20:53 2019 Spalio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1031
 • RUB70.8543
  Vilnius

  Lietuvai ir Rytų Europai prognozuojamas spartus gyventojų senėjimas

  © Depositphotos
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  12 0 0

  Remiantis TVF prognozėmis, iki 2050 metų Baltijos ir kitų Europos šalių gyventojų skaičius gali žymiai sumažėti

  VILNIUS, liepos 17 — Sputnik. Centrinės, Rytų ir Pietryčių Europos šalys susidūrė su didžiule demografine problema. Tai paskelbė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) generalinio direktoriaus pavaduotojas Tao Čžanas per konferenciją Kroatijoje, kur buvo aptarta demografinė krizė kai kuriose Europos šalyse.

  Vilnius, Pilies gatvė, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Čžanas pateikė naujo TVF tyrimo duomenis, pagal kurį nurodytuose regionuose pastebima neigiama demografinė dinamika: Centrinės, Rytų ir Pietryčių Europos gyventojų skaičius sparčiai mažėja, visuomenė senėja.

  Pasak TVF vadovo, jei padėtis nepagerės, iki 2050 metų regiono gyventojų skaičius (išskyrus Turkiją) sumažės 12 procentų, o darbingų gyventojų skaičius — 25 procentais. Panaši situacija susidarė dėl gimstamumo sumažėjimo ir rekordinio emigracijos augimo.

  Tokios demografinės krizės pasekmės Baltijos ir kai kurioms Europos šalims bus nelinksmos: TVF prognozuoja žymų ekonomikos augimo sulėtėjimą, gyventojų pajamų lygio sumažėjimą ir finansų sistemos nuosmukį.

  Kaip sprendimą TVF siūlo padidinti užsienio darbo jėgos antplūdį, skirti daugiau darbo vietų moterims ir pensininkams, taip pat padidinti pensinį amžių. Be to, viena iš išeičių galėtų tapti gamybos automatizavimas, kuris kompensuotų prognozuojamą darbingų piliečių skaičiaus sumažėjimą.

  Jau dabar Baltijos šalyse pastebima žymi ikipensinio ir pensinio amžiaus gyventojų skaičiaus persvara. Pavyzdžiui, 2018 metais apie 23,5 procento visų dirbančių žmonių Lietuvoje buvo nuo 55 iki 74 metų amžiaus, tuo tarpu Europos Sąjungoje šio amžiaus grupės darbuotojų lyginamasis svoris siekia 19,4 procento.

  Dar šia tema

  Baltijos šalys ir Rytų Europa bijo "protų nutekėjimo"
  Žiniasklaida: kaip masinis ukrainiečių atvykimas pakeitė Lenkiją
  Nuo metų pradžios į Lietuvą imigravo beveik 19 tūkstančių žmonių
  Antrarūšės šalys: ES tiekia likučius "vargšams giminaičiams" iš Lietuvos
  Tegai:
  Lietuva, Rytų Europa, demografinis senėjimas

  Svarbiausios temos