16:48 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Visuomenė
  Gauti trumpą nuorodą
  33

  Tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama joms įrengti

  VILNIUS, rugpjūčio 20 — Sputnik. Elektrą iš saulės kitų metų pabaigoje gaminsis per 10 tūkst. gyventojų, praneša "Lietuvos energijos tiekimas".

  Kaip teigia LET generalinis direktorius Darius Montvila, įvertinus tai, kad nutolusias saulės elektrines galės įsirengti žmonės, gyvenantys ne tik individualiuose namuose, bet ir daugiabučiuose, o vidutinė elektrinių galia bus apie 3 kW, kitų metų pabaigoje šalyje bus mažiausiai 10 tūkst. gaminančių vartotojų. Tai penkiskart didesnis gaminančių vartotojų skaičius nei šiuo metu.

  "Tai reikšmingas proveržis visos šalies energetikai — juk kuo daugiau gyventojų taps gaminančiais vartotojais, tuo didesnė bus visos šalies energetinė nepriklausomybė", — teigė Montvila.

  Pranešama, kad tokiam proveržiui kelią atvėrė nutolusių saulės elektrinių įteisinimas ir numatoma finansinė parama joms įrengti. 2020 metais paramai iš Europos Sąjungos fondų numatyta skirti 8 mln. eurų.

  Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius pažymi, kad toks gaminančių vartotojų skaičiaus šuolis yra svarbus ir dėl to, kad taip vyksta reali energetikos sektoriaus decentralizacija, įtraukiant vis daugiau žmonių ir verslo įmonių į energetikos sektoriaus valdymą.

  "Decentralizacija artina energijos gamybą prie vartojimo, didina energetinį saugumą ir stiprina vidurinį visuomenės sluoksnį. Vis daugiau žmonių jaučiasi šeimininkais ir tai yra puiku", — sako Nagevičius.

  Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį, palyginti su tuo pačiu 2018 metų laikotarpiu, gaminančių vartotojų skaičius išaugo 2,6 karto — nuo 767 iki 1964. LET duomenimis, per kitus 9 mėnesius saulės elektrines įsirengs dar 2894 gyventojai, kuriems šiemet liepą buvo patvirtinta parama saulės elektrinės įsirengimui.

  Šiemet spalio 1-ąją įsigalios Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimai, leisiantys gyventojams elektros energiją gaminti vienoje vietoje, o vartoti kitoje — pavyzdžiui, turėti saulės elektrinę Molėtuose, o jos pagamintą elektrą vartoti bute Vilniuje. Kol šie pakeitimai neįsigaliojo, yra tik viena galimybė tapti gaminančiu vartotoju — pasistatyti saulės elektrinę ant nuosavo namo stogo arba ant daugiabučio namo stogo, jeigu jo gyventojai dėl to sutaria.

  Anksčiau Lietuvos gyventojai sukritikavo saulės elektrinių įrengimo sąlygas. Jie buvo nepatenkinti tuo, kad vis tiek turi mokėti už elektros energiją, nepaisant to, kad gaminasi savo.

  Interviu Sputnik Lietuva Rusijos mokslų akademijos Pasaulio ekonomikos ir tarptautinių santykių instituto Europos studijų centro vyresnysis mokslo darbuotojas Vladimiras Olenčenko pažymėjo, kad Respublikos valdžios institucijos gali pažeisti Europos Sąjungoje nustatytą tvarką, nes yra nustatyti elektros energijos gamybos ir naudojimo standartai.

  Dar šia tema

  Estija ruošiasi elektrifikuoti savo geležinkelių transportą
  ES skirs Lietuvai papildomų lėšų saulės jėgainėms įrengti
  Lietuva sugalvojo "legendą" apie kovą su Rusijos energetikos projektais
  Tegai:
  Lietuva, elektra

  Svarbiausios temos