05:16 2019 Liepos 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1226
 • RUB70.7370
  Duona, grūdai ir miltai, archyvinė nuotrauka

  Lietuvoje dėl sausros gali pabrangti duona

  CC0 / pixabay
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  10 0 0

  Stichinė sausra gali sukelti didelių nuostolių ūkininkams

  VILNIUS, liepos 8 — Sputnik. Lietuvoje dėl ilgos sausros duona, pyragai ir kiti kepiniai gali tapti brangesni, praneša LRT.

  "Pabrangsta 5–10 euro centais, atrodo, kad čia nieko, daug nepabrango, bet kai perkame tonomis, suma žinokit susideda. Jeigu neišsiversime — brangs, mes jau dažnai jos nebranginame, taip nutinka per pusantrų metų kartą", — sako "Gudelių kepyklos" savininkas Kęstutis Nesavas.

  Kepykla perka miltus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos. Nors, pasak grūdų augintojų, nuo sausros kenčia apie du trečdaliai Lietuvos, kitose Europos šalyse derlius gali būti visai neblogas. Pavyzdžiui, Latvijoje jis prognozuojamas rekordinis, nes pasėti didesni plotai žieminių kultūrų.

  "Prognozė Rusijoje yra geresnė, bus daugiau užauginta, Ukrainoje taip pat šiek tiek gerėja prognozės. Didelė dalis Europos Sąjungos kenčia nuo tos sausros, bet rytinėse šalyse nesimato didelių pokyčių", — tikina Agrarinės ekonomikos instituto atstovas Albertas Gapšys.

  "Kauno Grūdai" įmonių grupės ekspertų teigimu, šiemet derlius Lietuvoje gali sumažėti dešimt procentų. Bendrovės generalinis direktorius Remigijus Veikalas mano, kad tai neturės didelės įtakos vidaus rinkai.

  Nepaisant to, Lietuvos žemės ūkio ministras Giedrius Surplys įspėja, kad pasiūlos sumažėjimas turės įtakos kainų augimui.

  "Kai kuriems ūkininkams šita sausra padarys nemažų nuostolių, bet kainos neatpirks to, nors kaip ten bebūtų derlių gausime. Tačiau, aišku, ta situacija kitais dėsniais veikia", — sako Agrarinės ekonomikos instituto atstovas Albertas Gapšys.

  Praėjusią savaitę Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad dėl sausros poveikio žemės ūkio sektoriui nacionaliniu mastu susidarė ekstremali padėtis.

  Pabrėžiama, kad sausra jau paveikė pasėlį, tačiau žala gali būti galutinai nustatyta tik nuėmus derlių. Pasak Žemės ūkio ministerijos, pavasario pasėlių derlius sumažės apie 40 proc.

  Kai kuriems vasariniams augalams (kviečiams, rugiams, rapsams, grikiams) gali būti pakenkta dar labiau.

  Sausra taip pat gali paveikti gyvulininkystės sektorių.

  Dar šia tema

  Lietuvos ūkininkai susimąstė apie modifikuotų augalų auginimą
  Dviejose Lietuvos savivaldybėse prasidėjo stichinė sausra
  Tegai:
  nuostoliai, sausra, stichinės nelaimės, ūkininkai, Lietuva

  Svarbiausios temos