07:11 2019 Liepos 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1269
 • RUB70.5998
  Neris

  Lietuvai išpranašavo geriamojo vandens trūkumą įvykus avarijai Astravo AE

  © Depositphotos
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (183)
  22 0 0

  Vien Vilniuje apie 80 proc. vandens tiekiama iš Neries baseine esančių vandenviečių

  VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Vandens tiekėjų asociacija perspėja, kad, įvykus avarijai Astravo atominėje elektrinėje, būtų užteršta ir Neris. Dėl to Vilnius ir kiti šalia Neries esantys miestai gali likti be geriamojo vandens, praneša LRT.

  Vilniuje 8 iš 10 litrų tiekiamo geriamojo vandens išgaunama iš gręžinių šalia Neries. Pirminiai tyrimai rodo, kad Neries radiacinės taršos atveju tektų keisti sostinės geriamojo vandens tiekimo schemą, teritorijų ribas, daryti naujus gręžinius, tiesti naujas komunikacijas.

  Anot "Vilniaus vandenų" Vandentiekio stočių skyriaus vadovo Virgilijaus Uždavinio, kompensuoti Neries vandens netekimą būtų labai sunku, o padaryti tai per trumpą laiką visiškai neįmanoma.

  "Kompensuoti netekus 80 proc. būtų labai labai sudėtinga ir laiko atžvilgiu, ir techniniais sprendimais. Turėtume tą kiekį kompensuoti iš kitų vandenviečių, kurios ne prie Neries. Greitai to padaryti tikrai negalėtume. Pirmi žingsniai jau dabar yra daromi: pamažu keičiamos magistralės, didinami vamzdžių skersmenys iš tų vandenviečių, kurios ne prie Neries", – teigė jis.

  Vandens tiekėjų asociacijos prezidentas Bronius Miežutavičius pabrėžia, kad su vandens trūkumu susidurtų ne tik Vilnius, bet ir Kaunas, Jonava, Nemenčinė, Grigiškės.

  Pasak jo, būtina keisti pagrindinį geriamojo vandens šaltinį ir ieškoti naujų vandenviečių. Tokie brangūs darbai turi būti finansuojami iš valstybės biudžeto arba iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos.

  "Vilniaus, Kauno ar Jonavos gyventojas nekaltas, kad mūsų politikai dirbo taip, jog šalia Astravo iškilo atominė", – teigia Miežutavičius.

  "Vilniaus vandenys" kreipėsi į Aplinkos ministeriją, prašydami inicijuoti hidrogeologinius tyrimus ir parengti planą, kaip gyventojams būtų užtikrinamas saugaus geriamojo vandens tiekimas, kas finansuotų tinklų pertvarką. Tačiau, kaip LRT paaiškino Vyriausybės spaudos tarnyboje, geriamojo vandens tiekimo užtikrinimas – ne Vyriausybės lygmens klausimas.

  Kaip paaiškino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda, už geriamojo vandens kokybę atsakinga Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

  Preliminariai skaičiuojama, kad tinklų pertvarkai reikia bent kelerių metų. Vien Vilniuje tai gali atsieiti dešimtis milijonų eurų.

  Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis tikras, kad tinklų pertvarka turi rūpintis ir finansuoti tik vandens tiekėjai.

  "Iš "Vilniaus vandenų" lėšų, įskaičiuotų į tarifą. Vartotojams tai papildomai nekainuos, tai yra einamosios lėšos, kurios skirtos tinklų modernizavimui, priežiūrai ir operavimui", – teigia jis.

  "Vilniaus vandenys" sako, kad pernai investavo apie 8 mln. eurų ne tik į vandentiekį, bet ir į nuotekų tinklus kartu sudėjus. Todėl neatmetama, kad įmonės finansinė našta būtų perkelta ant gyventojų pečių.

  Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad Lietuvos valstybės institucijos pradėjo rengtis galimai avarijai Baltarusijos AE. Respublikos vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sakė, kad bendrų pratybų metu tarnybos mokosi dirbti suderintai.

  Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sakė, kad įmonės konsultuojasi dėl būtinų jodo turinčių vaistų.

  Tuo tarpu Maskvos valstybinio universiteto profesorius, Baltijos šalių ekspertas Sergejus Rekeda pažymėjo, kad Vilnius nuolat kritikuoja Baltarusijos atominės elektrinės saugumą, tačiau Lietuvos politikų pareiškimai nerado jokio patvirtinimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (183)

  Dar šia tema

  Baltarusijos URM pavadino Lietuvos pareiškimus apie Astravo AE melaningais
  Astravo AE — Lietuvos patriotų baimių šaltinis
  Rusija ketina tiekti Astravo AE elektrą Lietuvai
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuva, Neris

  Svarbiausios temos