dar šia tema

  Kontrabandinės cigaretės aptiktos metano dujomis užpildytuose balionuose — video
  Kur dingo cigaretės už milijoną eurų?
  Latvijos premjeras: akcizas alkoholiui gali būti sumažintas jau rugpjūčio mėnesį
  Patvirtinta narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos programa
  Tegai:
  Lietuva, žala, prekyba, tabakas

  Svarbiausios temos